Antena telekomunikacyjna na tle nieba.
Źródło: Pixabay

Wielka Brytania rezygnuje z sieci 5G od chińskiego giganta

Według najnowszych doniesień rząd Wielkiej Brytanii zadecydował o kompletnej rezygnacji z usług firmy Huawei, jeżeli chodzi o udostępnianie sieci 5G. Decyzja dotyczy również urządzeń, które już zostały zainstalowane i działają na terenie kraju.

Pomimo zdecydowanego działania ze strony Wielkiej Brytanii, Huawei nie składa broni i zapewnia, że będzie chciał rozpocząć rozmowy łagodzące całą sytuację.

Problemów Huaweia ciąg dalszy

W ostatnich tygodniach chiński gigant technologiczny przechodzi spory kryzys. W Stanach Zjednoczonych Huawei wciąż jest blokowany, kolejne restrykcje coraz bardziej wpływają zarówno na samą firmę, jak również jej klientów. Agencja wywiadowcza GCHQ wydała również bardzo nieprzychylny raport na temat działań Chińczyków, co tylko utwierdziło Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego w Wielkiej Brytanii do zaprzestania rozwijania sieci 5G w oparciu o usługi i technologię Huawei.

Wielka Brytania bez litości

Rezygnacja z usług chińskiej firmy technologicznej blokuje nie tylko nadchodzące inwestycje Huawei ale również obecnie realizowane i te, które zostały już ukończone. Decyzja dotyczy również inwestycji, na które trwa obecnie przetarg, a nawet tych już zrealizowanych i wprowadzonych do życia. Wielka Brytania wydała oświadczenie, że wszelkie komponenty pochodzące od tej firmy i związane z siecią 5G mają zniknąć do końca roku. Huawei pod koniec czerwca chwalił się na Twitterze, że od 20 lat współpracuje z rządem Wielkiej Brytanii w dostarczaniu sieci 3G, 4G, łączy szerokopasmowych, a teraz wspólnie wchodzą w erę 5G.

Huawei otwarty na dyskusje, Wielka Brytania niezbyt

Victor Zhang, wiceprezes Huawei, zapewnia, że firma jest gotowa do podjęcia rozmów z przedstawicielami Wielkiej Brytanii w celu wyjaśnienia sytuacji. Odmienne zdanie w tej materii ma jednak Boris Johnson, który zlecił już przygotowanie planów wstrzymania zakupu nowego sprzętu 5G od Huaweia i zerwania dotychczas zawartych umów. Przewiduje się, że Wielka Brytania całkowicie zrezygnuje z usług chińskiego giganta w przeciągu najbliższych miesięcy.

Następny artykuł