Techgame.pl
Fragment filmu, pt. Project Guideline: Can Technology Help A Blind Runner Navigate?

YouTube/Google

Wspaniała wiadomość dla osób niewidomych. Google testuje nowatorską technologię

22 Listopada 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Google chce wykorzystać technologię Sztucznej Inteligencji do pomocy osobom niewidomym. Project Guideline ma na celu pomoc osobom niedowidzącym i niewidomym podczas biegania. Projekt może okazać się prawdziwym przełomem.

Projekt jest we wstępnej fazie, jednak, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to osoby niewidome i niedowidzące oprócz możliwości uprawiania sportu zyskają również zupełnie nowe możliwości związane z samodzielnym poruszaniem się po mieście.

Osoby niewidome z problemami

W obecnych czasach medycyna jest w zasadzie bezradna, jeżeli chodzi o pomoc osobom niewidomym i niedowidzącym. Wielu naukowców pracuje nad takimi technologiami, jak bioniczne oczy, które mogłyby zastąpić “niedziałający” organ odpowiedzialny u człowieka za wzrok. Obecnie najskuteczniejszymi sposobami na pomoc osobom niewidomym są przewodnicy (zarówno ludzie, jak i psy) oraz tradycyjna laska.

Te rozwiązania są jednak dalekie od ideału, a cybernetyczne oczy mogłyby być prawdziwą rewolucją w leczeniu niewidomych. Chociaż postępy w tej dziedzinie są imponujące, to są wciąż dalekie od wdrożenia.

Z resztą nawet jeżeli technologia tego typu zostanie wprowadzona na medyczny rynek, to z pewnością w początkowej fazie będzie zwyczajnie zbyt droga, by mógł sobie na nią pozwolić każdy. Naukowcy z Google od lat pracują nad różnymi sposobami, które mogłyby pomóc osobom niepełnosprawnym.

Google chce pomóc nowatorską technologią

Project Guideline składa się z kilku elementów. Najważniejszą jego częścią jest specjalna uprząż, którą niewidomy biegacz zakłada na wysokości pasa. Jest ona wyposażona w kamerkę, która rejestruje obraz rozciągający się przed niewidomym sportowcem i śledzi linię wyznaczającą trasę biegu.

Za pomocą specjalnej aplikacji (obecnie testowana jest na systemie Android), uprząż przesyła dane do telefonu użytkownika, który następnie otrzymywał będzie sygnały dźwiękowe informujące go o tym jak bardzo oddala się od linii i gdzie się ona znajduje. Co bardzo ważne, aplikacja nie potrzebuje stałego połączenia z Internetem, a więc niewidomi nie muszą się obawiać o nagłą utratę zasięgu.

Ogromna szansa na przyszłość

Projekt dla niewidomych biegaczy od Google, to oczywiście ogromna szansa. Odpowiednio rozwinięty projekt mógłby znaleźć zastosowanie również wśród niewidomych w codziennym życiu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, osoby niewidome nie odzyskają co prawda wzroku, jednak mogłyby się bardzo usamodzielnić, co jest niezwykle ważne w takiej sytuacji.

Wiele osób nie chce być traktowanych w specjalny sposób, tylko ze względu na ich niepełnosprawność, a Project Guidelines może okazać się krokiem milowym w kierunku usamodzielnienia się tej grupy społecznej.

Wykorzystanie kamerki i sztucznej inteligencji można w dalszym stopniu rozwijać o kolejne etapy życia codziennego, co jest niezwykle pozytywną informacją dla osób, które straciły zdolność wzroku.

Stanisław Janowski

Wydawca portalu Techgame. Z wykształcenia dziennikarz i kulturoznawca. Wcześniej parałem się dziennikarstwem radiowym, teraz głównie działam w Internecie. Miłośnik retro-technologii i nowych smartfonów. W wolnych chwilach rozmawiam z Google Home.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >