Techgame.pl
Start balonu udostępniającego Internet firmy Loon.

YouTube

Internet z balonu? W Kenii powstał projekt jedyny w swoim rodzaju

8 Lipca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

W Kenii rozpoczął się właśnie projekt zakładający rozmieszczenie balonów z nadajnikami internetowymi. Projektem zarządza, należąca do konglomeratu Alphabet, firma Loon. Dzięki nowatorskiemu pomysłowi Internet dotrze w miejsca, gdzie infrastruktura

Loon od lat testuje balony stratosferyczne z nadajnikami sieci 4G. Tego typu technologie wykorzystywane mogą być między innymi w przypadku kataklizmów i klęsk żywiołowych.

Internet na ogromnym terenie

Wczoraj w powietrze wzbiłby się pierwsze balony firmy Loon, które mają za zadanie udostępnić Internet na terenach, na których brakuje naziemnej infrastruktury do montażu sieci. Cała konstrukcja balonu jest ogromna (ma wielkość kortu tenisowego) i domyślnie utrzymywać się na ma wysokości 19 km nad ziemią. Dzięki temu rozwiązaniu Internet w formacie 4G/LTE pokryje 80 tysięcy kilometrów kwadratowych, a więc 1/7 całej powierzchni Kenii. Projekt realizowany jest we współpracy z lokalnym dostawcą usług telekomunikacyjnych – Telkom Kenya.

FB w niecałe 20 sekund

Balony dadzą mieszkańcom Kenii dostęp do całkiem szybkiego Internetu (download ok. 19 Mbps oraz upload 4,7 Mbps). Dzięki takim osiągom ściągnięcie, na przykład aplikacji Facebooka będzie możliwe w około 20 sekund. Wypuszczenie komercyjnej usługi tego typu właśnie w Kenii nie jest dziełem przypadku. Kraj ten jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów w Afryce, a dostęp do Internetu ma tam 39 z 48 milionów mieszkańców. Loon planuje wprowadzić swoją usługę na terenach całego kontynentu już niedługo. A sam projekt balonów udostępniających Internet może stać się realną konkurencją do Starlinków Elona Muska.

Technologia testowana w warunkach ekstremalnych

Balony Loon testowane są od kilku lat. Wcześniej używane były jednak głównie w celach niekomercyjnych, np. w Portoryko w 2017 roku po przejściu huraganu Maria. Wykorzystanie tej technologii pomogło zarówno w przeprowadzaniu akcji ratunkowych, jak i odbudowie infrastruktury. W Internecie dostępne są nagrania z przeprowadzanych testów na terenie Stanów Zjednoczonych, możecie zobaczyć je między innymi tutaj.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >