Konstelacja gwiazd na polskim niebie
Źródło: flickr

Najpiękniejsze gwiazdozbiory na polskim niebie. Znajdziesz je za pomocą prostej aplikacji

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
6 Listopada 2020

Nad naszymi głowami każdej nocy świecą miliony gwiazd. Chociaż widok ten już sam w sobie potrafi wprowadzić w zachwyt, to jeszcze więcej uroku dodaje mu moment, w którym zaczynamy rozróżniać kolejne gwiazdozbiory. Okazuje się bowiem, że nad Polską znajdziemy parę imponujących konstelacji.

A do obserwacji tych gwiazdozbiorów nie potrzebujemy dyplomu z astronomii, nie musimy nawet specjalnie wiedzieć, gdzie patrzeć. Wystarczy jedna z wielu aplikacji mobilnych, które za pomocą rozszerzonej rzeczywistości pokazują nam, w których miejscach nieba znajdują się konkretne gwiazdy i konstelacje.

Uszkodzony podczas tsunami reaktor atomowy wraca do pracy. Kontrowersyjna decyzjaUszkodzony podczas tsunami reaktor atomowy wraca do pracy. Kontrowersyjna decyzjaCzytaj dalej

Gwiazdozbiór Kasjopei jest z nami zawsze

Konstelacja Kasjopei otrzymała swoją nazwę po mitycznej królowej Etiopii. Była ona żoną Cefeusza i matką Andromedy. Przez swoją pychę, Kasjopeja twierdziła, że jest piękniejsza nimf Nereid, sprowadziła na Etiopie potwora morskiego, którego przysłał rozwścieczony Posejdon. Od potwora mogło ich jedynie uratować poświęcenie Andromedy, jednak od pożarcia przez monstrum uratował ją Perseusz.

Jednym z najpopularniejszych gwiazdozbiorów nad polskim niebem, jest gwiazdozbiór Kasjopei. Konstelacja ta należy do zbiorów nieba północnego i w Polsce widoczna jest przez cały rok. Gołym okiem jesteśmy zauważyć aż 90 gwiazd z tego zbioru, który jest 25. gwiazdozbiorem pod względem wielkości.

Jak znaleźć konstelację Kasjopei? To dosyć proste. Gwiazdozbiór układa się w literę W i znajduje się na szerokościach geograficznych pomiędzy 21° S a 90° N. Literę W tworzą w nim najjaśniejsze gwiazdy: Caph, Schedar, Cih, Ruchba oraz Segin.

Poznaliśmy cenę nowych wersji legendarnych telefonów od Nokii. Alternatywa dla smartfona za rozsądne pieniądzePoznaliśmy cenę nowych wersji legendarnych telefonów od Nokii. Alternatywa dla smartfona za rozsądne pieniądzeCzytaj dalej

Gwiazdozbiór Byka to jedna z najstarszych konstelacji

Gwiazdozbiór Byka zajmuje 17. miejsce pod względem wielkości. Konstelacja ta jest niezwykle rozległa, jednak w Polsce dobrze widoczna jest jedynie między jesienią, a wiosną. W tym okresie możemy dostrzec aż 125 gwiazd z tego zbioru gołym okiem. Jest to również jeden z najstarszych gwiazdozbiorów, pierwsze wzmianki o nim pojawiają się już w II w n.e., a pisze o nim Ptolemeusz. Grecy uważali, że ta potężna konstelacja symbolizuje samego Zeusa.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało Starship

2. Gwiazda "Złotopolskich" wyznała prawdę. Dwa razy otarła się o śmierć

Byk na niebie zajmuje ogromną przestrzeń (około 797 stopni kwadratowych, czyli ponad 200 więcej niż Kasjopeja), znajduje się na północnym niebie i znaleźć go można między gwiazdozbiorem Bliźniąt i Barana. Jego najbardziej charakterystycznym punktem jest łuk stworzony z sąsiadujących ze sobą gwiazd: Perseusza, Barana, Wieloryba i Erydana. Najjaśniejszą gwiazdą w tej konstelacji jest Aldebaran.

Gigant społecznościowy poszedł na wojnę z Januszem Korwin-Mikke. Decyzja, której nikt się nie spodziewałGigant społecznościowy poszedł na wojnę z Januszem Korwin-Mikke. Decyzja, której nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Jak obserwować gwiazdy z aplikacją

W celu skutecznego obserwowania nieba musimy posiadać całkiem sporą wiedzę na temat tego, które gwiazdy i konstelacje widoczne są w danym okresie na polskim niebie. Możemy oczywiście po kolei wpisywać wszystkie nazwy w Google i tam szukać odpowiedzi jednak istnieją na to o wiele prostsze sposoby. Wystarczy wyciągnąć smartfona z kieszeni.

Najpopularniejszą aplikacją na system iOS jest Starmap (istnieje również wersja przeglądarkowa). Aplikacja bierze pod uwagę miejsce, w którym się znajdujemy, datę i godzinę w celu pokazanie co aktualnie znajduje się nad naszymi głowami. Starmap daje Ci również możliwość ściągania map nocnego nieba w wersji PDF. Inną aplikacją, która jest już dostępna na Androida jest Google Sky. Aplikacja korzysta z technologii rozszerzonej rzeczywistości pozwalając swojemu użytkownikowi wycelować telefon w nocne niebo wyświetla mu kształty konstelacji, najważniejsze gwiazdy i inne informacje na temat tego co się znajduje na niebie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Po śmierci właściciela myśleli, że kot został całkiem sam. Gdy zeskanowali jego chip, długo skrywany sekret wyszedł na jaw
  2. Najlepsze domowe rogaliki zrobisz w 20 minut. Sekret ich smaku tkwi w nietypowym przepisie
  3. Najpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało Starship
  4. Księżyc może mieć swojego "bliźniaka" i naukowcy go znaleźli. Niesamowite wieści
  5. Regularne sygnały z pobliskiej galaktyki docierają do Ziemi. Jedna z teorii mówi o kosmitach
  6. W Karpatach odnaleziono gatunek od dawna uznawany za wymarły. Pojawił się na Ziemi zaraz po wyginięciu dinozaurów

Następny artykuł