Techgame.pl
Tesla Roadster i Starman

SpaceX

Tesla Elona Muska dotarła już w pobliże Marsa. Czemu nie mamy żadnych zdjęć z kosmosu?

27 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Starman w Tesli Roadster Elona Muska kontynuuje swoją podróż przez nasz Układ Słoneczny. Pojazd pierwszy raz zbliżył się tak blisko Marsa. Co ciekawe, w ciągu kolejnych lat będzie jeszcze bliżej, a także przeleci niedaleko Ziemi.

  • Wysłana przez Elona Muska Tesla Roadster zbliżyła się pierwszy raz tak blisko Marsa

  • W przyszłości ma okrążać planetę jeszcze bliżej

  • W 2047 roku czerwona Tesla może znów znaleźć się w pobliżu Ziemi

Elon Musk to człowiek z bardzo kontrowersyjnymi pomysłami. Z drugiej strony - kto inny wysłał kiedykolwiek w przestrzeń kosmiczną swój prywatny samochód? Tesla Roadster miliardera przeleciała właśnie niedaleko Marsa. 

Ambicje człowieka, który wystrzelił w kosmos samochód

Elon Musk to z pewnością człowiek z ambicjami. W końcu do niego należą jedne z najbardziej kluczowych dla przyszłości ludzkości firm. Chodzi oczywiście o pioniera autonomicznych samochodów, czyli Teslę, pracującego nad unowocześnieniem transportu The Boring Company i kosmicznego SpaceX czy neuronowego Neuralink. 

SpaceX ma w końcu wysłać ludzi na Czerwoną Planetę i dzięki dobrodziejstwu tej firmy udać ma się ludziom skolonizować Układ Słoneczny w choć małym stopniu. Neuralink to z kolei biznes traktujący o wszczepach w ludzki mózg. No dobra, ale przejdźmy do rzeczy. 

Musk dwa lata temu postanowił pokazać światu na co stać SpaceX wysyłając w kosmos rakietę Falcon Heavy. Ona jednak nie mogła lecieć sama, bo byłoby to dość nudne, prawda? Dlatego miliarder dołączył do niej swój prywatny samochód w którym, na miejscu kierowcy, siedzi Starman - manekin w kombinezonie astronauty.

Starman blisko Marsa

SpaceX podzielił się w mediach społecznościowych kolejną nowiną związaną z losami Tesli i Starmana. W październiku tego roku, Tesla znalazła się niezwykle blisko Czerwonej Planety. "Niezwykle blisko" w kontekście kosmosu to oczywiście odległość rzędu pięciu milionów mil od Marsa. 

Ben Pearson odpowiedzialny za ciekawą stronę na której możemy śledzić losy Starmana i Tesli Roadster, twierdzi, że za paręnaście lat kosmiczny samochód znajdzie się znacznie bliżej planety. W 2035 roku Tesla przeleci obok Marsa w odległości 1.4 miliona mil. Co ciekawe, w 2047 roku wróci w pobliże Ziemi.

Dokonanie Muska i SpaceX jest o tyle intrygujące, że to pierwszy w historii pokaz tego, czego może dokonać prywatna firma kosmiczna. No bo w końcu nikt wcześniej nie posłał w przestrzeń kosmiczną swojego własnego samochodu. 

A może jakieś zdjęcia?

Problem z Teslą jest jednak dość poważny, albowiem nie ma niestety już co liczyć na jakiekolwiek fascynujące zdjęcia z kosmosu. Wszystko przez to, że akumulator zasilający zamontowane wokół samochodu kamery już dawno temu padł. 

Musk pierwotnie przewidywał, że obraz z kamer będzie dostępny zaledwie przez 12 godzin od czasu wystrzelenia pojazdu w kosmos. W rzeczywistości energii starczyło na 4 godziny. Od tamtej pory niestety nie jesteśmy w stanie zdobyć żadnych ciekawych ujęć albo informacji z kosmicznej Tesli.

Artur ŁokietekAutor

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >
Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa

Nauka

Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

Czytaj więcej >
Stacja Gateway z dokującym statkiem Orion

Nauka

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę Księżyca

Czytaj więcej >
Ujęcie centrum obserwacyjnego ESA pokazujące blask Wenus

Nauka

Sonda Solar Orbiter uchwyciła niewiarygodny widok. ESA udostępnia wyjątkowe nagranie

Czytaj więcej >