Techgame.pl
Łazik Perseverance na Marsie

NASA

To już dziś. Przełomowy łazik NASA wyląduje na Marsie

18 Lutego 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Dzisiejszy wieczór będzie szczególny nie tylko dla NASA, lecz dla całej ludzkości. To dziś łazik Perseverance wyląduje na powierzchni Czerwonej Planety. Jest to początek niesamowitej misji naukowej, mającej na celu przeszukanie marsjańskiej

  • Dziś wieczorem łazik Perseverance wyląduje na Marsie

  • NASA udostępni transmisję z tego wydarzenia

  • Lądowanie ma rozpocząć się o 21:48 czasu polskiego

Mars to planeta, która fascynowała ludzkość od wieków. Ze względu na niewielką odległość od Ziemi, jego obserwacje należą do najdokładniejszych, jakich kiedykolwiek dokonano na innym ciele niebieskim. Wiemy o nim już naprawdę wiele, lecz z każdym nowym odkryciem przybywa jeszcze więcej pytań. Być może poznamy odpowiedzi na część z nich dzięki łazikowi Perseverance.

Łazik Perseverance na Marsie

Najnowszy łazik został wysłany na Marsa 30 lipca 2020 roku. Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) na miejsce jego lądowania wybrała krater Jezero na północnej półkuli planety. Kilka miliardów lat temu był on wypełniony wodą w stanie ciekłym, dlatego Perseverance został wysłany na jego dno - by zebrać próbki gleby z różnych głębokości i przeanalizować je pod kątem śladów dawnego życia.

Perseverance to najbardziej nowoczesny łazik, jaki kiedykolwiek stworzono. Jest wyposażony w wiele kamer, które zapewnią nam świetny widok z perspektywy pierwszej osoby, gdy pojazd będzie podchodził do lądowania na Marsie. Ze względu na odległość i obecną konfigurację planet, naukowcy spodziewają się opóźnienia około 11 minut pomiędzy transmisją, a faktycznymi wydarzeniami na Czerwonej Planecie.

NASA udostępni transmisję lądowania

Łazik ma rozpocząć fazę lądowania na powierzchni Marsa dziś o godzinie 21:48 czasu polskiego. Cały manewr potrwa około siedmiu minut, a transmisję z wydarzenia poprowadzi NASA na swoim oficjalnym kanale, który udostępniamy poniżej.

Perseverance jest niezwykle symboliczną maszyną. Jej misja poszukiwania życia na Marsie skojarzyła się jego twórcom z pracą detektywa, stąd też nazwa jednej z kluczowych modułów łazika - SHERLOC (The Scanning Habitable Environments with Raman & Luminescence for Organics & Chemicals). SHERLOC znajduje się na robotycznym ramieniu łazika. 

Pierwszy lot na Marsie

Jednym z elementów ułatwiających pracę SHERLOC-a jest kamera o wdzięcznej nazwie WATSON, która umożliwi modułowi dokładny obraz mikroskopijnych elementów skał i gleby. To jednak nie wszystko, gdyż Perseverance będzie miał swojego własnego, pełnoprawnego towarzysza.

Podróż na Marsa łazik odbywa wraz z przyczepionym do niego niewielkim helikopterem. Ingenuity ma masę niecałych 2 kilogramów, a jego zadanie jest proste - odbyć pierwszy lot na Marsie. Pojazd jest w stanie utrzymać lot w trudnych warunkach marsjańskiej atmosfery przez 90 sekund i pokonać w tym czasie odległość 300 metrów.

Dzięki panelom słonecznym umieszczonym nad śmigłem, jest w stanie również samodzielnie naładować swoją baterię i odbyć kilka takich lotów. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, zarówno Ingenuity jak i Perseverance będziemy mogli podziwiać już dziś, od godziny 21:48 czasu polskiego.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Podobne artykuły

dron w mieście

Technologie

We Włoszech drony krzyczą na ludzi na ulicy. Zaskakujący sposób kontrolowania kwarantanny

Czytaj więcej >
apple maps samochód

Technologie

Dobra wiadomość dla posiadaczy sprzętu Apple. Mapy pokażą miejsca gdzie można zrobić sobie test na obecność wirusa

Czytaj więcej >
budynek google

Technologie

Kontrowersyjny pomysł Google i Apple. Dane posiadaczy smartfonów pomogą w walce z wirusem

Czytaj więcej >
dostawa jedzenia

Technologie

Innowacyjna aplikacja pokaże temperaturę kuriera rozwożącego jedzenie

Czytaj więcej >
kabel internetowy

Technologie

Koronawirus negatywnie wpływa na prędkość internetu w Polsce. Jest najnowszy raport

Czytaj więcej >
nowy facebook

Technologie

Jak włączyć nowy wygląd Facebooka i skorzystać z ciemnego motywu? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >