Grafika przedstawiająca tryb incognito w przeglądarce internetowej.
Źródło: Google Chrome

Tryb incognito nie taki tajny. Google może zapłacić ogromną karę za śledzenie użytkowników

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
4 Czerwca 2020

Internetowy gigant został pozwany na zawrotną kwotę 5 miliardów dolarów za naruszenie prywatności użytkowników, którzy korzystali z prywatnego trybu Incognito w swojej przeglądarce internetowej.

Do sądu w San Jose w Kalifornii wpłynął pozew zbiorowy przeciwko Google. Pozew dotyczy naruszenia prywatności użytkowników, którzy korzystają z trybu, który miał zapewniać całkowitą prywatność - incognito.

Tryb prywatny, ale czy na pewno?

W założeniu, tryb prywatny, czyli incognito ma chronić użytkownika przed pobieraniem informacji zarówno przez narzędzia Google do tego służące, a więc Google Analytics, Google Ad Menager oraz niezależne wtyczki pobierające informacje związane z aktywnością użytkownika na stronie. Mowa tutaj o reakcji na wyświetlane reklamy (nawet jeżeli użytkownik w nie kliknie), czas przebywania na stronie, zainteresowanie konkretnymi działami oraz procesy związane z zakupami internetowymi. Google wykorzystuje te informacje do precyzyjniejszego wyświetlania nam zarówno reklam, jak i artykułów, które mają szansę bardziej nam podpasować.

Kalifornijskie prawo jasno określa zasady

Według kalifornijskiego prawa, aby organizacja mogła śledzić działania danej jednostki potrzebna jest zgoda z dwóch stron. Według osób pozywających Google, korzystanie z trybu prywatnego jest jasną informacją, że tej zgody nie wyrażają. Według osób zainteresowanych Google celowo wprowadza ludzi w błąd oferując wersję ustawień prywatnych, które rzekomo mają pozwalać na większą kontrolę swojej aktywności w Internecie.

Pozew i odpowiedź Google

Pozew przeciwko Google dotyczy przede wszystkim naruszenia przez internetowego giganta federalnego prawa dotyczącego podsłuchów (wiretap law), poprzez zbieranie informacji od użytkowników korzystających z trybu incognito. Głos w sprawie zabrał rzecznik prasowy firmy z Mountain View, Jose Castenada, że Google planuje się “energicznie bronić przed oskarżeniami”. Informuje on również, że za każdym razem, kiedy użytkownik otwiera nowe okno w trybie incognito, dostaje informacje o tym, że niektóre informacje mogą być w tym trybie zbierane. W pozwie ma uczestniczyć milion poszkodowanych, każdy domagać się będzie 5 tysięcy dolarów odszkodowania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Robiłeś ostatnio sportowe zakupy w Internecie? Twoje dane mogły zostać wykradzione
  2. Tysiące polaków padły ofiarą oszustwa. Naciągacze podają się za InPost i wyłudzają pieniądze
  3. Przerażające sceny w USA, amerykański streamer podjudza ludzi do zniszczenia samochodu
  4. Miliony polskich dzieci mogą być uzależnione od hazardu. Winę ponoszą za to popularni Youtuberzy

Następny artykuł