Techgame.pl
Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa

NASA

Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

19 Lutego 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Słynne “7 minut grozy", jak naukowcy z NASA określili moment wejścia w atmosferę Marsa i lądowania na jego powierzchni łazika Perseverance, zakończyło się spektakularnym sukcesem. Najbardziej nowoczesna maszyna badawcza ludzkości bez problemu

  • Łazik Perseverance szczęśliwie wylądował na Marsie

  • NASA udostępniła pierwsze zdjęcie wykonane na Czerwonej Planecie

  • Na kolejne zdjęcia i informacje trzeba będzie poczekać kilka dni

Misje, których celem jest Czerwona Planeta, od kilku lat cechują się pewnym wyjątkowym wymiarem. Fakt, że ludzkość po raz pierwszy sięga w kierunku innej planety, mając w perspektywie jej kolonizację w ciągu najbliższych dekad, sprawia, że badania poświęcone Marsowi mają wydźwięk nieporównywalny z innymi misjami kosmicznymi.

Łazik Perseverance ląduje na Marsie

18 lutego 2021 roku około godziny 21:54 Perseverance, będący najbardziej nowoczesnym łazikiem marsjańskim stworzonym przez człowieka, wylądował na powierzchni Czerwonej Planety. W początkowej fazie lądowania kapsuła z łazikiem zwolniła, rozkładając czaszę ogromnego spadochronu. Późniejsze bezpieczne dostarczenie pojazdu na powierzchnię należało do zadań swoistego plecaka rakietowego, który odłączył się od Perseverance w końcowej fazie lądowania i rozbił się na powierzchni planety.

Chwilę po wylądowaniu łazik rozpoczął procedury autonomicznego przejścia do trybu zadaniowego, w ramach którego będzie badał powierzchnię Marsa, przede wszystkim pod kątem możliwego występowania na nim życia. W tym celu za miejsce jego lądowania wybrano krater Jezero na północnej półkuli planety, gdzie miliardy lat temu mieścił się zbiornik wody w stanie ciekłym. Naukowcy mają nadzieję znaleźć ślady życia w występującej w tym miejscu glebie.

Pierwsze zdjęcia z Marsa

Po wylądowaniu łazik Perseverance wykonał pierwsze zdjęcie powierzchni planety, korzystając z jednej ze swoich kamer inżynieryjnych. To nie jest szczyt jego możliwości, gdyż kamery zapewniające znacznie wyższą rozdzielczość obrazu znajdują się w innych modułach pojazdu.

Ze względu na fakt, że osiągną one pełną operatywność dopiero po jakimś czasie, zdjęć lepszej jakości możemy się spodziewać dopiero w weekend 20-21 lutego. Póki co mamy jednak poniższe zdjęcie, które jest pierwszym dowodem obecności najnowszego łazika NASA na powierzchni Czerwonej Planety.

W dalszej kolejności Perseverance będzie eksplorował dno marsjańskiego krateru Jezero, pobierając próbki gleb, analizując je, badając atmosferę i pogodę na Czerwonej Planecie. Ten łazik ma szansę dostarczyć nam odpowiedzi na wiele pytań, przed którymi stoi ludzkość w kontekście przygotowań do kolonizacji Marsa. Miejmy nadzieję, że misja Perseverance w dalszym ciągu będzie przebiegać bez przeszkód i niebawem otrzymamy garść nowych zdjęć i informacji.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >