Wspaniała wiadomość dla osób niewidomych. Google testuje nowatorską technologię
Projekt jest we wstępnej fazie, jednak, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to osoby niewidome i niedowidzące oprócz możliwości uprawiania sportu zyskają również zupełnie nowe możliwości związane z samodzielnym poruszaniem się po mieście.
Osoby niewidome z problemami
W obecnych czasach medycyna jest w zasadzie bezradna, jeżeli chodzi o pomoc osobom niewidomym i niedowidzącym. Wielu naukowców pracuje nad takimi technologiami, jak bioniczne oczy, które mogłyby zastąpić “niedziałający” organ odpowiedzialny u człowieka za wzrok. Obecnie najskuteczniejszymi sposobami na pomoc osobom niewidomym są przewodnicy (zarówno ludzie, jak i psy) oraz tradycyjna laska.
Te rozwiązania są jednak dalekie od ideału, a cybernetyczne oczy mogłyby być prawdziwą rewolucją w leczeniu niewidomych. Chociaż postępy w tej dziedzinie są imponujące, to są wciąż dalekie od wdrożenia.
Z resztą nawet jeżeli technologia tego typu zostanie wprowadzona na medyczny rynek, to z pewnością w początkowej fazie będzie zwyczajnie zbyt droga, by mógł sobie na nią pozwolić każdy. Naukowcy z Google od lat pracują nad różnymi sposobami, które mogłyby pomóc osobom niepełnosprawnym.
Google chce pomóc nowatorską technologią
Project Guideline składa się z kilku elementów. Najważniejszą jego częścią jest specjalna uprząż, którą niewidomy biegacz zakłada na wysokości pasa. Jest ona wyposażona w kamerkę, która rejestruje obraz rozciągający się przed niewidomym sportowcem i śledzi linię wyznaczającą trasę biegu.
Za pomocą specjalnej aplikacji (obecnie testowana jest na systemie Android), uprząż przesyła dane do telefonu użytkownika, który następnie otrzymywał będzie sygnały dźwiękowe informujące go o tym jak bardzo oddala się od linii i gdzie się ona znajduje. Co bardzo ważne, aplikacja nie potrzebuje stałego połączenia z Internetem, a więc niewidomi nie muszą się obawiać o nagłą utratę zasięgu.
Ogromna szansa na przyszłość
Projekt dla niewidomych biegaczy od Google, to oczywiście ogromna szansa. Odpowiednio rozwinięty projekt mógłby znaleźć zastosowanie również wśród niewidomych w codziennym życiu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, osoby niewidome nie odzyskają co prawda wzroku, jednak mogłyby się bardzo usamodzielnić, co jest niezwykle ważne w takiej sytuacji.
Wiele osób nie chce być traktowanych w specjalny sposób, tylko ze względu na ich niepełnosprawność, a Project Guidelines może okazać się krokiem milowym w kierunku usamodzielnienia się tej grupy społecznej.
Wykorzystanie kamerki i sztucznej inteligencji można w dalszym stopniu rozwijać o kolejne etapy życia codziennego, co jest niezwykle pozytywną informacją dla osób, które straciły zdolność wzroku.