Techgame.pl > Mars

Mars

Czarno-biały szkic satelity Marsa
19.03.2022 05:20 Arabska sonda zrobi dodatkowe badania w drodze na Marsa. Naukowcy nie mogą się doczekać

Hope to sonda wysłana przez Zjednoczone Emiraty Arabskie w lipcu bieżącego roku. Do celu podróży wciąż pozostaje kawał drogi, ale naukowcy stwierdzili, iż nawet w czasie lotu nadarza się okazja, by zrobiła coś pożytecznego.

Mars otoczony czerwoną obwódką.
19.03.2022 05:20 NASA już niedługo wyląduje na Marsie. Wszystko, co należy wiedzieć o misji łazika Perseverance

Misja łazika Perseverance będzie miała kilka niezwykle ważnych zadań. Z jednej strony NASA będzie próbowała określić, czy kiedyś na Marsie istniało życie, z drugiej strony Amerykanie chcą określić, czy istnieje możliwość, aby z Czerwonej Planety zrobić “drugą Ziemię”.

Fragment filmu, pt. Axel Springer Award 2020
19.03.2022 05:20 SpaceX: Elon Musk z odważną zapowiedzią. Mars w zasięgu za dwa lata?

Elon Musk planuje misję bezzałogową na Marsa.Zostanie ona zrealizowana w ciągu dwóch lat.Na Czerwoną Planetę zostanie wysłana rakieta Starship. W następnej kolejności na Marsa polecą ludzie.Elon Musk od lat wspomina, że jego największym marzeniem i najpoważniejszym celem w karierze jest kolonizacja Marsa. W tym celu miliarder stworzył kosmiczną firmę SpaceX, której celem jest właśnie Czerwona Planeta. Dotychczas Musk ograniczał się do współpracy około orbitalnej z NASA.

mars
19.03.2022 05:20 Elon Musk zapowiada, kiedy na Marsie pojawią się pierwsi ludzie. Aż ciężko uwierzyć

Elon Musk zapowiada wysłanie pierwszej misji na Marsa w 2024 rokuPierwszy załogowy lot odbyć się ma zaledwie dwa lata późniejWszystko zależy od inżynierów pracujących nad StarshipemElon Musk już wielokrotnie wypowiadał się na temat podboju Marsa. Wygląda na to, że plany SpaceX na wysłanie na Czerwoną Planetę pierwszych ludzi są coraz bardziej śmiałe. Kolonizacja może nastąpić już za nieco ponad pięć lat... Czy ten termin jest realny?

Kapsuła SpaceX
19.03.2022 05:20 Pierwszy poważny spór o Marsa. Niewiarygodne zapędy Elona Muska mogą być powstrzymane

Elon Musk ogłasza Marsa niezależną, wolną planetąTakie stwierdzenie jest sprzeczne z Międzynarodowym Prawem KosmicznymSpaceX chce stanowić prawo na Czerwonej PlanecieMusk może zostać uziemiony przez USAPrawo kosmiczne jest ustalane przez Komitet do spraw Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej, w skład którego wchodzi 65 państw członkowskich (w tym Polska). To właśnie on ustala, co i do kogo należy w kosmosie. Przynajmniej póki nie spotkamy obcej cywilizacji, która będzie miała na to inny pomysł.

Tesla Roadster i Starman
19.03.2022 05:18 Tesla Elona Muska dotarła już w pobliże Marsa. Czemu nie mamy żadnych zdjęć z kosmosu?

Wysłana przez Elona Muska Tesla Roadster zbliżyła się pierwszy raz tak blisko MarsaW przyszłości ma okrążać planetę jeszcze bliżejW 2047 roku czerwona Tesla może znów znaleźć się w pobliżu ZiemiElon Musk to człowiek z bardzo kontrowersyjnymi pomysłami. Z drugiej strony - kto inny wysłał kiedykolwiek w przestrzeń kosmiczną swój prywatny samochód? Tesla Roadster miliardera przeleciała właśnie niedaleko Marsa.

Łazik Perseverance na Marsie
19.03.2022 05:17 To już dziś. Przełomowy łazik NASA wyląduje na Marsie

Dziś wieczorem łazik Perseverance wyląduje na MarsieNASA udostępni transmisję z tego wydarzeniaLądowanie ma rozpocząć się o 21:48 czasu polskiegoMars to planeta, która fascynowała ludzkość od wieków. Ze względu na niewielką odległość od Ziemi, jego obserwacje należą do najdokładniejszych, jakich kiedykolwiek dokonano na innym ciele niebieskim. Wiemy o nim już naprawdę wiele, lecz z każdym nowym odkryciem przybywa jeszcze więcej pytań. Być może poznamy odpowiedzi na część z nich dzięki łazikowi Perseverance.Łazik Perseverance na MarsieNajnowszy łazik został wysłany na Marsa 30 lipca 2020 roku. Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) na miejsce jego lądowania wybrała krater Jezero na północnej półkuli planety. Kilka miliardów lat temu był on wypełniony wodą w stanie ciekłym, dlatego Perseverance został wysłany na jego dno - by zebrać próbki gleby z różnych głębokości i przeanalizować je pod kątem śladów dawnego życia.Perseverance to najbardziej nowoczesny łazik, jaki kiedykolwiek stworzono. Jest wyposażony w wiele kamer, które zapewnią nam świetny widok z perspektywy pierwszej osoby, gdy pojazd będzie podchodził do lądowania na Marsie. Ze względu na odległość i obecną konfigurację planet, naukowcy spodziewają się opóźnienia około 11 minut pomiędzy transmisją, a faktycznymi wydarzeniami na Czerwonej Planecie.

Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa
19.03.2022 05:17 Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

Łazik Perseverance szczęśliwie wylądował na MarsieNASA udostępniła pierwsze zdjęcie wykonane na Czerwonej PlanecieNa kolejne zdjęcia i informacje trzeba będzie poczekać kilka dniMisje, których celem jest Czerwona Planeta, od kilku lat cechują się pewnym wyjątkowym wymiarem. Fakt, że ludzkość po raz pierwszy sięga w kierunku innej planety, mając w perspektywie jej kolonizację w ciągu najbliższych dekad, sprawia, że badania poświęcone Marsowi mają wydźwięk nieporównywalny z innymi misjami kosmicznymi. Łazik Perseverance ląduje na Marsie18 lutego 2021 roku około godziny 21:54 Perseverance, będący najbardziej nowoczesnym łazikiem marsjańskim stworzonym przez człowieka, wylądował na powierzchni Czerwonej Planety. W początkowej fazie lądowania kapsuła z łazikiem zwolniła, rozkładając czaszę ogromnego spadochronu. Późniejsze bezpieczne dostarczenie pojazdu na powierzchnię należało do zadań swoistego plecaka rakietowego, który odłączył się od Perseverance w końcowej fazie lądowania i rozbił się na powierzchni planety.Chwilę po wylądowaniu łazik rozpoczął procedury autonomicznego przejścia do trybu zadaniowego, w ramach którego będzie badał powierzchnię Marsa, przede wszystkim pod kątem możliwego występowania na nim życia. W tym celu za miejsce jego lądowania wybrano krater Jezero na północnej półkuli planety, gdzie miliardy lat temu mieścił się zbiornik wody w stanie ciekłym. Naukowcy mają nadzieję znaleźć ślady życia w występującej w tym miejscu glebie.

Łazik Perseverance na Marsie
19.03.2022 05:16 NASA przedstawia kolejne zdjęcia z Marsa. Łazik Persevarence nie leniuchuje

Łazik Perseverance od kilku dni przemierza MarsaUrządzenie dostarczyło nową partię zdjęć z Czerwonej PlanetyNajnowsze fotografie są wykonane w kolorze i wysokiej rozdzielczościTo, jak Mars w rzeczywistości wygląda, często bardzo różni się od naszych wyobrażeń. Oczywiście biorą się one z przeróżnych filmów, książek czy gier, w których Czerwona Planeta została przedstawiona w nieco innym świetle, ze względu na dostosowanie jej do celów twórcy danego dzieła. Teraz jednak mamy informacje z pierwszej ręki. Czy raczej kamery.Łazik Perseverance dostarczył nowe zdjęcia MarsaPierwsza z fotografii została zrobiona kamerą umieszczoną w lądowniku, który opuszczał powoli łazik Perseverance na powierzchnię Marsa. W momencie uchwyconym na zdjęciu maszyna jest na wysokości około 2 metrów nad dnem kreteru Jezero - obecnego miejsca przeprowadzania badań z zakresu astrobiologii.Drugie zdjęcie powstało zaś z wykorzystaniem sondy Mars Reconnaissance Orbiter, której udało się uwiecznić moment opadania lądownika trzymającego łazik w stronę krateru. Widać na nim maszynę wraz z rozpiętą czaszą spadochronu, mającego spowalniać opadanie Perseverance. W końcu byłoby szkoda, gdyby warty miliardy dolarów łazik NASA rozbił się przy lądowaniu, prawda?

Lądowanie łazika Perseverance
19.03.2022 05:16 NASA opublikowało nagranie z Marsa. Łazik Perseverance nie odpoczywa

Pojawiło się nagranie lądowania łazika PerseveranceKamery zarejestrowały wszystko w wysokiej rozdzielczościHelikopter towarzyszący łazikowi ma być gotowy do dziewiczego lotu już w marcuNajnowszy opublikowany przez NASA materiał to nagranie z lądowania łazika Perseverance. Możemy je obserwować z perspektywy pierwszej osoby dzięki dwóm kamerom - lewej przedniej oraz prawej tylnej, zlokalizowanych na spodniej części łazika.Nagranie lądowania łazika PerseveranceNASA udostępniła nagranie, na którym obserwować możemy moment opadania łazika Perseverance na powierzchnię Czerwonej Planety. Gdyby wyciąć fragmenty tego materiału i wpleść do dowolnego filmu science-fiction z Marsem w roli głównej, z pewnością nikt by się nie zorientował. Przeciwnie, można by się rozpływać nad każdą skałą na zbliżającej się rdzawej powierzchni planety.Łazik Perseverance został wysłany na Marsa z misją mającą na celu znalezienie śladów życia, które według naukowców, mogło kiedyś kwitnąć na Czerwonej Planecie. To oczywiście nie wszystko, gdyż misją maszyny jest również przebadanie warunków panujących na Marsie pod kątem przyszłej kolonizacji planety.

Mars
19.03.2022 05:16 Zdjęcia z Marsa w fantastycznej jakości. Materiał łazika Perseverance ulepszony cyfrowo

Łazik Perseverance przesyła coraz piękniejsze zdjęcia z powierzchni MarsaNaukowcy uruchamiają kolejne moduły maszynySean Doran stworzył niesamowity montaż zdjęć z Marsa w 4KPierwsze zdjęcia zrobione przez łazik Perseverance nie należały do najpiękniejszych ani do najlepszych jakościowo. Wynikało to jednak z faktu, że naukowcy po kolei budzą do życia i testują kolejne systemy i kamery tej supernowoczesnej maszyny. Dopiero teraz poznajemy jej prawdziwe możliwości.Niesamowite zdjęcia z MarsaNaukowcy pracują wytrwale budząc do życia kolejne moduły Perseverance i przygotowując go do jego misji, którą na powierzchni Marsa jest przeszukiwanie gleby pod kątem śladów istniejącego tam (wedle wszelkiego prawdopodobieństwa) życia. Jednakże by to osiągnąć, jego stan techniczny musi być bez zarzutu.Na szczęście póki co wszystko idzie zgodnie z planem i łazik Perseverance pozostaje w pełni operacyjny od chwili lądowania. Podobnie mają się sprawy w przypadku helikoptera Ingenuity, który przybył na powierzchnię planety wraz z łazikiem. Jego zadaniem jest odbycie pierwszego lotu na Marsie, co najprawdopodobniej nastąpi jeszcze w tym miesiącu.

Łazik Perseverance na Marsie
19.03.2022 05:16 Mars to nie tylko fantastyczne zdjęcia. Łazik Perseverance nagrał brzmienie planety

NASA opublikowała nagrania dźwięku z powierzchni MarsaZ jednego z nich został wycięty dźwięk łazikaWarto założyć słuchawki podczas odtwarzania plikówPojęcie tego, co leży daleko poza granicami miejsc, do których kiedykolwiek dotarł człowiek, to coś, czego ludzki umysł zwyczajnie nie potrafi. Nasze wyobrażenia są bardzo różne i choć mogą niekiedy być bliskie rzeczywistości, nigdy tak naprawdę nie uchwycimy wszystkiego. Jednakże dzięki pewnym narzędziom, jesteśmy w stanie poszerzyć naszą wiedzę i jeszcze bardziej zbliżyć obrazy z naszej głowy do stanu faktycznego.Dźwięk z MarsaZdjęcia zrobione na powierzchni Czerwonej Planety są naprawdę niesamowite. Chciałoby się wręcz powiedzieć “nieziemskie”, co będzie w tym przypadku szczerą prawdą dosłownie i w przenośni. Co jednak, gdy postanowimy posłuchać tego, co dzieje się na Marsie? Cóż, zdecydowanie będzie to brzmiało nieco inaczej niż na naszej planecie. Atmosfera Marsa jest znacznie rzadsza od ziemskiej, więc i fale dźwiękowe rozchodzą się w niej nieco inaczej niż ma to miejsce na Ziemi. Nie zmienia to jednak faktu, że ów dźwięk faktycznie słychać, co udowodnił łazik Perseverance swoimi najnowszymi nagraniami.

