Marsjański łazik Perseverance gotów do startu. Wielka misja NASA startuje już niedługo
Misja łazika Perseverance jest niezwykle ważna w kwestii badań Marsa. NASA potwierdziło, że wszystko jest już dopięte na ostatni guzik, a łazik może zostać wystrzelony. Wydarzenie to będzie miało miejsce za zaledwie parę dni.
Łazik Perseverance (z ang. "wytrwałość") jest kluczowym narzędziem w badaniach Marsa.
Marsie, powiedz jakiż jesteś
Amerykański łazik wyląduje w rejonie krateru Jezero na Marsie w okolicach lutego w przyszłym roku. NASA informuje, że docelowo pojazd ma wykonywać swoje zadania przez rok marsjański, czyli 687 dni ziemskich. Perseverance będzie miał za zadanie szczegółowe badanie powierzchni Czerwonej Planety, jednak skupi się przede wszystkim na poszukiwaniu śladów życia. Już niemal wiadomo, że Mars kiedyś był miejscem na którym istniała woda. Gdzie woda, tam i życie, więc kwestią pierwszorzędną, czy cokolwiek na skalistej planecie przetrwało.
Perseverance, czyli wytrwałość
Łazik wzbogacony został w szereg przyrządów przeznaczonych do badań powierzchni Marsa i jej składu geologicznego. Misja Mars 2020 jest kluczowa w kwestii dalszych planów agencji, jak i Elona Muska, właściciela SpaceX, dotyczących podoboju Czerwonej Planety. W końcu zanim gdziekolwiek wyuszymy, należy przede wszystkim poznać, dokąd zmierzamy. Marsem interesują się także inne poza Stanami Zjednoczonymi kraje - zaledwie parę dni temu miał miejscie start chińskiej sondy, ale też i satelity Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Perseverance startuje już niedługo
NASA poinformowała, że po 8 latach budowania, łazik jest w pełni gotowy i wyposażony. Waży 1043 kg i ma 3 metry długości, a jego koszt oscyluje wokół 2,5 miliardów dolarów. Rakieta z łazikiem na pokładzie opuści Ziemię docelowo w czwartek rano czasu miejscowego z przylądku Canaveral na Florydzie. Co ciekawe, Perseverance wyposażony zostanie w eksperymantalny helikopter Ingenuity, a także zabierze ze sobą na misje małego przyjaciela, który wróci do domu...
Zobacz także:
- Tajemnicze kręgi w zbożu pojawiły się w Polsce. W Nadarzycach lądowało UFO?
- Wilki z Czarnobyla mogą przenosić swoje zmodyfikowane geny w inne rejony Europy, ostrzegają naukowcy
- "Statek kosmitów" 10-krotnie większy od Ziemi uchwycony przez NASA
- Polska rakieta wyleci w kosmos. Prace rozpoczęte