ghostrunner
Źródło: Steam

Dziś premiera cyberpunkowego Ghostrunnera. Czy polska gra okaże się hitem?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
27 Października 2020

Cyberpunk 2077 to niejedyna polska gra dotycząca tej tematyki. Właśnie ukazał się FPS Ghostrunner, który łączy neonowe miasto przyszłości z parkourem rodem z Mirror's Edge. Pojawiły się pierwsze recenzje tego tytułu. Czy wiadomo już, że to hit?

Dawno nie mieliśmy udanej gry opartej swoją mechaniką na parourze. Zgrabne fikołki są domeną serii Assassin's Creed czy Mirror's Edge, ale Polacy nie gęsi, swoich biegaczy mają. Jeden z nich okazał się wyjątkowo udaną pozycją, idealną na zabicie czasu w oczekiwaniu na Cyberpunka 2077.

Premiera Ghostrunnera

Ghostrunner to pozycja od polskiego studia One More Level, o której było dość głośno w mediach jeszcze przed premierą. Nic dziwnego - gra nie tylko pięknie wyglądała, ale i reprezentowała mało eksploatowany gatunek gier pokroju Mirror's Edge, czyli fpsów z pełnym parkourem i diabelsko szybką akcją.

Polska zablokowała debaty UE w sprawie sztucznej inteligencji. Kuriozalna sytuacja, wszystko przez jedno słowoPolska zablokowała debaty UE w sprawie sztucznej inteligencji. Kuriozalna sytuacja, wszystko przez jedno słowoCzytaj dalej

Akcja gry toczy się w megastrukturze przyszłości, Dharma Tower, jedynym schronieniu ludzkości po wyniszczającym kataklizmie. Gracz wciela się w swego rodzaju futurystycznego ninja, który zamierza zgładzić tyrana i dokonać zemsty. Choć z pozoru nie brzmi to jak historia najwyższych lotów, okazuje się, że to ona może być uznana za jeden z najmocniejszych punktów produkcji.

W Ghostrunnera mogliśmy zagrać już wcześniej - do tej pory ukazały się dwie wersje dema. Gra oprócz stawiania na szaleńczo szybką akcję, robi użytek z nowych rozwiązań graficznych, gdyż wspiera funkcje Ray Tracing w kartach Nvidii z rodziny RTX. Wszystko to prezentuje się naprawdę pięknie. Na szczęście wygląda na to, że pod względem gameplayu twórcy też dostarczyli.

Niespodziewany hit?

Osobiście nie znam zbyt dużej liczby osób, które wiązałyby z Ghostrunnerem jakieś większe oczekiwania, choć samemu czekałem na tę produkcję niemniej niż na Cyberpunka 2077. Okazało się, że Polska gra ewidentnie prezentuje się lepiej, niż mogliśmy się spodziewać. Dowodem tego są recenzje w serwisie Metacritic - na podstawie 29 recenzji od prasy branżowej gra zebrała średnią ocenę 83/100. Co się udało?

W tym roku zamiast Black Friday będzie Black November? Interesujący pomysł sklepówW tym roku zamiast Black Friday będzie Black November? Interesujący pomysł sklepówCzytaj dalej

Jak się okazuje - przede wszystkim największe wrażenie oprócz warstwy wizualnej i udźwiękowienia robi właśnie postawienie na szybką akcję. Od ostatniego Dooma nie pojawiło się zbyt wiele "większych" pozycji stawiających przede wszystkim na rozwałkę, więc na pewno jej dopracowanie jest tu kluczowe.

Twórcy nie tylko dopracowali sterowanie i sam system poruszania się, dzięki czemu zagwarantowali bezproblemowe skakanie po mieście przyszłości, ale też szczególne wrażenie robi walka. Choć tutaj wszystko opiera się tak naprawdę na wyłącznie jednym pocisku lub uderzeniu mieczem, całość okazuje się niezwykle dopracowana i, przede wszystkim, satysfakcjonująca.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Tajemnicze sygnały z kosmosu ponownie do nas trafiają. Astronomowie nie mogą uwierzyć

2. Dr Grzesiowski nie ma dobrych wieści. "To nie jest pierwszy i ostatni lockdown"

Ideał? Bez przesady

Choć najważniejsze cechy gry, czyli samo sedno gameplayu, warstwa wizualna i udźwiękowienie, okazały się naprawdę świetne, nie wszyscy podzielają takie same opinie dotyczące pozostałych elementów składowych. Najmniej pochlebny na ten moment okazał się dziennikarz Gamespota, który określił rozgrywkę jako "frustrującą". Czemu?

Badania rodem z horroru. Ożywili głowę świni, metodę można zastosować też na ludziachBadania rodem z horroru. Ożywili głowę świni, metodę można zastosować też na ludziachCzytaj dalej

Wszystko przez to, że Ghostrunner jest naprawdę trudny. Żeby zginąć wystarczy przyjąć jeden zbłąkany pocisk albo zablokować cios w nieodpowiednim momencie. Część recenzentów jest zgodna, że choć gra stawia spore wyzwanie, to przydałoby się jej nieco wyrównać ogólny poziom trudności, aby niektóre fragmenty nie okazywały się utrapieniem.

Inni recenzenci zwracają uwagę na niezbyt dopracowane i różnorodne walki z bossami, a także miejscowe problemy z niektórymi checkpointami, które są nierówno rozłożone. Ogólnie jednak polska produkcja aspiruje do miana jednej z najciekawszych pozycji w tym miesiącu, a być może nawet i roku. Poniżej sprawdzić możecie premierowy zwiastun. Warto pamiętać, że twórcy obiecali darmową aktualizację do konsol nowej generacji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szwedki są sercem z Polkami. Okazały niesłychaną pomoc w sprawie wyroku TK
  2. Trzech mężczyzn pchało VW Golfa na autostradzie. Zachowanie ich kolegi było kuriozalne - Wideo
  3. Duże zmiany w WhatsApp. Użytkownicy w końcu doczekali się upragnionej funkcji
  4. Ważne oświadczenie twórcy Cyberpunk 2077. Z gry wycięto wiele mechanik, wiemy już, dlaczego
  5. Najważniejsze odkrycie XXI wieku. NASA potwierdziła niesamowite doniesienia odnośnie Księżyca
  6. Kary uderzą zapominalskich kierowców. Zaczynają się od 170 złotych, wystarczy zapomnieć o jednym
  7. Dotkliwe słowa ministra rolnictwa o strajku. Ma inną wersję wydarzeń

Następny artykuł