Techgame.pl
Pokemon GO

IGDB.com

Ile zarobiło Pokemon GO? Porażająca kwota

7 Lipca 2021

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

Pokemon GO z kolejnymi rekordami

Od premiery POKEMON GO minęło już 5 lat i jeżeli myślicie, że ta dość rewolucyjna gra jest już martwa, to bardzo się mylicie. 

Okazuje się, że w ciągu ostatnich 5 lat mobilna gra firmy Niantic zarobiła blisko 5 miliardów dolarów, to jednak nie wszystko, otóż pandemiczny rok 2020 był pod względem zarobków rekordowy i wszystko wskazuje na to, że rok 2021 będzie jeszcze lepszy, jako że w pierwszym kwartale na konta twórców wpłynęło blisko 641 milionów dolarów. 

Minęło już 5 lat

Można tutaj mówić o pięknego złych początkach. Warto tutaj przytoczyć lipiec 2016 roku, gdy pojawiło się ponowne światowe boom na Pokemony. Gracze otrzymali wtedy grę mobilną opierająca się na rewolucyjnej technologii AR, czyli tzw. rozszerzonej rzeczywistości.

Trzeba przyznać, że PR-owy marketing Niantic zadziałał fenomenalnie. Każdy, kto zobaczył pierwsze trailery gry, był nią co najmniej zaintrygowany. Wizja wyjścia na spacer i złapania Pikachu pod lokalnym sklepem była bardzo ciekawa. 

Pod względem samych podstaw produkcji, twórcy spełnili swoje obietnice. Łapanie pokemonów przy pomocy aplikacji było i jest niezwykle wciągające. Tytuł ten miał jednak sporo problemów, które przyczyniły się do odwilży wśród bazy graczy. 

Gry z serii Pokemon słynęły przede wszystkim z ciekawego j-rpgowego systemu walki. Niestety, twórcy nie mieli odpowiedniej licencji i nie mogli tego systemu zaimplementować do swojej produkcji.

Zamiast tego otrzymaliśmy bardzo dziwny tryb pojedynku, który opierał się w głównej mierze na jak najszybszym klikaniu w swojego pokemona w celu naładowania specjalnego ataku. Nie trzeba tu chyba dodawać, dlaczego ten system walki jest znacznie gorszy i mniej wciągający od tego znanego z oryginalnych produkcji Pokemon.

Pomimo swoich problemów, gra ciągle się rozwijała. Twórcy stopniowo dodawali coraz to większą liczbę pokemonów znanych z kultowego anime. Usprawniono również system Gym-ów i dodano ulepszony tryb PVP. W rezultacie otrzymaliśmy bardzo ciekawą grę, która zachęca do wychodzenia na zewnątrz, czyli ewenement w gamingowym świecie.

Aspekt ruchowy wynikający z grania w Pokemony stanowi genialny wręcz chwyt PR-owy. Gra przyczynia się do promowania zdrowego trybu życia, a równocześnie uzależnia graczy. Wilk syty i owca żywa.

Free to play?

Pozostaje jednak jedno pytanie, czy Pokemony są rzeczywiście grą free-to-play? I tak i nie. Z jednej strony, możliwe jest w pełni darmowe granie w tę produkcję, z drugiej strony płatne ulepszenia oferowane w sklepie producenta, dają tak duże usprawnienia, że uzależnionym graczom trudno się powstrzymać od drobnych zakupów. I to właśnie na tych mikrotransakcjach twórcy zarabiają gigantyczne pieniądze.

Podobne artykuły

gamerka

Gry

Wynajmij dziewczynę do grania. Za pieniądze zagrasz z każdą dzięki specjalnemu serwisowi

Czytaj więcej >
Anthem

Gry

Bioware ma plany naprawienia Anthem. Szykuje się wielkie odświeżenie gry.

Czytaj więcej >
Death stranding plakat

Gry

Death Stranding zmierza na PC! Znamy datę premiery, cenę i dodatki pre-order

Czytaj więcej >
doom mod covid

Gry

Powstał mod do Dooma, w którym zarażamy demony koronawirusem

Czytaj więcej >
humble capcom mega bundle

Gry

Ruszył Humble Capcom MEGA Bundle! Za grosze możecie zdobyć świetne gry

Czytaj więcej >
meat mmo plakat

Gry

M.E.A.T: Raper Słoń tworzy grę MMO

Czytaj więcej >