Techgame.pl
Cyberpunk, Night City

youtube.com/GTA Workshop/kadr z filmu

Hakerzy nie żartowali. Kody źródłowe Cyberpunka 2077 i Wiedźmina 3 wystawione na aukcję

11 Lutego 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Kilka dni temu miał miejsce udany atak hakerski na polskiego producenta gier wideo - CD Projekt RED. Firma odmówiła współpracy z przestępcami i odrzuciła ich żądania. Niestety hakerzy nie żartowali. Spełnili swoje groźby i dziś można nabyć n

  • Hakerzy wykradli kody źródłowe gier CD Projekt RED

  • Developer odmówił współpracy z przestępcami

  • Kody źródłowe zostały wystawione na aukcję

  • Można je kupić za 7 milionów dolarów

We wtorek 9 lutego CD Projekt RED opublikował oświadczenie o ataku hakerów na firmę. Niestety akcja się powiodła i przestępcy zdobyli kody źródłowe następujących gier: Wiedźmin 3, Cyberpunk 2077, Wojny Krwi: Wiedźmińskie Opowieści, Gwint. Polski developer dostał 48 godzin na skontaktowanie się z grupą hakerów w celu ustalenia okupu. Firma odmówiła negocjacji.

CD Projekt RED kontra hakerzy

Ataki hakerskie to zmora współczesności. Czasem uderzają w nieostrożnych użytkowników sieci, innym razem w wielkie korporacje. Wówczas akcje są starannie planowane i koordynowane. Tak musiało być w przypadku ataku na CD Projekt RED. Co gorsza, atak się powiódł i dziś przestępcy zaczęli spełniać swoje groźby.

Ponieważ polski developer odmówił negocjowania z „terrorystami”, hakerzy wzięli sprawy w swoje ręce. W liście zostawionym CD Projektowi grozili, że jeśli nie dojdą do porozumienia, kody źródłowe największych hitów studia zostaną sprzedane lub udostępnione w Internecie, a wykradzione dokumenty oddane w ręce zaprzyjaźnionych dziennikarzy gamingowych. I słowa niestety dotrzymali.

Gry za 7 milionów

Serwis cybernews.com dziś rano doniósł, że na przynajmniej dwóch znanych forach hakerskich udostępniony został kod źródłowy gry Gwint, popularnej karcianki wydanej jako osobna produkcja free-to-play. To jednak dopiero początek. Znacznie gorzej wygląda sytuacja pozostałych wykradzionych gier.

Zgodnie z zapowiedzią hakerów, pakiet kodów źródłowych Cyberpunka, Wiedźmina 3 oraz next-genowej wersji Wiedźmina z obsługą ray-tracingu, i Wiedźmińskich opowieści został wystawiony na aukcję. Wraz z nim można nabyć też pakiet wykradzionych dokumentów dotyczących umów inwestorskich, księgowych i prawnych. Cena wywoławcza to jedynie 1 milion dolarów.

Hakerzy wystawili na sprzedaż gry CD Projektu

Jeśli wierzyć informacji zamieszczonej przez hakerów, cena „kup teraz” wynosi 7 milionów dolarów. Z kolei w licytacji minimalne przebicie ceny wynosi 500 tysięcy dolarów. Jeśli nikt nie zdecyduje się na natychmiastowy zakup, licytacja potrwa do momentu upłynięcia 48 godzin od złożenia najwyższej oferty. 

Nie da się ukryć, że sytuacja CD Projekt RED nie wygląda zbyt różowo. Szczególnie bolesna może być utrata kodu źródłowego Cyberpunka 2077, zważywszy na fakt, że gra dopiero się rozwija. Ponadto studio planowało w przyszłości dodać tryb multiplayer. Co będzie z Cyberpunkiem, jeśli kod źródłowy zostanie sprzedany? Możemy tylko się domyślać. Czekamy na dalszy rozwój wydarzeń.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Podobne artykuły

gamerka

Gry

Wynajmij dziewczynę do grania. Za pieniądze zagrasz z każdą dzięki specjalnemu serwisowi

Czytaj więcej >
Anthem

Gry

Bioware ma plany naprawienia Anthem. Szykuje się wielkie odświeżenie gry.

Czytaj więcej >
Death stranding plakat

Gry

Death Stranding zmierza na PC! Znamy datę premiery, cenę i dodatki pre-order

Czytaj więcej >
doom mod covid

Gry

Powstał mod do Dooma, w którym zarażamy demony koronawirusem

Czytaj więcej >
humble capcom mega bundle

Gry

Ruszył Humble Capcom MEGA Bundle! Za grosze możecie zdobyć świetne gry

Czytaj więcej >
meat mmo plakat

Gry

M.E.A.T: Raper Słoń tworzy grę MMO

Czytaj więcej >