Techgame.pl
Google

flickr

Google ostrzega przed aplikacjami szpiegującymi. Koniecznie przejrzyj swój telefon

28 Września 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Google usunęło kolejne 16 aplikacji, które okazały się niezwykle niebezpieczne dla użytkowników. Zewnętrzna firma ustaliła, że zawierały one popularny w ostatnim czasie malware - Jokera. Koniecznie sprawdźcie swoje telefony i usuńcie te apli

WIrusy to nie tylko zdrowony problem dla wszytkich ludzi na świecie. Nie można zapominać, że na rynku pojawia się coraz więcej rodzajów różnych wirusów komputerowych, które mogą zainfekować też urządzenia przenośne. I wtedy są szczególnie niebezpieczne.

Google ostrzega

16 aplikacji zniknęło z Play Store po tym, jak zewnętrzna firma Zscaler podzieliła się z informatycznym gigantem informacjami o wykryciu w ich plikach niezwykle niebezpiecznego wirusa malware, a konkretniej trojana nazwanego Joker. Wirus ten zaczął szaleć już wcześniej, a prawdziwe apogeum jego aktywności było właśnie w najgorętszym punkcie globalnej pandemii. To właśnie szczególnie z uwagi na bardzo rzeczywisty problem koronawirusa należy uważać i pamiętać o swoim własnym bezpieczeństwie również w sieci. Niestety przestępcy nie śpią i wielu z nich wciąz wymyśla co raz to nowsze sposoby na zdobycie w nielegalny sposób pieniędzy. A Joker w tej kwestii jest wyjątkowo upierdliwy. Jak dokładnie działa?

Niebezpieczny trojan

Malware to niebezpieczne programy, które są w stanie zdobyć poufne informacje dotyczące samego urządzenia, jak i jego użytkownika i stanowią zagrożenie nie tylko na komputerach, ale też na smartfonach i innych przenośnych urządzeniach. Do rodzaju malware, wirusów trojanów, należy właśnie wspomniany wyżej Joker, nazywany gnieniegdzie Bread. Aby zaczął on w ogóle wyrządzać nam jakieś szkoły, niezbędny jest zazwyczaj nieświadomy udział użytkownika, który pobiera na swój telefon aplikację, w której plikach tak naprawdę znajduje się niebezpieczny program. Po instalacji danej aplikacji, wirus obchodzi nasze zabezpieczenia i pobiera klucz, dzięki któremu nasz smartfon może dosłownie przestać działać lub, co gorsza, hakerzy mogą zdobyć bardzo wrażliwe informacje. Joker, dla przykładu, jest w stanie uzyskać nasze prywatne SMSy i hasła, dzięki czemu bankowe zabezpieczenia SMS przestają być jakimkolwiek problemem. I to nie wszystko...

Subskrypcje za krocie

Takie wirusy, jak Joker mają też jeszcze jedną, bardzo niebezpieczną funkcję, gdyż mogą nas najzwyczajniej puścić z torbami. Za pomocą kradzieży danych i wiadomości mogą nas dopisać do płatnych subskrypcji bez naszej zgody. Firma Zscaler znalazła kolejne 16 aplikacji bez problemu dostępnych w Sklepie Play, które były wyposażone w niebezpieczne malware. Mimo, iż Google opiera się na własnym algorytmie Play Protect, który jest samouczący i jego celem jest właśnie znajdywanie podejrzanych plików, Jokery są bardzo dobrze ukryte. Google usunęło niebezpieczne aplikacje, jednak do tej pory zostały one pobrane łącznie już 120 000 razy. Niemniej, o ile macie jedną z tych apek na telefonie, zalecamy jej natychmiastowe usunięcie. Poniżej znajdziecie ich listę.

Oto zainfekowane aplikacje:

 • All Good PDF Scanner

 • Mint Leaf Message-Your Private Message

 • Unique Keyboard - Fancy Fonts & Free Emoticons

 • Tangram App Lock

 • Direct Messenger

 • Private SMS

 • One Sentence Translator - Multifunctional Translator

 • Style Photo Collage

 • Meticulous Scanner

 • Desire Translate

 • Talent Photo Editor - Blur focus

 • Care Message

 • Part Message

 • Paper Doc Scanner

 • Blue Scanner

 • Hummingbird PDF Converter - Photo to PDF

Podobne artykuły

Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
PS5

Bezpieczeństwo

Oszuści oferują darmowe PlayStation 5. Kaspersky ostrzega przed atakiem phishingowym

Czytaj więcej >
Cyberprzestępcy

Bezpieczeństwo

Uwaga, oszuści podszywają się pod użytkowników BlaBlaCar. Wykradają dane oraz pieniądze ofiar

Czytaj więcej >
Karty kredytowe

Bezpieczeństwo

Poważne ostrzeżenie od CERT Polska. Polacy otrzymują fałszywe maile od "Ministerstwa Finansów"

Czytaj więcej >
Chat

Bezpieczeństwo

Uwaga na nową metodę oszustów. Podszywają się pod znajomych i proszą o przelew

Czytaj więcej >
Fałszywa aplikacja

Bezpieczeństwo

Eksperci ostrzegają przed fałszywą aplikacją IKO. Atak hakerski na klientów PKO BP

Czytaj więcej >