Perseverance
19.03.2022 05:16 Łazik Perseverance wyruszył w pierwszą wycieczkę po Marsie. Początek nowej epoki

Perseverance odbył pierwszą jazdę po powierzchni MarsaTest przebiegł bez zarzutuŁazik Perseverance jest najszybszą istniejącą maszyną tego typuO eksploracji kosmosu mówi się obecnie bardzo często. Wynika to z faktu, że ludzkość właśnie weszła w etap, kiedy rozwój technologiczny pozwala nam na snucie nie tylko marzeń, lecz faktycznych planów, których celem są odległe o miliardy kilometrów obiekty. Dopiero teraz możemy poznać je bliżej niż tylko przez soczewki teleskopu.Pierwsza jazda PerseveranceŁazik Perseverance jest właśnie jednym z tych niesamowitych dowodów na to, że ludzkość jest gotowa na poznawanie wszechświata. Ta supernowoczesna maszyna badawcza zapewni nam wiedzę o faktycznym stanie Marsa. Celem jego misji jest właśnie sprawdzenie planety pod kątem możliwości przetrwania człowieka na jej powierzchni.Oprócz tego łazik będzie również analizował pobrane z marsjańskiej gleby próbki w kontekście niegdyś istniejącego tam prawdopodobnie życia. Jest duża szansa, że ślady pozostawione przez niegdysiejsze organizmy żyjące na Marsie, wciąż są do odszukania i tym właśnie zajmie się Perseverance.

Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance
19.03.2022 05:16 NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Łazik Perseverance przemierza Marsa już od niemal miesiąca. Jego kolejne moduły są uruchamiane i testowane przez naukowców z NASA, którzy chcą mieć pewność, że maszyna jest w pełni operacyjna. Wbrew pozorom nie jest to tylko rutynowa kontrola, lecz niezwykle ważna procedura, bez której cała misja byłaby bezcelowa.Nowe drogi PerseveranceKonieczność sprawdzenia operacyjności wszystkich modułów łazika Perseverance wynika z faktu, że jest to nasza jedyna furtka na powierzchnię Marsa. Naukowcy muszą mieć absolutną pewność, że maszyna działa tak, jak ją zaprojektowali. Jak inaczej mogliby mieć pewność, że dane przesyłane przez Perseverance są zgodne ze stanem faktycznym? Gdyby maszyna doświadczyła jakichkolwiek uszkodzeń, naukowcy nie mogliby dać wiary temu, co im przesyła. Zbyt wiele zależy od rzetelności misji powierzonej Perseverance, który ma sprawdzić Marsa pod kątem możliwości przetrwania człowieka na jego powierzchni. W tak ważnym punkcie nie możemy sobie pozwolić na błędne kalkulacje.

Chmura na Marsie
19.03.2022 05:16 Naukowcy poznali zagadkę tajemniczej chmury na Marsie. Zaskakujące rozwiązanie

Tajemniczą chmurę na Marsie próbowano badać już wielokrotnie, jednakże zmienna atmosfera planety, lokalizacja i okresy pojawiania się tej osobliwości skutecznie uniemożliwiały dokładne obserwacje. Jest to naprawdę niesamowite, gdyż chmura ta nie jest zjawiskiem nowym. Już w latach 70. ubiegłego stulecia pojawiała się na Marsie. Wówczas jej obecność zarejestrowano podczas misji Viking 2, jednakże od tamtej pory nie było możliwe dokładniejsze zbadanie tego fenomenu.Tajemnicza chmura na MarsieZadziwiająca, niesamowicie długa chmura na Marsie wyglądem przypomina smugę dymu, która zdaje się wydobywać z wulkanu Arsia Mons i ciągnąć aż do Olympus Mons, największej góry w całym Układzie Słonecznym. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że marsjańskie wulkany wygasły miliony lat temu i nie ma możliwości, by wydobywały się z nich teraz jakiekolwiek pyły. Skąd więc wzięła się tajemnicza chmura?Zagadnieniu udało się przyjrzeć astronomom z Uniwersytetu Kraju Basków w Hiszpanii, którym przewodził Jorge Hernández Bernal. Dzięki kamerze VMC (Visual Monitoring Camera), znanej pod nazwą Mars Webcam, udało się poddać tajemniczą chmurę bliższym obserwacjom. Można byłoby to zrobić znacznie wcześniej, gdyby nie fakt, że VMC została umiejscowiona na orbicie Marsa w zupełnie innym celu.

Powierzchnia Marsa
19.03.2022 05:16 Naukowcy rozwiązali wielką tajemnicę Marsa. Wiedzą, gdzie mogły się podziać tamtejsze oceany

Naukowcy już jakiś czas temu odkryli, że setki milionów lat temu nie tylko Mars, ale również Wenus, były planetami, na których miało szansę wykształcić się życie. Atmosfera, klimat i obecność wody na powierzchni tych ciał niebieskich jasno to potwierdzają. Teraz nie ma śladu po tych środowiskach. Na szczęście naukowcy są w stanie dowiedzieć się wiele o przeszłości naszych sąsiadek w Układzie Słonecznym na podstawie obserwacji i badań pobranych próbek.Gdzie zniknęła marsjańska woda?Miliony lat temu na Marsie istniało kilka ogromnych oceanów wypełnionych wodą. Naukowcy nie mają co do tego wątpliwości. Dotąd sądzono, że jej zdecydowana większość wyparowała i zniknęła w kosmosie, podczas gdy reszta uwięziona jest w czapach lodowych, pokrywających obecnie bieguny Marsa. Najnowsze badanie opublikowane w “Science” przedstawia zupełnie inną wersję wydarzeń.Okazuje się, że prawdopodobnie woda wcale z powierzchni Marsa nie wyparowała. Wręcz przeciwnie, została wchłonięta przez skorupę planety. Nastąpił wówczas nieodwracalny proces hydratacji skorupy, która według badania pochłonęła od 30 do aż 99% wody, która znajdowała się wówczas na Marsie.

Helikopter Ingenuity na Marsie
19.03.2022 05:16 Pierwszy helikopter na Marsie niemal gotowy do lotu. Ingenuity wystartuje już w kwietniu

Na powierzchnię Czerwonej Planety skierowane są od kilku tygodni wszystkie oczy entuzjastów astronomii. I nie tylko. Tym razem NASA szykuje gratkę również dla fanów lotnictwa i rzeczy pozornie niemożliwych. Będzie to próba odbycia pierwszego lotu na Marsie, co brzmi znacznie łatwiej, niż jest w istocie.Pierwszy lot na MarsieZadaniu temu ma sprostać helikopter Ingenuity, który zaprojektowany został właśnie w tym celu. Był on poniekąd pasażerem na gapę, podróżując z Ziemi jako paczka przyczepiona do podwozia łazika Perseverance. Niebawem jednak nastąpi jego czas, by zabłysnąć i zapisać się w historii.Początkowo lot Ingenuity planowany był dopiero kilka miesięcy po lądowaniu na Marsie. Wszystko ze względu na konieczność znalezienia odpowiedniego miejsca, w którym helikopter będzie mógł się ustawić, przebyć odległość około 100 metrów i bezpiecznie wylądować, co ze względu na kamienistość powierzchni Marsa nie musiało być wcale łatwym zadaniem.

"Pająki" na Marsie
19.03.2022 05:16 NASA udokumentowała pająki na powierzchni Marsa. Naukowcy wyjaśniają pochodzenie struktur

Mimo że Mars uchodzi (zresztą słusznie) za najdogłębniej poznaną przez ludzkość planetę poza Ziemią, wciąż zachodzi na nim wiele zjawisk, o których istnieniu nie mamy pojęcia, lub których nie potrafimy wyjaśnić. Ma w tym pomóc między innymi łazik Perseverance, który już teraz znajduje się na dnie krateru Jezero, gdzie niebawem wyruszy na poszukiwanie oznak dawnego życia oraz śladów wody, która niegdyś występowała na Marsie w ogromnych ilościach. Zagadka marsjańskich pająków jednakże nie leży w zakresie możliwości Perseverance, gdyż te występują jedynie na biegunie południowym Czerwonej Planety.Pająki na MarsiePająki to potoczna nazwa, którą przyjęło się określać osobliwe twory występujące na powierzchni Marsa w rejonach południowego bieguna planety. W istocie są to fraktalne zagłębienia, które wyglądają, jakby planeta z jakiegoś powodu pękała, tworząc te specyficzne rozgałęziające się kształty. Hipotezę na temat ich powstawania sformułował geofizyk Hugh Kieffer na przełomie 2006 i 2007 roku. Jednak dopiero teraz naukowcom udało się dowieść jej prawdziwości w praktyce.Kilkanaście lat temu Kieffer i jego zespół sformułowali teorię, według której pajęcze kształty na powierzchni południowego bieguna Marsa powstają w wyniku sublimacji dwutlenku węgla. Przyczyną istnienia tego zjawiska jest klimat panujący na Czerwonej Planecie. Choć rok na Marsie trwa dwukrotnie dłużej, niż na Ziemi, jego struktura jest podobna do tej występującej na naszej planecie. Są tam cztery pory roku, a podczas zimy występują tam zdecydowanie najniższe temperatury - w tym przypadku o wiele niższe niż na Ziemi, ze względu na większą odległość Marsa od Słońca.

Mars
19.03.2022 05:16 Elon Musk znów zaskakuje. Lądowanie na Marsie jeszcze w tym dziesięcioleciu?

Kolonizacja Marsa to jeszcze stosunkowo odległy temat, mimo że wiele pieniędzy i sił organizacji z całego świata jest zaangażowanych w wyprawę na sąsiednią planetę. Znacznie wcześniej czeka nas budowa bazy na Księżycu, jak również wydobycie surowców z jego powierzchni. Księżyc jednak nie interesuje Elona Muska, który już odwykł od spoglądania tak blisko.Lądowanie na Marsie jeszcze w latach 20.Wyścig kosmiczny to bardzo trudna konkurencja, w której mierzą się największe mocarstwa na Ziemi. Jednym z takich mocarstw bez wątpienia jest Ameryka, która pochwalić się może swoją agencją kosmiczną NASA oraz, a jakże, Elonem Muskiem i jego firmą SpaceX, która jest w trakcie testów statku kosmicznego Starship i rakiety Super Heavy, która ma wynieść go poza ziemską orbitę. Kilka dni temu ukazał się raport portalu Ars Technica, według którego Europa pozostaje daleko w tyle za amerykańskim filantropem. Dokonana analiza wykazuje, że Europejska Agencja Kosmiczna w 2030 roku dopiero zacznie pracować nad technologią, która mogłaby konkurować z dzisiejszymi osiągnięciami SpaceX.

Zdjęcie z Marsa
19.03.2022 05:16 Łazik uchwycił niezwykłe widoki z powierzchni Marsa. Fascynujące zdjęcia

Choć ostatnimi czasy na ustach całego świata obecny jest łazik Perseverance, który od 18 lutego bieżącego roku przemierza powierzchnię Czerwonej Planety, warto pamiętać także o drugim urządzeniu badawczym, które przemierza marsjańskie rubieże, choć znajduje się w zupełnie innym zakątku planety. Mimo że Curiosity spędził na Marsie już niemal dekadę, jego misja wciąż trwa i maszyna dostarczyła właśnie kolejne dowody swojej operatywności.Zdjęcie wschodzącego FobosaCuriosity wylądował na Marsie w sierpniu 2012 roku, a więc niemal 9 lat przed Perseverance. Z oczywistych względów jest więc dużo mniej zaawansowanym narzędziem badawczym od swojego młodszego brata, nie zmienia to jednak faktu, że dzięki niemu dowiedzieliśmy się o Marsie bardzo wielu rzeczy, które dziś wydają się być zupełnie oczywiste, jak na przykład informacje o klimacie Czerwonej Planety, które zdobyliśmy dzięki Stacji Monitorowania Środowiska (REMS), będącej częścią Curiosity.Dziś łazik przemierza wnętrze krateru Gale, gdzie udało mu się uchwycić niesamowity moment wschodu jednego z księżyców Marsa. Widzimy na nim większego z satelitów Czerwonej Planety - Fobosa. Jego nazwa pochodzi od mitologicznego syna Aresa i Afrodyty, czyli w rzymskiej odmianie - Marsa i Wenus. Drugi księżyc nazywany jest Dejmosem, czyli bratem Fobosa, razem zaś stanowią uosobienie strachu i trwogi.

Powierzchnia Marsa
19.03.2022 05:15 Naukowcy obserwują trzęsienia ziemi na Marsie. Ostatnio zjawisko przybrało na sile

Choć coraz dokładniej poznajemy powierzchnię Marsa i panujące na niej warunki, wciąż niewiele jesteśmy w stanie powiedzieć o jego wnętrzu. O ile łaziki Curiosity i Perseverance mogą pobrać próbki z głębokości kilkudziesięciu centymetrów, o tyle nie są w stanie powiedzieć nam niczego o tym, co kryje się dużo głębiej, pod skorupą Czerwonej Planety.Lądownik InSightInSight jest częścią programu Discovery, a jego zadaniem od początku było przeprowadzenie pierwszych badań geofizycznych Marsa. W maju 2018 roku sonda została wystrzelona w kierunku Czerwonej Planety i od 26 listopada 2018 roku przebywa na jej powierzchni. Wylądował w rejonie równikowym - na równinie wulkanicznej Elysium Planitia, gdzie panują idealne warunki do pomiaru fal sejsmicznych i strumienia ciepła.Co ciekawe, również Polacy mieli swój udział w stworzeniu lądownika InSight. Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz firma Astronika były odpowiedzialne za stworzenie udarowego penetratora, który wykorzystuje się do pomiarów dokonywanych pod powierzchnią Marsa. Ostateczny koszt tego międzynarodowego projektu wyniósł aż 993 miliony dolarów.

Ingenuity
19.03.2022 05:15 Pierwszy marsjański helikopter już na pozycji startowej. Mamy pierwsze zdjęcie Ingenuity

Helikopter Ingenuity to pierwsza w historii maszyna, która wykona swój lot poza atmosferą Ziemi. Będzie do niemałe wyzwanie, jednak niezwykle udane testy przeprowadzone przez naukowców w symulowanych warunkach marsjańskich dają nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Na pierwsze podejście do lotu Ingenuity przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać.Ingenuity gotowy do startuKilka dni temu NASA rozpoczęła procedurę uwalniania Ingenuity z jego bezpiecznego miejsca na “brzuchu” łazika Perseverance. Dziś mamy już informację, że wszystko poszło zgodnie z planem. Ten niewielki pasażer na gapę będzie od teraz zupełnie samodzielną maszyną, wyposażoną we własne zasilanie i niewielkie panele fotowoltaiczne, które mają za zadanie ładować baterię pojazdu.Helikopter Ingenuity ma przed sobą niełatwe zadanie do wykonania. Pojazd będzie musiał wzbić się w powietrze w atmosferze ponad 100 razy rzadszej od ziemskiej, co będzie stanowiło nie lada wyzwanie, nawet przy nieco zmniejszonej grawitacji, która panuje na Marsie. NASA właśnie zapowiedziała, że Ingenuity podejmie próbę wykonania dziewiczego lotu już 11 marca.

Tęcza na Marsie
19.03.2022 05:15 Łazik uwiecznił niewiarygodny widok na powierzchni Marsa. Pierwsze zdjęcie tęczy na Czerwonej Planecie

Na powierzchni Marsa znajduje się obecnie kilka urządzeń, które zbierają informacje dla naukowców. Są to między innymi dwa słynne łaziki: Curiosity oraz Perseverance (z których drugi przebywa na planecie zaledwie nieco ponad miesiąc), jak również lądownik InSight, dzięki któremu możemy pobieżnie poznać procesy zachodzące we wnętrzu Czerwonej Planety. Mimo lat badań, niemal z każdym dniem dowiadujemy się o Marsie zupełnie nowych rzeczy.Tęcza na MarsieAtmosfera Marsa składa się głównie z dwutlenku węgla. Wody w niej brak, podobnie zresztą jak na powierzchni planety. Jednym z zadań łazika Perseverance jest poszukiwanie śladów jej dawnej obecności, o której przekonani są eksperci. Jednakże dziś niemal pewne jest, że woda w stanie ciekłym na Marsie nie występuje. Z drugiej strony do powstania zjawiska tęczy, takiego, jakie znamy z Ziemi, konieczne są dwa kluczowe czynniki - światło słoneczne oraz woda. O ile na brak pierwszego na powierzchni Czerwonej Planety nie można narzekać, o tyle według naszych obecnych informacji, woda na Marsie nie występuje. Dotyczy to również jego atmosfery. A jednak na zdjęciu, zrobionym przez kamerę hazcam łazika Perseverance, wyraźnie widać tęczę. Jak to możliwe?

Wydmy na Marsie
19.03.2022 05:15 Niesamowite widoki z Marsa. NASA udostępniła fenomenalne zdjęcia wydm

Badania i obserwacje Marsa trwają już od wielu lat, a wciąż dowiadujemy się zupełnie nowych rzeczy. Zwłaszcza epoka zdjęć z Czerwonej Planety była tą, na którą musieliśmy czekać najdłużej. Dzięki internetowi oraz zaawansowanym urządzeniom badawczym przebywającym na Marsie, dziś możemy bardzo dokładnie obejrzeć niektóre fragmenty sąsiedniej planety.Zdjęcie od sondy Mars OdysseySonda Mars Odyssey została wysłana przez NASA na orbitę Marsa w 2001 roku. W ciągu ostatnich dwóch dekad badała Czerwoną Planetę pod kątem obecności wody oraz lodu wodnego zarówno na, jak i pod powierzchnią Marsa. Jej zadaniem było również stworzenie jak najdokładniejszej mapy minerałów, surówców i pierwiastków chemicznych występujących na Czerwonej Planecie.Choć misja Mars Odyssey zakończyła się w 2006 roku, sonda pozostaje na marsjańskiej orbicie, prowadząc dalsze badania i służąc za przekaźnik komunikacyjny pomiędzy Ziemią a łazikiem Curiosity. Warto zaznaczyć, że mimo zakończenia misji, sonda wciąż korzysta ze swojej aparatury badawczej.To właśnie dzięki jednemu z jej modułów możemy dziś oglądać fenomenalne zdjęcie marsjańskich wydm. Thermal Emission Imaging System (THEMIS) to system obrazujący, którego działanie opiera się na emisji termalnej. To właśnie on posłużył do zrobienia poniższego zdjęcia.

Ingenuity
19.03.2022 05:15 NASA podała datę pierwszego lotu na Marsie. Ingenuity gotowy do startu

Oczy całego świata regularnie kierują się ostatnio na Marsa, o którym z każdym dniem wiemy coraz więcej. Wszystko dzięki zaawansowanym instrumentom badawczym, które przemierzają jego powierzchnię lub krążą wokół Czerwonej Planety. A to dopiero początek prawdziwych badań Marsa.Ingenuity - historyczny helikopterChoć niewątpliwie najgłośniejszym wydarzeniem roku było lądowanie łazika Perseverance na Marsie, to warto pamiętać, iż nie leciał on samotnie. Przyczepiony wówczas do niego niewielki helikopter Ingenuity również dotarł na Czerwoną Planetę i od kilku tygodni stoi o własnych siłach na jej powierzchni.W ubiegłym tygodniu planowany był dziewiczy lot helikoptera, który ma być pierwszym w historii pojazdem, który wzniesie się w powietrze marsjańskiej atmosfery (co będzie nie lada wyzwaniem, gdyż jest ona znacznie rzadsza niż ziemska). Niestety nie doszło do niego, ze względu na problemy techniczne.

Lot Ingenuity
19.03.2022 05:15 Ingenuity odbył pierwszy lot na Marsie. Wielki sukces NASA

Ludzkość dokonała gigantycznego kroku w kontekście przyszłej kolonizacji Czerwonej Planety. 19 kwietnia 2021 od powierzchni Marsa oderwał się helikopter Ingenuity.

Mars, łazik
19.03.2022 05:15 Chiński łazik Zhurong niebawem wyląduje na Marsie. Kolejna maszyna badawcza na Czerwonej Planecie

Wyścig kosmiczny trwa nieustannie, a choć do niedawna to Stany Zjednoczone wydawały się nieść palmę pierwszeństwa, inne mocarstwa postanowiły zaznaczyć, że ta walka nie jest jeszcze wygrana. Od kilku miesięcy bowiem to Państwo Środka może pochwalić się najbardziej spektakularnymi osiągnięciami.Chiny wkroczyły do akcjiChoć regularnym startom rakiety Falcon 9 i okazjonalnym wybuchom statku Starship nie można odmówić efektowności, w zasadzie Amerykanie nie odnieśli w ostatnich miesiącach żadnych spektakularnych sukcesów, jeśli chodzi o podbój kosmosu - pomijając oczywiście łazik Perseverance oraz helikopter Ingenuity, które świetnie radzą sobie na powierzchni Marsa.Do osiągnięć NASA i SpaceX jesteśmy już jednak przyzwyczajeni, dlatego gdy w grze znienacka pojawił się zupełnie nowy zawodnik, oczy całego świata zwrócone są właśnie na niego, mimo że on sam wcale nie zabiega o uwagę. W porównaniu do kampanii marketingowych, będących domeną amerykańskiej astronautyki.

Elon Musk i Mars
19.03.2022 05:15 Wyznaczono datę pierwszego lotu ludzkości na Marsa. Niestety, część załogi nie przeżyje podróży

Ambitne plany Elona Muska dotyczące podboju kosmosu są doskonale znane całemu światu. Miliarder nie kryje się ze swoją fascynacją Marsem i choć działa również na wielu frontach znacznie bliższych Ziemi, to właśnie Czerwona Planeta wciąż przewija się w opowieściach o przyszłości, którymi regularnie raczy nas Musk.Ludzkość dotrze na Marsa za 5 latFundacji X Prize Foundation (XPRIZE) przyświeca szczytny cel - dopingowanie ludzkości w osiąganiu niemożliwego. Ta organizacja non-profit wyznacza nagrody o różnych wysokościach, które przyznawane są tym, którzy jako pierwsi spełnią warunki jej otrzymania. Zadania skupiają się na konkretnych osiągnięciach naukowych i technologicznych. Jedną z takich nagród była chociażby ta w wysokości 10 milionów dolarów przyznana firmie Scaled Composites za wykonanie dwóch lotów w przestrzeń kosmiczną, czego dokonałą jako pierwsza organizacja pozarządowa.Elon Musk rozmawiał zaś z Peterem Diamandisem - założycielem XPRIZE. Rozmowa ta przyniosła wiele ciekawych informacji o planowanej przez miliardera ekspansji ludzkości na Czerwoną Planetę. Musk po raz pierwszy oficjalnie przyznał, że pierwsza wyprawa na Marsa, mająca odbyć się już w 2026 roku, z pewnością nie obędzie się bez strat w ludziach.