Techgame.pl
Konstelacja gwiazd na polskim niebie

flickr

Najpiękniejsze gwiazdozbiory na polskim niebie. Znajdziesz je za pomocą prostej aplikacji

6 Listopada 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Nad naszymi głowami każdej nocy świecą miliony gwiazd. Chociaż widok ten już sam w sobie potrafi wprowadzić w zachwyt, to jeszcze więcej uroku dodaje mu moment, w którym zaczynamy rozróżniać kolejne gwiazdozbiory. Okazuje się bowiem, że nad

A do obserwacji tych gwiazdozbiorów nie potrzebujemy dyplomu z astronomii, nie musimy nawet specjalnie wiedzieć, gdzie patrzeć. Wystarczy jedna z wielu aplikacji mobilnych, które za pomocą rozszerzonej rzeczywistości pokazują nam, w których miejscach nieba znajdują się konkretne gwiazdy i konstelacje.

Gwiazdozbiór Kasjopei jest z nami zawsze

Konstelacja Kasjopei otrzymała swoją nazwę po mitycznej królowej Etiopii. Była ona żoną Cefeusza i matką Andromedy. Przez swoją pychę, Kasjopeja twierdziła, że jest piękniejsza nimf Nereid, sprowadziła na Etiopie potwora morskiego, którego przysłał rozwścieczony Posejdon. Od potwora mogło ich jedynie uratować poświęcenie Andromedy, jednak od pożarcia przez monstrum uratował ją Perseusz.

Jednym z najpopularniejszych gwiazdozbiorów nad polskim niebem, jest gwiazdozbiór Kasjopei. Konstelacja ta należy do zbiorów nieba północnego i w Polsce widoczna jest przez cały rok. Gołym okiem jesteśmy zauważyć aż 90 gwiazd z tego zbioru, który jest 25. gwiazdozbiorem pod względem wielkości.

Jak znaleźć konstelację Kasjopei? To dosyć proste. Gwiazdozbiór układa się w literę W i znajduje się na szerokościach geograficznych pomiędzy 21° S a 90° N. Literę W tworzą w nim najjaśniejsze gwiazdy: Caph, Schedar, Cih, Ruchba oraz Segin.

Gwiazdozbiór Byka to jedna z najstarszych konstelacji

Gwiazdozbiór Byka zajmuje 17. miejsce pod względem wielkości. Konstelacja ta jest niezwykle rozległa, jednak w Polsce dobrze widoczna jest jedynie między jesienią, a wiosną. W tym okresie możemy dostrzec aż 125 gwiazd z tego zbioru gołym okiem. Jest to również jeden z najstarszych gwiazdozbiorów, pierwsze wzmianki o nim pojawiają się już w II w n.e., a pisze o nim Ptolemeusz. Grecy uważali, że ta potężna konstelacja symbolizuje samego Zeusa.

Byk na niebie zajmuje ogromną przestrzeń (około 797 stopni kwadratowych, czyli ponad 200 więcej niż Kasjopeja), znajduje się na północnym niebie i znaleźć go można między gwiazdozbiorem Bliźniąt i Barana. Jego najbardziej charakterystycznym punktem jest łuk stworzony z sąsiadujących ze sobą gwiazd: Perseusza, Barana, Wieloryba i Erydana. Najjaśniejszą gwiazdą w tej konstelacji jest Aldebaran.

Jak obserwować gwiazdy z aplikacją

W celu skutecznego obserwowania nieba musimy posiadać całkiem sporą wiedzę na temat tego, które gwiazdy i konstelacje widoczne są w danym okresie na polskim niebie. Możemy oczywiście po kolei wpisywać wszystkie nazwy w Google i tam szukać odpowiedzi jednak istnieją na to o wiele prostsze sposoby. Wystarczy wyciągnąć smartfona z kieszeni.

Najpopularniejszą aplikacją na system iOS jest Starmap (istnieje również wersja przeglądarkowa). Aplikacja bierze pod uwagę miejsce, w którym się znajdujemy, datę i godzinę w celu pokazanie co aktualnie znajduje się nad naszymi głowami. Starmap daje Ci również możliwość ściągania map nocnego nieba w wersji PDF. Inną aplikacją, która jest już dostępna na Androida jest Google Sky. Aplikacja korzysta z technologii rozszerzonej rzeczywistości pozwalając swojemu użytkownikowi wycelować telefon w nocne niebo wyświetla mu kształty konstelacji, najważniejsze gwiazdy i inne informacje na temat tego co się znajduje na niebie.

Tagi:

GwiazdaPolskaKosmos

Stanisław JanowskiAutor

Wydawca portalu Techgame. Z wykształcenia dziennikarz i kulturoznawca. Wcześniej parałem się dziennikarstwem radiowym, teraz głównie działam w Internecie. Miłośnik retro-technologii i nowych smartfonów. W wolnych chwilach rozmawiam z Google Home.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >
Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa

Nauka

Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

Czytaj więcej >
Stacja Gateway z dokującym statkiem Orion

Nauka

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę Księżyca

Czytaj więcej >
Ujęcie centrum obserwacyjnego ESA pokazujące blask Wenus

Nauka

Sonda Solar Orbiter uchwyciła niewiarygodny widok. ESA udostępnia wyjątkowe nagranie

Czytaj więcej >