Techgame.pl
Mars, łazik

pixabay.com

Chiński łazik Zhurong niebawem wyląduje na Marsie. Kolejna maszyna badawcza na Czerwonej Planecie

25 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Misja Tianwen-1, której celem jest dostarczenie chińskiego łazika na powierzchnię Marsa wchodzi w fazę końcową. Maszyna znajdzie się na planecie już za parę tygodni, a tymczasem internauci wybrali jej imię, nazywając łazik na cześć starożytnego chi

Wyścig kosmiczny trwa nieustannie, a choć do niedawna to Stany Zjednoczone wydawały się nieść palmę pierwszeństwa, inne mocarstwa postanowiły zaznaczyć, że ta walka nie jest jeszcze wygrana. Od kilku miesięcy bowiem to Państwo Środka może pochwalić się najbardziej spektakularnymi osiągnięciami.

Chiny wkroczyły do akcji

Choć regularnym startom rakiety Falcon 9 i okazjonalnym wybuchom statku Starship nie można odmówić efektowności, w zasadzie Amerykanie nie odnieśli w ostatnich miesiącach żadnych spektakularnych sukcesów, jeśli chodzi o podbój kosmosu - pomijając oczywiście łazik Perseverance oraz helikopter Ingenuity, które świetnie radzą sobie na powierzchni Marsa.

Do osiągnięć NASA i SpaceX jesteśmy już jednak przyzwyczajeni, dlatego gdy w grze znienacka pojawił się zupełnie nowy zawodnik, oczy całego świata zwrócone są właśnie na niego, mimo że on sam wcale nie zabiega o uwagę. W porównaniu do kampanii marketingowych, będących domeną amerykańskiej astronautyki.

Pierwszy raz na Marsie

Kilka miesięcy temu na scenie bowiem pojawiły się Chiny i wygląda na to, że nie zamierzają z niej schodzić. Misje Państwa Środka dotarły choćby na Księżyc, a teraz celują jeszcze dalej. Po raz pierwszy w historii kosmicznych podbojów tego kraju mamy do czynienia z udanym programem międzyplanetarnym.

Chiny już wcześniej próbowały sięgnąć Marsa. Sonda Yinghuo-1 (Świetlik-1) wystartowała z powierzchni Ziemi w 2011 roku, a jej zadaniem miało być badanie pola magnetycznego Czerwonej Planety oraz obserwacja wpływu wiatru słonecznego na jej jonosferę. Niestety, Świetlik-1 nigdy na marsjańską orbitę nie dotarł.

Chiński łazik prawie na miejscu

Zawiniła wówczas rosyjska sonda Fobos-Grunt, która miała dostarczyć Świetlika na orbitę Marsa. Wskutek awarii podczas startu, maszyny dotarły jedynie na niską orbitę okołoziemską, a kilka miesięcy później spłonęły w atmosferze. Rozpoczęta w ubiegłym roku misja Tianwen-1 jest pierwszą od tamtej pory próbą sięgnięcia sąsiedniej planety przez Chiny.

Wszystko wskazuje na to, że tym razem się powiedzie. Lądownik krążący na marsjańskiej orbicie jest już prawie gotowy do przetransportowania łazika na powierzchnię planety. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, maszyna wyląduje na Marsie już za kilka tygodni.

Tymczasem internauci wybrali imię dla najnowszego marsjańskiego łazika. Wybór padł na miano Zhurong - po starożytnym bogu ognia, który według chińskich podań, przyniósł ludziom ten niszczycielski (i jednocześnie życiodajny) żywioł, niczym Prometeusz znany nam z mitologii Greków. Zhurong powinien wylądować w rejonie Utopia Planitia już w maju bieżącego roku.

źródło: Komputer Świat

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Ingenuity odbył pierwszy lot na Marsie. Wielki sukces NASA

  • Google wprowadził nową funkcję. Timelapse smuci, przeraża i uświadamia

  • NATO zainwestuje w fotowoltaikę. W planach są czołgi z panelami słonecznymi

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

źródło: PayEye

Technologie

Polacy wprowadzają nowatorską technologię do zamku i muzeum

Czytaj więcej >
Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >