Tesla Roadster i Starman
Źródło: SpaceX

Tesla Elona Muska dotarła już w pobliże Marsa. Czemu nie mamy żadnych zdjęć z kosmosu?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
27 Grudnia 2020

Starman w Tesli Roadster Elona Muska kontynuuje swoją podróż przez nasz Układ Słoneczny. Pojazd pierwszy raz zbliżył się tak blisko Marsa. Co ciekawe, w ciągu kolejnych lat będzie jeszcze bliżej, a także przeleci niedaleko Ziemi.

  • Wysłana przez Elona Muska Tesla Roadster zbliżyła się pierwszy raz tak blisko Marsa
  • W przyszłości ma okrążać planetę jeszcze bliżej
  • W 2047 roku czerwona Tesla może znów znaleźć się w pobliżu Ziemi

Elon Musk to człowiek z bardzo kontrowersyjnymi pomysłami. Z drugiej strony - kto inny wysłał kiedykolwiek w przestrzeń kosmiczną swój prywatny samochód? Tesla Roadster miliardera przeleciała właśnie niedaleko Marsa.

Ambicje człowieka, który wystrzelił w kosmos samochód

Elon Musk to z pewnością człowiek z ambicjami. W końcu do niego należą jedne z najbardziej kluczowych dla przyszłości ludzkości firm. Chodzi oczywiście o pioniera autonomicznych samochodów, czyli Teslę, pracującego nad unowocześnieniem transportu The Boring Company i kosmicznego SpaceX czy neuronowego Neuralink.

SpaceX ma w końcu wysłać ludzi na Czerwoną Planetę i dzięki dobrodziejstwu tej firmy udać ma się ludziom skolonizować Układ Słoneczny w choć małym stopniu. Neuralink to z kolei biznes traktujący o wszczepach w ludzki mózg. No dobra, ale przejdźmy do rzeczy.

Musk dwa lata temu postanowił pokazać światu na co stać SpaceX wysyłając w kosmos rakietę Falcon Heavy. Ona jednak nie mogła lecieć sama, bo byłoby to dość nudne, prawda? Dlatego miliarder dołączył do niej swój prywatny samochód w którym, na miejscu kierowcy, siedzi Starman - manekin w kombinezonie astronauty.

Starman blisko Marsa

SpaceX podzielił się w mediach społecznościowych kolejną nowiną związaną z losami Tesli i Starmana. W październiku tego roku, Tesla znalazła się niezwykle blisko Czerwonej Planety. "Niezwykle blisko" w kontekście kosmosu to oczywiście odległość rzędu pięciu milionów mil od Marsa.

Ben Pearson odpowiedzialny za ciekawą stronę na której możemy śledzić losy Starmana i Tesli Roadster, twierdzi, że za paręnaście lat kosmiczny samochód znajdzie się znacznie bliżej planety. W 2035 roku Tesla przeleci obok Marsa w odległości 1.4 miliona mil. Co ciekawe, w 2047 roku wróci w pobliże Ziemi.

Dokonanie Muska i SpaceX jest o tyle intrygujące, że to pierwszy w historii pokaz tego, czego może dokonać prywatna firma kosmiczna. No bo w końcu nikt wcześniej nie posłał w przestrzeń kosmiczną swojego własnego samochodu.

A może jakieś zdjęcia?

Problem z Teslą jest jednak dość poważny, albowiem nie ma niestety już co liczyć na jakiekolwiek fascynujące zdjęcia z kosmosu. Wszystko przez to, że akumulator zasilający zamontowane wokół samochodu kamery już dawno temu padł.

Musk pierwotnie przewidywał, że obraz z kamer będzie dostępny zaledwie przez 12 godzin od czasu wystrzelenia pojazdu w kosmos. W rzeczywistości energii starczyło na 4 godziny. Od tamtej pory niestety nie jesteśmy w stanie zdobyć żadnych ciekawych ujęć albo informacji z kosmicznej Tesli.

Następny artykuł