Techgame.pl
Mars

cnsa.gov.cn

Znamy datę lądowania nowego łazika na Marsie. Chiny idą jak burza

30 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Świeżo nazwany łazik Zhurong, orbitujący obecnie wokół Marsa w ramach misji Tianwen-1, już za kilka tygodni wyląduje na powierzchni Czerwonej Planety. Jeśli ta trudna operacja się powiedzie, będzie to bez wątpienia jeden z największych naukowo-tech

Chiński program kosmiczny ostatnimi czasy imponuje coraz większymi osiągnięciami. Zaledwie wczoraj na orbitę Ziemi wyruszył główny moduł chińskiej stacji kosmicznej Tiangong, który umożliwi dokowanie statków w kosmicznej placówce Państwa Środka.

Chiński łazik wyląduje na Marsie

Lądowanie chińskiego łazika Zhurong zostało zaplanowane na 17 maja 2021 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, tego dnia lądownik z łazikiem odłączą się od orbitera i rozpoczną skomplikowaną procedurę wejścia w atmosferę Czerwonej Planety.

Operacja nie będzie należała do najłatwiejszych. Maszyny muszą wejść w atmosferę planety pod odpowiednim kątem, zachowując przy tym wyznaczoną prędkość. Podobnie jak w przypadku łazika Perseverance, podczas lądowania zostanie wykorzystany spadochron, mający spowolnić opadanie łazika.

Przełomowa misja Tianwen-1

To nie pierwszy raz, kiedy Chiny próbują sięgnąć Marsa, jednakże nigdy wcześniej nie udało im się sięgnąć aż tak daleko. Nieudana przed laty misja Świetlik-1 była jedyną dotychczas podjętą przez Państwo Środka próbą odbycia udanej misji międzyplanetarnej. Wówczas, ze względu na awarię rosyjskiej rakiety, która miała wynieść Świetlika na orbitę okołoziemską, maszyny nie opuściły nawet atmosfery naszej planety i ostatecznie w niej spłonęły.

Po katastrofie Świetlika w 2012 roku Chiny nie podejmowały prób sięgnięcia w dalsze rubieże kosmosu… aż do teraz. Misja Tianwen-1 jak na razie przebiega bez zarzutu, a orbiter z lądownikiem oraz łazikiem przebywają na marsjańskiej orbicie już od prawie 3 miesięcy.

Historyczna chwila

Tianwen-1 póki co postępuje bez zarzutu, a kolejnym krokiem będzie umieszczenie łazika Zhurong na powierzchni Marsa, korzystając z marsjańskiego lądownika uczestniczącego w misji. Łazik podejmie próbę wylądowania na planecie już 17 maja bieżącego roku.

Początkowo maszyny mają wejść w atmosferę Marsa z prędkością zaledwie 4 km/h. Jeśli lądowanie będzie udane, Chiny będą mogły pochwalić się faktem, że udało im się umieścić łazik na powierzchni Czerwonej Planety już za pierwszym razem. Wbrew pozorom nie jest to przywilej każdej misji - dotychczas przeszło połowa takich prób zakończyła się fiaskiem.

źródło: cnsa.gov.cn

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Ingenuity odbył pierwszy lot na Marsie. Wielki sukces NASA

  • Google wprowadził nową funkcję. Timelapse smuci, przeraża i uświadamia

  • NATO zainwestuje w fotowoltaikę. W planach są czołgi z panelami słonecznymi

Podobne artykuły

dron w mieście

Technologie

We Włoszech drony krzyczą na ludzi na ulicy. Zaskakujący sposób kontrolowania kwarantanny

Czytaj więcej >
apple maps samochód

Technologie

Dobra wiadomość dla posiadaczy sprzętu Apple. Mapy pokażą miejsca gdzie można zrobić sobie test na obecność wirusa

Czytaj więcej >
budynek google

Technologie

Kontrowersyjny pomysł Google i Apple. Dane posiadaczy smartfonów pomogą w walce z wirusem

Czytaj więcej >
dostawa jedzenia

Technologie

Innowacyjna aplikacja pokaże temperaturę kuriera rozwożącego jedzenie

Czytaj więcej >
kabel internetowy

Technologie

Koronawirus negatywnie wpływa na prędkość internetu w Polsce. Jest najnowszy raport

Czytaj więcej >
nowy facebook

Technologie

Jak włączyć nowy wygląd Facebooka i skorzystać z ciemnego motywu? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >