Zdjęcie z Marsa
Źródło: twitter.com/Kevin M. Gill

Łazik uchwycił niezwykłe widoki z powierzchni Marsa. Fascynujące zdjęcia

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
25 Marca 2021

Mamy nowe zdjęcia z Marsa, tym razem jednak nie z krateru Jezero, a z krateru Gale położonego na wschodniej półkuli planety. Ich autorem jest łazik Curiosity, który niesamowicie uchwycił moment wschodu jednego z księżyców Marsa - Fobosa. 

Choć ostatnimi czasy na ustach całego świata obecny jest łazik Perseverance, który od 18 lutego bieżącego roku przemierza powierzchnię Czerwonej Planety, warto pamiętać także o drugim urządzeniu badawczym, które przemierza marsjańskie rubieże, choć znajduje się w zupełnie innym zakątku planety. Mimo że Curiosity spędził na Marsie już niemal dekadę, jego misja wciąż trwa i maszyna dostarczyła właśnie kolejne dowody swojej operatywności.

Zdjęcie wschodzącego Fobosa

Curiosity wylądował na Marsie w sierpniu 2012 roku, a więc niemal 9 lat przed Perseverance. Z oczywistych względów jest więc dużo mniej zaawansowanym narzędziem badawczym od swojego młodszego brata, nie zmienia to jednak faktu, że dzięki niemu dowiedzieliśmy się o Marsie bardzo wielu rzeczy, które dziś wydają się być zupełnie oczywiste, jak na przykład informacje o klimacie Czerwonej Planety, które zdobyliśmy dzięki Stacji Monitorowania Środowiska (REMS), będącej częścią Curiosity.

Dziś łazik przemierza wnętrze krateru Gale, gdzie udało mu się uchwycić niesamowity moment wschodu jednego z księżyców Marsa. Widzimy na nim większego z satelitów Czerwonej Planety - Fobosa. Jego nazwa pochodzi od mitologicznego syna Aresa i Afrodyty, czyli w rzymskiej odmianie - Marsa i Wenus. Drugi księżyc nazywany jest Dejmosem, czyli bratem Fobosa, razem zaś stanowią uosobienie strachu i trwogi.Wschód księżyca Fobosa na powierzchni Marsa

Życie na marsjańskim księżycu

Naukowcy podejrzewają, że to właśnie na Fobosie mogło niegdyś istnieć życie. Był on niegdyś prawdopodobnie fragmentem planetoidy spoza Układu Słonecznego, która pewnego dnia musiała zderzyć się z Marsem i zostawić przy nim swój fragment, który dziś jest satelitą Czerwonej Planety. W najbliższych latach wyruszą misje badawcze, których celem będzie właśnie Fobos.

Ogromna awaria serwisu Booksy. Wszystko przez konferencję premieraOgromna awaria serwisu Booksy. Wszystko przez konferencję premieraCzytaj dalej

Na fotografii zrobionej przez Curiosity widzimy jednak coś, co w wielu może wzbudzić konsternację. Jest to kolor nieba. Na większości zdjęć z Czerwonej Planety widzimy niebo o pomarańczowym odcieniu, podczas gdy tutaj jest ono szare. Skąd te rozbieżności?

Szare niebo na Marsie

Kolor nieba na Czerwonej Planecie zależy stricte od globalnej pogody panującej na planecie. Podczas burz piaskowych nieboskłon rzeczywiście przybiera pomarańczową, niekiedy niemal czerwoną barwę. W spokojne dni zaś jest właśnie szare lub nawet niebiesko-szare, czego prezentację widzimy na przesłanych przez łazik Curiosity zdjęciach.

źródło: geekweek.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł