Fragment filmu, pt. Project Guideline: Can Technology Help A Blind Runner Navigate?
Źródło: YouTube/Google

Wspaniała wiadomość dla osób niewidomych. Google testuje nowatorską technologię

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
22 Listopada 2020

Google chce wykorzystać technologię Sztucznej Inteligencji do pomocy osobom niewidomym. Project Guideline ma na celu pomoc osobom niedowidzącym i niewidomym podczas biegania. Projekt może okazać się prawdziwym przełomem.

Projekt jest we wstępnej fazie, jednak, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to osoby niewidome i niedowidzące oprócz możliwości uprawiania sportu zyskają również zupełnie nowe możliwości związane z samodzielnym poruszaniem się po mieście.

Mężczyzna blokował karty w bankomatach, a następnie kradł pieniądze. Mieszkańcy polskiego miasta zagrożeniMężczyzna blokował karty w bankomatach, a następnie kradł pieniądze. Mieszkańcy polskiego miasta zagrożeniCzytaj dalej

Osoby niewidome z problemami

W obecnych czasach medycyna jest w zasadzie bezradna, jeżeli chodzi o pomoc osobom niewidomym i niedowidzącym. Wielu naukowców pracuje nad takimi technologiami, jak bioniczne oczy, które mogłyby zastąpić “niedziałający” organ odpowiedzialny u człowieka za wzrok. Obecnie najskuteczniejszymi sposobami na pomoc osobom niewidomym są przewodnicy (zarówno ludzie, jak i psy) oraz tradycyjna laska.

Te rozwiązania są jednak dalekie od ideału, a cybernetyczne oczy mogłyby być prawdziwą rewolucją w leczeniu niewidomych. Chociaż postępy w tej dziedzinie są imponujące, to są wciąż dalekie od wdrożenia.

Z resztą nawet jeżeli technologia tego typu zostanie wprowadzona na medyczny rynek, to z pewnością w początkowej fazie będzie zwyczajnie zbyt droga, by mógł sobie na nią pozwolić każdy. Naukowcy z Google od lat pracują nad różnymi sposobami, które mogłyby pomóc osobom niepełnosprawnym.

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, dramatyczny apel PKO BPDzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, dramatyczny apel PKO BPCzytaj dalej

Google chce pomóc nowatorską technologią

Project Guideline składa się z kilku elementów. Najważniejszą jego częścią jest specjalna uprząż, którą niewidomy biegacz zakłada na wysokości pasa. Jest ona wyposażona w kamerkę, która rejestruje obraz rozciągający się przed niewidomym sportowcem i śledzi linię wyznaczającą trasę biegu.

Za pomocą specjalnej aplikacji (obecnie testowana jest na systemie Android), uprząż przesyła dane do telefonu użytkownika, który następnie otrzymywał będzie sygnały dźwiękowe informujące go o tym jak bardzo oddala się od linii i gdzie się ona znajduje. Co bardzo ważne, aplikacja nie potrzebuje stałego połączenia z Internetem, a więc niewidomi nie muszą się obawiać o nagłą utratę zasięgu.

Uwaga, ogromne utrudnienia w polskich bankach. Lepiej wypłacić pieniądze, PKO BP, mBank, Santander, Millennium, Ing Bank ŚląskiUwaga, ogromne utrudnienia w polskich bankach. Lepiej wypłacić pieniądze, PKO BP, mBank, Santander, Millennium, Ing Bank ŚląskiCzytaj dalej

Ogromna szansa na przyszłość

Projekt dla niewidomych biegaczy od Google, to oczywiście ogromna szansa. Odpowiednio rozwinięty projekt mógłby znaleźć zastosowanie również wśród niewidomych w codziennym życiu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, osoby niewidome nie odzyskają co prawda wzroku, jednak mogłyby się bardzo usamodzielnić, co jest niezwykle ważne w takiej sytuacji.

Wiele osób nie chce być traktowanych w specjalny sposób, tylko ze względu na ich niepełnosprawność, a Project Guidelines może okazać się krokiem milowym w kierunku usamodzielnienia się tej grupy społecznej.

Wykorzystanie kamerki i sztucznej inteligencji można w dalszym stopniu rozwijać o kolejne etapy życia codziennego, co jest niezwykle pozytywną informacją dla osób, które straciły zdolność wzroku.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH PORTALACH:

  1. Krwawienie z dziąseł może być poważnym problemem. Na co wskazuje i kiedy wymaga interwencji specjalisty?
  2. Po prostu ideał. Najlepszy możliwy przepis na szarlotkę, która zawsze się udaje
  3. Mężczyzna blokował karty w bankomatach, a następnie kradł pieniądze. Mieszkańcy polskiego miasta zagrożeni
  4. Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, dramatyczny apel PKO BP
  5. Youtube wprowadza kolosalne zmiany. Widzowie i twórcy są wściekli, chodzi o reklamy
  6. Do sieci wyciekło wstrząsające nagranie starcia kobiety z policją. Nie mogli zapanować nad psem, stało się najgorsze
  7. Do polskich lasów zawitało wyjątkowe zwierzę. Nagranie robi furorę w sieci

Następny artykuł