Naukowcy rozwiązali wielką tajemnicę Marsa. Wiedzą, gdzie mogły się podziać tamtejsze oceany
Naukowcy już jakiś czas temu odkryli, że setki milionów lat temu nie tylko Mars, ale również Wenus, były planetami, na których miało szansę wykształcić się życie. Atmosfera, klimat i obecność wody na powierzchni tych ciał niebieskich jasno to potwierdzają. Teraz nie ma śladu po tych środowiskach. Na szczęście naukowcy są w stanie dowiedzieć się wiele o przeszłości naszych sąsiadek w Układzie Słonecznym na podstawie obserwacji i badań pobranych próbek.
Gdzie zniknęła marsjańska woda?
Miliony lat temu na Marsie istniało kilka ogromnych oceanów wypełnionych wodą. Naukowcy nie mają co do tego wątpliwości. Dotąd sądzono, że jej zdecydowana większość wyparowała i zniknęła w kosmosie, podczas gdy reszta uwięziona jest w czapach lodowych, pokrywających obecnie bieguny Marsa. Najnowsze badanie opublikowane w “Science” przedstawia zupełnie inną wersję wydarzeń.
Okazuje się, że prawdopodobnie woda wcale z powierzchni Marsa nie wyparowała. Wręcz przeciwnie, została wchłonięta przez skorupę planety. Nastąpił wówczas nieodwracalny proces hydratacji skorupy, która według badania pochłonęła od 30 do aż 99% wody, która znajdowała się wówczas na Marsie.
Woda uwięziona w minerałach
Co dalej stało z wodą wchłoniętą przez planetę? Poniekąd nadal znajduje się w jej skorupie. Naukowcy twierdzą, że bez trudu będziemy w stanie odnaleźć ją w minerałach, które niegdyś zostaną wydobyte na Marsie i przeanalizowane w laboratorium. Niestety teraz nie jesteśmy w stanie zbadać Czerwonej Planety pod tym kątem. Na tę możliwość poczekamy jeszcze prawdopodobnie kilkanaście lat.
Póki co wyprawa ludzi na Marsa wydaje się być jedynie kwestią czasu, którego potrzebują ziemscy naukowcy, by opracować odpowiednie systemy podtrzymywania życia oraz przygotować ludzkie ciała do przetrwania tak długo poza naszym naturalnym środowiskiem. Obecnie jesteśmy jeszcze daleko od tego momentu, ale nie ma wątpliwości, że kiedyś on nadejdzie, a wówczas Mars (i inne ciała niebieskie) nie będą już miały przed nami tajemnic.
Na ten moment jesteśmy jednak skazani na zdalną eksplorację odległych ciał niebieskich. Obecnie łazik Perseverance przemierza powierzchnię Czerwonej Planety, badając ją właśnie pod kątem zamieszkiwalności przez człowieka, co z pewnością przyspieszy naszą wyprawę na Marsa, która powinna odbyć się jeszcze w bieżącym dziesięcioleciu. Przynajmniej taki plan ma Elon Musk.
źródło: science.sciencemag.org
Artykuły polecane przez redakcję Techgame:
UOKiK zapowiada ważne zmiany. Zapowiedziano nowe "prawo do naprawy" sprzętu elektronicznego
Bank Santander ostrzega przed oszustami. Namawiają klientów do instalacji wirusa
Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu