Lądowanie łazika Perseverance
Źródło: NASA

NASA opublikowało nagranie z Marsa. Łazik Perseverance nie odpoczywa

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
23 Lutego 2021

Od kilku dni łazik Perseverance przemierza powierzchnię Marsa, a NASA uzyskuje coraz więcej informacji, zdjęć i nagrań. Początkowe materiały udostępnione były w rozdzielczości dalekiej od współczesnych standardów. Teraz jednak pojawiły się takie, których nie powstydziłby się żaden współczesny film science-fiction. Mamy takie nagranie lądowania na Marsie.

  • Pojawiło się nagranie lądowania łazika Perseverance
  • Kamery zarejestrowały wszystko w wysokiej rozdzielczości
  • Helikopter towarzyszący łazikowi ma być gotowy do dziewiczego lotu już w marcu

Najnowszy opublikowany przez NASA materiał to nagranie z lądowania łazika Perseverance. Możemy je obserwować z perspektywy pierwszej osoby dzięki dwóm kamerom - lewej przedniej oraz prawej tylnej, zlokalizowanych na spodniej części łazika.

Nagranie lądowania łazika Perseverance

NASA udostępniła nagranie, na którym obserwować możemy moment opadania łazika Perseverance na powierzchnię Czerwonej Planety. Gdyby wyciąć fragmenty tego materiału i wpleść do dowolnego filmu science-fiction z Marsem w roli głównej, z pewnością nikt by się nie zorientował. Przeciwnie, można by się rozpływać nad każdą skałą na zbliżającej się rdzawej powierzchni planety.

Łazik Perseverance został wysłany na Marsa z misją mającą na celu znalezienie śladów życia, które według naukowców, mogło kiedyś kwitnąć na Czerwonej Planecie. To oczywiście nie wszystko, gdyż misją maszyny jest również przebadanie warunków panujących na Marsie pod kątem przyszłej kolonizacji planety.

NASA przygotowała pierwszy marsjański helokopter

Fakt, że wraz z łazikiem Perseverance NASA wysłała na Marsa jeszcze jeden pojazd, zdawał się niknąć w cieniu ogromnej maszyny badawczej za miliony dolarów. Jednakże niewielki helikopter Ingenuity, który towarzyszył Perseverance podczas lotu na Czerwoną Planetę, obecnie jest zupełnie oddzielnym bytem, którego zadaniem jest odbycie pierwszego lotu na Marsie.

Użytkownicy Reddita mają dość spekulantów. Rozpoczęli walkę z zawyżonymi cenami PS5Użytkownicy Reddita mają dość spekulantów. Rozpoczęli walkę z zawyżonymi cenami PS5Czytaj dalej

Ingenuity jest samowystarczalnym pojazdem latającym, wyposażonym w niewielkie panele słoneczne, za pomocą których ładuje swoją baterię. Ta z kolei pozwoli mu na przebycie około 400 metrów podczas lotu trwającego maksymalnie 90 sekund. O ile na Ziemi nie robiłoby to większego wrażenia, o tyle musimy pamiętać, że atmosfera na Marsie jest znacznie rzadsza niż ta na naszej planecie, co czyni latanie znacznie trudniejszym.

Jeśli Ingenuity nie napotka żadnych przeszkód, jego dziewiczy lot odbędzie się 19 marca 2021 roku. Z pewnością NASA będzie nagrywała pierwszy lot wykonany na Marsie, więc będziemy wyglądać relacji z tego historycznego wydarzenia.

źródło: NASA

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł