Techgame.pl
Ingenuity

NASA

NASA podała datę pierwszego lotu na Marsie. Ingenuity gotowy do startu

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Już niedługo pierwszy w historii marsjański helikopter wzbije się w powietrze i wykona dziewiczy lot. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Ingenuity na wieki zapisze się w historii ludzkości. NASA planuje przeprowadzić manewr już jutro.

Oczy całego świata regularnie kierują się ostatnio na Marsa, o którym z każdym dniem wiemy coraz więcej. Wszystko dzięki zaawansowanym instrumentom badawczym, które przemierzają jego powierzchnię lub krążą wokół Czerwonej Planety. A to dopiero początek prawdziwych badań Marsa.

Ingenuity - historyczny helikopter

Choć niewątpliwie najgłośniejszym wydarzeniem roku było lądowanie łazika Perseverance na Marsie, to warto pamiętać, iż nie leciał on samotnie. Przyczepiony wówczas do niego niewielki helikopter Ingenuity również dotarł na Czerwoną Planetę i od kilku tygodni stoi o własnych siłach na jej powierzchni.

W ubiegłym tygodniu planowany był dziewiczy lot helikoptera, który ma być pierwszym w historii pojazdem, który wzniesie się w powietrze marsjańskiej atmosfery (co będzie nie lada wyzwaniem, gdyż jest ona znacznie rzadsza niż ziemska). Niestety nie doszło do niego, ze względu na problemy techniczne.

Zatrzymany wirnik

Gdy inżynierowie z NASA przeprowadzali testy sprawdzające sprawność Ingenuity, pojawił się niemały problem. Test wirnika nie przeszedł bowiem próby - chwilę po uruchomieniu, ten się zatrzymał z nieznanych wówczas przyczyn.

Okazało się, że zawiodło oprogramowanie. Z jakiegoś powodu helikopter uznał, że nie będzie testował wirnika, lecz od razu wykona lot. Wówczas zareagowały systemy bezpieczeństwa, natychmiast wyłączając wirnik. Inżynierowie NASA wyeliminowali ten problem aktualizacją systemu, której przygotowanie trwało kilka ostatnich dni.

Dziewiczy lot

Ostatecznie data pierwszego lotu została ustalona na poniedziałek 18 kwietnia 2021, czyli już jutro. Nie będzie to jeszcze zbyt spektakularny przelot, gdyż jutrzejszym zadaniem Ingenuity będzie wzniesienie się na wysokość 3 metrów, zawiśnięcie trwające 30 sekund i delikatne lądowanie. Na bardziej widowiskowe wyczyny przyjdzie jeszcze czas.

Próba lotu nastąpi jutro o godzinie 9:30 czasu polskiego. Jednakże ze względu na fakt, że helikopter nie przesyła informacji bezpośrednio na Ziemię, trzeba będzie poczekać na zakończenie testu i przesłanie informacji przez łazik Perseverance. Naukowcy szacują, że dane powinni otrzymać około 12:15 czasu polskiego, zaś o 20:00 planowana jest oficjalna konferencja podsumowująca przedsięwzięcie.

W czasie oczekiwania na dane dotyczące dziewiczego lotu Ingenuity NASA udostępni transmisję ze swojego centrum kontroli marsjańskiej misji. Dzięki temu z pewnością będzie można umilić sobie oczekiwanie na wyniki przeprowadzonego testu. Trzymamy kciuki za naszego marsjańskiego malucha, który już jutro będzie miał swój wielki dzień!

źródło: spidersweb.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Dzięki heroicznej pracy człowieka elektronika wraca do sklepów. Nie dostał zapłaty

  • Wielka nowość w aplikacji mObywatel. Bilety komunikacji miejskiej na telefonie

  • Jak wygląda dziś Czarnobyl? Nagranie z miejsca katastrofy

Podobne artykuły

dron w mieście

Technologie

We Włoszech drony krzyczą na ludzi na ulicy. Zaskakujący sposób kontrolowania kwarantanny

Czytaj więcej >
apple maps samochód

Technologie

Dobra wiadomość dla posiadaczy sprzętu Apple. Mapy pokażą miejsca gdzie można zrobić sobie test na obecność wirusa

Czytaj więcej >
budynek google

Technologie

Kontrowersyjny pomysł Google i Apple. Dane posiadaczy smartfonów pomogą w walce z wirusem

Czytaj więcej >
dostawa jedzenia

Technologie

Innowacyjna aplikacja pokaże temperaturę kuriera rozwożącego jedzenie

Czytaj więcej >
kabel internetowy

Technologie

Koronawirus negatywnie wpływa na prędkość internetu w Polsce. Jest najnowszy raport

Czytaj więcej >
nowy facebook

Technologie

Jak włączyć nowy wygląd Facebooka i skorzystać z ciemnego motywu? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >