Techgame.pl
Helikopter Ingenuity na Marsie

NASA

Pierwszy helikopter na Marsie niemal gotowy do lotu. Ingenuity wystartuje już w kwietniu

19 Marca 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Choć niewątpliwym gwiazdorem ostatnich wydarzeń na Marsie był dotąd łazik Perseverance, nadeszła pora na chwilę zejść ze sceny. A przynajmniej zrobić na niej miejsce dla drugiego uczestnika wyprawy na Czerwoną Planetę - helikoptera Ingenuity. W ciągu kilk

Na powierzchnię Czerwonej Planety skierowane są od kilku tygodni wszystkie oczy entuzjastów astronomii. I nie tylko. Tym razem NASA szykuje gratkę również dla fanów lotnictwa i rzeczy pozornie niemożliwych. Będzie to próba odbycia pierwszego lotu na Marsie, co brzmi znacznie łatwiej, niż jest w istocie.

Pierwszy lot na Marsie

Zadaniu temu ma sprostać helikopter Ingenuity, który zaprojektowany został właśnie w tym celu. Był on poniekąd pasażerem na gapę, podróżując z Ziemi jako paczka przyczepiona do podwozia łazika Perseverance. Niebawem jednak nastąpi jego czas, by zabłysnąć i zapisać się w historii.

Początkowo lot Ingenuity planowany był dopiero kilka miesięcy po lądowaniu na Marsie. Wszystko ze względu na konieczność znalezienia odpowiedniego miejsca, w którym helikopter będzie mógł się ustawić, przebyć odległość około 100 metrów i bezpiecznie wylądować, co ze względu na kamienistość powierzchni Marsa nie musiało być wcale łatwym zadaniem.

Helikopter Ingenuity

Na szczęście okazało się, że miejsce lądowania łazika na dnie marsjańskiego krateru Jezero doskonale nadaje się do przeprowadzenia pierwszego lotu Ingenuity. Stąd też została podjęta decyzja o jego wcześniejszych przygotowaniach, by zaraz po nich Perseverance mógł wyruszyć w dalszą podróż. Obecność łazika jest wszak niezbędna podczas pierwszego lotu na Marsie.

Perseverance ma za zadanie ustawić helikopter na wyznaczonym miejscu startu, po czym oddalić się na odległość 100 metrów, które Ingenuity ma później pokonać o własnych siłach. Łazik ma w owym czasie nagrywać próbę lotu helikoptera - mówimy tu zarówno o obrazie, jak i dźwięku, co pozwoli nam później dokładnie obejrzeć przelot Ingenuity.

Trudne warunki na Marsie

To, czy Ingenuity podoła zadaniu pozostaje zagadką dla naukowców. Jest to pierwszy pojazd w historii, który spróbuje o własnych siłach wzbić się w przestworza innej planety niż Ziemia, a to niesie za sobą szereg niewiadomych. Fakt, że grawitacja na Marsie jest nieco mniejsza, niż na Ziemi, jednakże atmosfera jest ponad sto razy rzadsza od naszej, co mocno zmniejszy skuteczność wirników helikoptera. 

Czy lot się powiedzie? Wszystko okaże się już w najbliższej przyszłości. Szczegóły dotyczące daty startu Ingenuity i przebiegu lotu zostaną prawdopodobnie podane 23 marca 2021 roku na konferencji prasowej zaplanowanej przez NASA. Wówczas podamy kolejne informacje na temat pierwszego lotu na obcej planecie.

źródło: Spidersweb.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Podobne artykuły

Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >
Smart

Technologie

Bielizna monitorująca nasz organizm. Inteligentne majtki wchodzą na rynek

Czytaj więcej >
Oculus Quest 2

Technologie

Gogle Oculus Quest 2 bez obowiązkowej integracji z Facebookiem. Prywatność jednak kosztuje

Czytaj więcej >
Mars

Technologie

Znamy datę lądowania nowego łazika na Marsie. Chiny idą jak burza

Czytaj więcej >