Techgame.pl
PS5

youtube.com /PlayStation/ Kadr z filmu/ https://youtu.be/RkC0l4iekYo

Oszuści oferują darmowe PlayStation 5. Kaspersky ostrzega przed atakiem phishingowym

21 Marca 2021

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

Firma Kaspersky ostrzega przed atakiem phishingowym wymierzonym w graczy. Oszuści “rozdający" konsolę PlayStation 5 w rzeczywistości starają się wyczyścić konta bankowe swoich ofiar.

  • Kaspersky ostrzega przed nowym atakiem phishingowym

  • Z czego wynikają problemy z dostępnością PlayStation 5?

  • Dlaczego nie należy podawać danych osobowych na podejrzanych stronach?

PlayStation 5 jest obecnie jednym z najbardziej pożądanych przedmiotów wśród graczy. Niestety, oszuści o tym wiedzą i wykorzystują ludzką słabość

Dlaczego zakup nowej konsoli jest tak trudny?

Być może ciężko w to uwierzyć, ale od premiery konsoli PlayStation 5 minęły już 4 miesiące. Problem tkwi w tym, że nowego sprzętu od Sony raczej nie uświadczymy w sklepach, przez gigantyczne problemy z jego produkcją.

Zakup najnowszej japońskiej konsoli graniczy praktycznie z cudem. Co jakiś czas do sklepów trafiają małe nakłady, które niestety prawie w całości są wykupowane przez boty. Następnie wykupione konsole możemy znaleźć na rynku wtórnym. Tam też rzeczywiście możemy nabyć PS5 za dwukrotnie lub trzykrotnie wyższą cenę.

Niestety, lecz problem z niedoborem sprzętu elektronicznego nie dotyczy wyłącznie konsol najnowszej generacji. Przekonać się o tym mogli gracze, którzy chcieli zakupić karty graficzne Nvidia z rodziny 30XX. Problem w wytwarzaniu konsol i GPU najnowszej generacji wywołany jest spowolnienia produkcji chipów.

Przytoczony kryzys ma źródło w pandemii COVID-19, która pośrednio, skutecznie wstrzymała lub ograniczyła produkcję w fabrykach na całym świecie. Oznacza to, że zanim sytuacja wróci do “normy” może upłynąć jeszcze sporo czasu.

Bądźcie czujni, oszuści wiedzą gdzie uderzać

Nie zmienia to faktu, że gracze są zniecierpliwieni i wręcz zdesperowani. Widać to chociażby w wynikach licytacji na polskich serwisach, gdzie konsole PS5 sprzedawane są za horrendalne wręcz pieniądze. 

Psychologia dowodzi, że ludzie zdesperowani zdolni są do podejmowania decyzji nieracjonalnych. Oszuści doskonale zdają sobie z tego sprawę i wykorzystują nawet najdrobniejszą nieuwagę swoich ofiar.

Jak nie wygrać PS5 w konkursie?

Na stronie internetowej antywirusa Kaspersky.com pojawiło się oficjalne ostrzeżenie przed nowym atakiem phishingowym wymierzonym w graczy. Jak donosi serwis, cyberprzestępcy rozsyłają maile z informacją o możliwości wygrania PlayStation 5 w konkursie.

W celu zgłoszenia się do “konkursu” wystarczy jedynie podać swój email. Gdy to zrobimy zostaniemy przekierowani, na domenę która w swoim wyglądzie łudząco przypomina Amazon. 

Potem dowiemy się, że już teraz możemy wygrać nowe PS5 i “bam”, przed naszym ekranem wyskakuje okienko z informacją o tym, że wygraliśmy konsolę. Brzmi pięknie, prawda?

Teraz wystarczy jedynie podać swoje dane kontaktowe, adres, kod CVV(!) karty bankowej i dokonać drobnego przelewu na kwotę 1 funta brytyjskiego. Ot, drobna niedogodność w drodze po nową konsolę gamingową.

Problem tkwi w tym, że gdy podamy wszystkie te dane, to oszuści zdobędą wszystkie potrzebne informacje, aby wyczyścić nasze konto bankowe.

Zachowaj szczególną ostrżność

Jest to klasyczny wręcz przykład ataku phishingowego. Pamiętajcie, aby nigdy nie podawać swoich danych personalnych na podejrzanych stronach i zawsze weryfikować adresy witryn, na których się znajdujecie.

Co ważne, jeśli padliście ofiarą tego typu ataku, koniecznie zgłoście sprawę na policję i zablokujcie swoje karty płatnicze, aby przestępcy nie mogli z nich korzystać. Aktywność oszustów stale wzrasta, także pamiętajcie o zachowaniu szczególnej czujności w tych ciężkich czasach.

Źródło: www.kaspersky.com

źródło: GRYOnline

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Kuba WielochAutor

Wydawca pełniący obowiązki redaktora naczelnego portalu Techgame. Absolwent socjologii na Uniwersytycie Warszawskim, wcześniej pisał dla portalu Esportmania. Zagorzały fan e-sportu, gier strategicznych i sprzętu komputerowego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
Cyberprzestępcy

Bezpieczeństwo

Uwaga, oszuści podszywają się pod użytkowników BlaBlaCar. Wykradają dane oraz pieniądze ofiar

Czytaj więcej >
Karty kredytowe

Bezpieczeństwo

Poważne ostrzeżenie od CERT Polska. Polacy otrzymują fałszywe maile od "Ministerstwa Finansów"

Czytaj więcej >
Chat

Bezpieczeństwo

Uwaga na nową metodę oszustów. Podszywają się pod znajomych i proszą o przelew

Czytaj więcej >
Fałszywa aplikacja

Bezpieczeństwo

Eksperci ostrzegają przed fałszywą aplikacją IKO. Atak hakerski na klientów PKO BP

Czytaj więcej >
WhatsApp aplikacja na smartfonie

Bezpieczeństwo

WhatsApp przesunął termin wprowadzenia zmian do regulaminu. Serwis wyjaśnia

Czytaj więcej >