Techgame.pl
Haker

pixabay.com

Hakerzy zaatakowali Acer. Żądają najwyższego okupu w historii

22 Marca 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Jeśli wierzyć doniesieniom firm monitorujących darknet, Acer padł ofiarą zorganizowanego ataku hakerskiego typu ransomware. Cyberprzestępcy żądają najwyższego okupu w historii - aż 50 milionów dolarów. Czasu jest niewiele, gdyż zapowiedzieli

  • Hakerzy zaatakowali tajwańską firmę Acer

  • Przestępcy zażądali 50 mln dolarów okupu

  • Acer dostał czas do 28 marca na decyzję

Ataki hakerów to w obecnych czasach bardzo częste przejawy przestępczości. Dzięki działaniom w sieci, nikt już nie musi fizycznie włamywać się do banku, wysadzać drzwi do ogromnego sejfu, by później uciekać przed szwadronem ochrony niczym w filmie akcji. Nie, dziś wystarczy złamać zabezpieczenia sieciowe, umiejętnie wykorzystać lukę w oprogramowaniu, by zdobyć dostęp do wszystkich informacji, które są w posiadaniu danej firmy lub instytucji.

Acer padł ofiarą ataku hakerskiego

Acer to wieloletni duży gracz na rynku sprzętu i oprogramowania IT. Ta tajwańska firma istnieje już od 1976 roku i w czwartym kwartale 2020 roku, według swoich własnych deklaracji, osiągnęła przychód o wysokości 3 miliardów dolarów. To prawdopodobnie mogło sprowokować hakerów do żądania tak wysokiego okupu. W końcu czym jest 50 milionów wobec 3 miliardów, zarobionych w ledwie trzy miesiące?

To, że Acer stać na zapłatę takiego okupu nie zmienia faktu, że finansowanie organizacji hakerskich to nienajlepszy sposób na walkę z cyberprzestępczością. Nic więc dziwnego, że firma daleka jest od rzucenia pieniędzy lekką ręką. Jednakże sam Acer póki co nie potwierdził, że do ataku faktycznie doszło. Zapytany przyznał jedynie, że: "dziwne, nietypowe sytuacje, które zaobserwowali stróże prawa i rozlokowani w różnych krajach specjaliści od zabezpieczeń", jak podaje serwis antyweb.pl.

Hakerski atak ransomware

Według informacji z darknetu, prawdopodobnie hakerzy wykorzystali lukę w systemach bezpieczeństwa Microsoft Exchange, czyli służbowych kont e-mail dla przedsiębiorstw. W wyniku ataku przestępcy wdarli się do wewnętrznej sieci firmy i zaszyfrowali część plików, do których Acer odzyska dostęp po wypłaceniu żądanego okupu. Jeśli oczywiście zdecyduje się to zrobić. W przeciwnym razie przejęte dane zostaną udostępnione w darknecie. Przestępcy dali tajwańskiemu gigantowi czas do 28 marca.

Za atakiem stoi prawdopodobnie grupa hakerska REvil, która w ubiegłym roku dokonała udanego przejęcia plików firmy Travelex, w wyniku czego otrzymała okup o wysokości 2,3 mln dolarów. Kilka miesięcy temu grupa REvil chwaliła się, że na okupach zarobiła 100 mln dolarów w ciągu roku. Od Acera hakerzy zażądali 50 mln dolarów, a w wyniku rozmów z przedstawicielem firmy, jak podaje serwis Bleeping Computer, zaproponowano zniżkę w wysokości 20%.

Jak widać są różne sposoby na radzenie sobie z następstwami ataków hakerskich. Warto pamiętać, że nasz rodzimy CD Projekt, zaatakowany na początku bieżącego roku, stanowczo odmówił negocjacji z przestępcami i teraz boryka się ze skutkami swojej decyzji. Zakończenie historii ataku hakerskiego na Acer zapewne poznamy już za tydzień.

źródło: antyweb.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >