Ingenuity
Źródło: NASA

Pierwszy marsjański helikopter już na pozycji startowej. Mamy pierwsze zdjęcie Ingenuity

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
5 Kwietnia 2021

Helikopter Ingenuity, którego zadaniem będzie wykonanie pierwszego w historii lotu na Marsie, jest już niemal gotowy do startu. Dziś stanął w końcu o własnych “nogach”, co zostało udokumentowane przez towarzyszący mu łazik Perseverance. Za kilka dni Ingenuity ma odbyć swój dziewiczy lot.

Helikopter Ingenuity to pierwsza w historii maszyna, która wykona swój lot poza atmosferą Ziemi. Będzie do niemałe wyzwanie, jednak niezwykle udane testy przeprowadzone przez naukowców w symulowanych warunkach marsjańskich dają nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Na pierwsze podejście do lotu Ingenuity przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać.

Ingenuity gotowy do startu

Kilka dni temu NASA rozpoczęła procedurę uwalniania Ingenuity z jego bezpiecznego miejsca na “brzuchu” łazika Perseverance. Dziś mamy już informację, że wszystko poszło zgodnie z planem. Ten niewielki pasażer na gapę będzie od teraz zupełnie samodzielną maszyną, wyposażoną we własne zasilanie i niewielkie panele fotowoltaiczne, które mają za zadanie ładować baterię pojazdu.

Helikopter Ingenuity ma przed sobą niełatwe zadanie do wykonania. Pojazd będzie musiał wzbić się w powietrze w atmosferze ponad 100 razy rzadszej od ziemskiej, co będzie stanowiło nie lada wyzwanie, nawet przy nieco zmniejszonej grawitacji, która panuje na Marsie. NASA właśnie zapowiedziała, że Ingenuity podejmie próbę wykonania dziewiczego lotu już 11 marca.Helikopter Ingenuity na powierzchni Marsa

Nagranie lotu helikoptera

Ponieważ łazik Perseverance będzie obecny przy dziewiczym locie Ingenuity, cały przelot będzie nagrany przez jedną z jego kamer. Maszyna oddali się od helikoptera na odległość 100 metrów, a zadaniem Ingenuity będzie przelot do łazika o własnych siłach.

Gigantyczny wyciek danych z Facebooka. Ponad 2 miliony poszkodowanych PolakówGigantyczny wyciek danych z Facebooka. Ponad 2 miliony poszkodowanych PolakówCzytaj dalej

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prawdopodobnie już 11 marca będziemy mieli nagranie owego dziewiczego lotu, które z pewnością zapisze się w historii eksploracji kosmosu, jako jedno z największych dokonań ludzkiej aeronautyki. Udostępnimy nagranie, gdy tylko zostanie opublikowane. Tymczasem trzymamy mocno kciuki za sukces Ingenuity!

źródło: Komputer Świat

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł