Techgame.pl
Ingenuity

NASA

Pierwszy marsjański helikopter już na pozycji startowej. Mamy pierwsze zdjęcie Ingenuity

5 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Helikopter Ingenuity, którego zadaniem będzie wykonanie pierwszego w historii lotu na Marsie, jest już niemal gotowy do startu. Dziś stanął w końcu o własnych “nogach", co zostało udokumentowane przez towarzyszący mu łazik Perseverance.

Helikopter Ingenuity to pierwsza w historii maszyna, która wykona swój lot poza atmosferą Ziemi. Będzie do niemałe wyzwanie, jednak niezwykle udane testy przeprowadzone przez naukowców w symulowanych warunkach marsjańskich dają nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Na pierwsze podejście do lotu Ingenuity przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać.

Ingenuity gotowy do startu

Kilka dni temu NASA rozpoczęła procedurę uwalniania Ingenuity z jego bezpiecznego miejsca na “brzuchu” łazika Perseverance. Dziś mamy już informację, że wszystko poszło zgodnie z planem. Ten niewielki pasażer na gapę będzie od teraz zupełnie samodzielną maszyną, wyposażoną we własne zasilanie i niewielkie panele fotowoltaiczne, które mają za zadanie ładować baterię pojazdu.

Helikopter Ingenuity ma przed sobą niełatwe zadanie do wykonania. Pojazd będzie musiał wzbić się w powietrze w atmosferze ponad 100 razy rzadszej od ziemskiej, co będzie stanowiło nie lada wyzwanie, nawet przy nieco zmniejszonej grawitacji, która panuje na Marsie. NASA właśnie zapowiedziała, że Ingenuity podejmie próbę wykonania dziewiczego lotu już 11 marca.

Nagranie lotu helikoptera

Ponieważ łazik Perseverance będzie obecny przy dziewiczym locie Ingenuity, cały przelot będzie nagrany przez jedną z jego kamer. Maszyna oddali się od helikoptera na odległość 100 metrów, a zadaniem Ingenuity będzie przelot do łazika o własnych siłach.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prawdopodobnie już 11 marca będziemy mieli nagranie owego dziewiczego lotu, które z pewnością zapisze się w historii eksploracji kosmosu, jako jedno z największych dokonań ludzkiej aeronautyki. Udostępnimy nagranie, gdy tylko zostanie opublikowane. Tymczasem trzymamy mocno kciuki za sukces Ingenuity!

źródło: Komputer Świat

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >