Grafika przedstawiająca kod oraz kłódkę.
Źródło: Pixabay

"Kropidło bojowe" i "Strzelanie z gumki od majtek". Przedziwny atak rosyjskich hakerów na polskie strony informacyjne.

Według informacji podawanych przez Telewizję Polską, portal niezalezna.pl stał się celem ataków rosyjskiej grupy hakerów, którzy rozprzestrzeniali na ich profilach fałszywe informacje. Hakerzy mieli zaatakować również Telewizję Republika. 

Redakcja portalu niezalezna.pl wystosowała oficjalne oświadczenie: “Redakcja nie jest autorem publikacji, a możemy się tylko domyślać, że inspiracje do włamania pochodziły z Rosji. Hakerzy zaatakowali także inne media, w tym Telewizję Republika.”

Ataki miały ośmieszyć polskie wojsko

Według portalu, celem ataków hakerskich były artykuły traktujące o współpracy polskiego i amerykańskiego wojska. Jeden z tekstów opublikowanych na stronie nosił tytuł “Amerykanie „chwalą” pobyt w Drawsku. „Jedyne, czym mogą strzelić, to gumki od majtek”.” Artykuł miał na celu ośmieszyć polskie wojsko, w tym celu fabrykacji uległy między innymi wypowiedzi amerykańskich dowódców.

Kropidło bojowe i strzelanie z gumki od majtek

Teksty zostały przerobione w taki sposób, aby przedstawiały polskie wojsko w złym świetle. Mowa jest w nim o karabinach, które są tak stare i nieskuteczne, że lepszym pomysłem byłoby strzelanie z “gumki od majtek” oraz o najnowszej i najgroźniejszej broni w polskim arsenale, czyli “kropidle bojowym” wojskowego kapelana. W celu uprawomocnienia wypowiedzi, w tekście jako źródło podana została Polska Agencja Prasowa, która nie potwierdziła publikacji informacji o takich treściach.

Nie tylko media masowe zostały zaatakowane

Oprócz portalu niezalezna.pl i Telewizji Republika celem ataków, o których pisze TVP Info, stały się również mniejsze portale, takie jak Radio Szczecin, olsztyn24.pl oraz strona gminy Orzysz, w której znajduje się garnizon, w którym stacjonuje między innymi 15. Brygada Zmechanizowana. Ataki odbyły się prawdopodobnie ze względu na zbliżający się termin polsko-amerykańskich ćwiczeń DEFENDER-Europe 20 Plus.

Następny artykuł