Kapsuła SpaceX
Źródło: Pixabay.com

Pierwszy poważny spór o Marsa. Niewiarygodne zapędy Elona Muska mogą być powstrzymane

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
6 Grudnia 2020

Elon Musk jeszcze nie wysłał statku na Marsa, ale już rości sobie do niego prawo. Według zapisów w regulaminie korzystania z satelitarnej sieci Starlink Mars ma być wolną planetą, niezależną od ziemskich praw. Jest tylko jeden problem. Nie pozwala na to międzynarodowe prawo kosmiczne.

 • Elon Musk ogłasza Marsa niezależną, wolną planetą
 • Takie stwierdzenie jest sprzeczne z Międzynarodowym Prawem Kosmicznym
 • SpaceX chce stanowić prawo na Czerwonej Planecie
 • Musk może zostać uziemiony przez USA

Prawo kosmiczne jest ustalane przez Komitet do spraw Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej, w skład którego wchodzi 65 państw członkowskich (w tym Polska). To właśnie on ustala, co i do kogo należy w kosmosie. Przynajmniej póki nie spotkamy obcej cywilizacji, która będzie miała na to inny pomysł.


Elon Musk chce stanowić prawo na Marsie


Eksperci specjalizujący się w prawie kosmicznym zainteresowali się zapisami, które SpaceX zamieścił w regulaminie użytkowania swojej usługi Starlink. Obecnie trwa jej faza beta, do której mogli się zapisać chętni mieszkańcy Stanów Zjednoczonych.

Zobacz także:1200 zł co miesiąc dla rodzica. Z nowego programu korzysta prawie 60 tys. osób


Jednakże, by móc korzystać z Internetu Elona Muska, musisz przyznać mu rację, że Mars jest wolną planetą, na której nie obowiązuje prawo międzynarodowe, a panujące tam zasady będą oparte na „dobrej wierze”. Tłumacząc na nasze, na Marsie zasady będzie dyktował SpaceX

Ikea szykuje olbrzymie zmiany. Fantastyczne wieści dla wielu klientówIkea szykuje olbrzymie zmiany. Fantastyczne wieści dla wielu klientówCzytaj dalej


SpaceX władzą na Marsie


Skąd w ogóle zapis o niepodległości Marsa w regulaminie Starlinka? Stąd, że w planach Elona Muska jest zbudowanie tej samej sieci na orbicie Czerwonej Planety, więc regulamin będzie obowiązywał także tam. Gdyby nie rosnące zapędy Muska w kierunku kolonizacji Marsa, nikt by się nie przejmował tym ukrytym oświadczeniem.

Zobacz również:WHO ostrzega. W Afryce wybuchła nowa epidemia, nie żyją już 172 osoby


Jednak w momencie, gdy SpaceX deklaruje wysłanie na Marsa pierwszych kolonistów w ciągu dekady, należy rozważyć, czy ludzkość może do tego dopuścić. Elon Musk ma tendencję do żartowania z poważnych kwestii, które ostatecznie żartami wcale nie są. Dlatego tę zawoalowaną deklarację według prawników należy potraktować poważnie.

Teksty wybrane dla Ciebie:


Zapis w regulaminie Starlink jest nielegalny


Oświadczenie Muska zawarte w regulaminie Starlinka można by potraktować jako żart. Co się jednak stanie, gdy Starship zabierze pierwszych ludzi na Czerwoną Planetę, gdzie nikt nie będzie mógł w żaden sposób kontrolować działań SpaceX?


Według Traktatu o przestrzeni kosmicznej z 1967 roku kosmos jest strefą pokojową, niezawłaszczalną i służącą interesom wszystkich państw na Ziemi. Nie idąc nawet w dalsze aspekty prawa kosmicznego, już na tym etapie twierdzenie Muska o „wolnej planecie, niezależnej od prawa na Ziemi”, jest po prostu pozbawione jakichkolwiek podstaw prawnych.

Prehistoryczna galeria sztuki. Naukowcy ogłosili wybitne odkryciePrehistoryczna galeria sztuki. Naukowcy ogłosili wybitne odkrycieCzytaj dalej


Czy Musk zostanie powstrzymany?


Wszelka działalność w przestrzeni kosmicznej prowadzona przez firmy takie jak SpaceX musi być najpierw zatwierdzona przez władze państwa, z którego owa firma pochodzi. W praktyce oznacza to tyle, że jeśli USA nie pozwoli, Starship nigdzie nie poleci.


Elon Musk rozpętał burzę regulaminem Starlinka, która może się okazać jego zgubą. Jeśli świat uzna go za zagrożenie dla Międzynarodowego Prawa Kosmicznego ze względu na jego roszczeniową postawę wobec Marsa, być może podróż SpaceX skończy się równie szybko, jak się zaczęła.

Do World of Tanks trafił wyjątkowy gość. Rusza świąteczne wydarzenieDo World of Tanks trafił wyjątkowy gość. Rusza świąteczne wydarzenieCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Wyciekł nieznany fragment rozmowy Lewandowskiego z Kucharskim
 2. "Krępujące sceny w samym finale ""The Voice of Poland"". Obsceniczny żart "
 3. Głębokość tej dziury jest niewyobrażalna. Porażający wyczyn rosyjskich inżynierów
 4. PlayStation właśnie skończyło 26 lat. W co graliście na legendarnej konsoli?
 5. Ludzie zatrzymywali auta by zobaczyć "UFO". Wszystko się nagrało, niewiarygodny widok
 6. 13-latek wyszedł tylko na spacer z psem. Interweniowała policja
 7. Rewolucja w Rossmannie. Klienci są zachwyceni

Następny artykuł