NASA Perseverance
Źródło: nasa.gov

NASA wystrzeli w kosmos... asteroidę z Marsa. Pomoże w szukaniu życia

Artur ŁokietekArtur Łokietek
27 Lipca 2020

Maleńka asteroida z Marsa uderzyła kiedyś w Ziemię, a teraz powrócić ma do swojej "ojczyzny". Wraz z misją łazika Perseverance, kawałek obcej planety również wyruszy w podróż. Cała misja ma udowodnić nam, czy na Marsie istniało bądź istnieje życie.

Łazik weźmie ze sobą towarzysza z obcej planety. Skała wróci do domu.

Misja łazika Perseverance

Łazik Persevrance jest niemal decydującą, bo najważniejszą misją marsjańską, jaką aktualnie ma w planach przeprowadzać NASA. Choć start zaplanowany był wcześniej, przez pandemię koronawirusa trzeba było go przesunąć. O ile uda się dotrzymać aktualnych terminów, Perseverance za pomocą szeregu najnowocześniejszych przyrządów zbadać powierzchnię Czerwonej Planety, skład jej gleby i jednoznacznie potwierdzić (miejmy nadzieję), czy na Marsie mogło istnieć życie. Do tego robot zabierze ze sobą specyficznego kolegę.

Grzyby z Czarnobyla, które żywią się promieniowaniem, mogą ochronić astronautów w kosmosieGrzyby z Czarnobyla, które żywią się promieniowaniem, mogą ochronić astronautów w kosmosieCzytaj dalej

Długa podróż kosmicznej skały

W 1999 roku na Ziemi znaleziono kawałek dziwnej skały. Jego pochodzenie wyśledzeono na marsjańskie - gdy na Czerwonej Planecie rozbiła się kometa, fragment skały spadł do nas. Wkrótce po tym wydarzeniu, kawałek z kosmosu trafił do muzeum. Teraz amerykańskie Natural History Museum zdecydowało się przekazać niezwykłe znalezisko NASA, aby swoisty kamień wrócił do domu. Wraz z łazikiem Perseverance wyruszy on w podróż na Marsa. Po co?

Obrazy techgame

Perseverance i kawałek Marsa

Łazik musi zostać odpowiednio skalibrowany po włączeniu wszystkich przyrządów. Naukowcy wyjaśniają, że najlepiej przeprowadza się taką operację dzięki wykorzystaniu materiałów, które jak najbardziej przypominają to, co później sprzęt ma analizować. Nie ma więc nic lepszego do kalibracji, niż kawałek Marsa przed badaniami Marsa! Oczywiście jednoznacznie potwierdzono, że kosmiczny kamień pochodzi z tej planety, gdyż w jego wnętrzu znaleziono zmagazynowane pokłady gazy marsjańskiego.

Zobacz także:

  1. Chiny wysyłały rakietę na Marsa. NASA potwierdza
  2. "Statek kosmitów" 10-krotnie większy od Ziemi uchwycony przez NASA
  3. Wilki z Czarnobyla przenoszą swoje zmutowane geny w inne rejony Europy, ostrzegają naukowcy
  4. Miejsce, w które uderza 250 piorunów na godzinę. Tajemnicza burza nad CatacumboNastępny artykuł