Techgame.pl
Powierzchnia Marsa

NASA

Naukowcy rozwiązali wielką tajemnicę Marsa. Wiedzą, gdzie mogły się podziać tamtejsze oceany

18 Marca 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Wody na powierzchni Marsa dziś nie uświadczymy, to fakt. Jednakże faktem również jest, że miliony lat temu występowała ona na Czerwonej Planecie w stanie ciekłym, o czym świadczy choćby ukształtowanie planety. W magazynie naukowym “Science&rd

Naukowcy już jakiś czas temu odkryli, że setki milionów lat temu nie tylko Mars, ale również Wenus, były planetami, na których miało szansę wykształcić się życie. Atmosfera, klimat i obecność wody na powierzchni tych ciał niebieskich jasno to potwierdzają. Teraz nie ma śladu po tych środowiskach. Na szczęście naukowcy są w stanie dowiedzieć się wiele o przeszłości naszych sąsiadek w Układzie Słonecznym na podstawie obserwacji i badań pobranych próbek.

Gdzie zniknęła marsjańska woda?

Miliony lat temu na Marsie istniało kilka ogromnych oceanów wypełnionych wodą. Naukowcy nie mają co do tego wątpliwości. Dotąd sądzono, że jej zdecydowana większość wyparowała i zniknęła w kosmosie, podczas gdy reszta uwięziona jest w czapach lodowych, pokrywających obecnie bieguny Marsa. Najnowsze badanie opublikowane w “Science” przedstawia zupełnie inną wersję wydarzeń.

Okazuje się, że prawdopodobnie woda wcale z powierzchni Marsa nie wyparowała. Wręcz przeciwnie, została wchłonięta przez skorupę planety. Nastąpił wówczas nieodwracalny proces hydratacji skorupy, która według badania pochłonęła od 30 do aż 99% wody, która znajdowała się wówczas na Marsie.

Woda uwięziona w minerałach

Co dalej stało z wodą wchłoniętą przez planetę? Poniekąd nadal znajduje się w jej skorupie. Naukowcy twierdzą, że bez trudu będziemy w stanie odnaleźć ją w minerałach, które niegdyś zostaną wydobyte na Marsie i przeanalizowane w laboratorium. Niestety teraz nie jesteśmy w stanie zbadać Czerwonej Planety pod tym kątem. Na tę możliwość poczekamy jeszcze prawdopodobnie kilkanaście lat.

Póki co wyprawa ludzi na Marsa wydaje się być jedynie kwestią czasu, którego potrzebują ziemscy naukowcy, by opracować odpowiednie systemy podtrzymywania życia oraz przygotować ludzkie ciała do przetrwania tak długo poza naszym naturalnym środowiskiem. Obecnie jesteśmy jeszcze daleko od tego momentu, ale nie ma wątpliwości, że kiedyś on nadejdzie, a wówczas Mars (i inne ciała niebieskie) nie będą już miały przed nami tajemnic.

Na ten moment jesteśmy jednak skazani na zdalną eksplorację odległych ciał niebieskich. Obecnie łazik Perseverance przemierza powierzchnię Czerwonej Planety, badając ją właśnie pod kątem zamieszkiwalności przez człowieka, co z pewnością przyspieszy naszą wyprawę na Marsa, która powinna odbyć się jeszcze w bieżącym dziesięcioleciu. Przynajmniej taki plan ma Elon Musk.

źródło: science.sciencemag.org

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >