Techgame.pl
Internet Explorer

flickr

Klamka zapadła, podjęto ostateczną decyzję. Smutne i niespodziewane wieści dla milionów użytkowników jednego z najpopularniejszych programów na świecie

19 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Czy to początek apokalipsy? Microsoft podał oficjalną datę, gdy ostatecznie pożegna się z legendarnym Internet Explorerem. Memiczna przeglądarka przestanie już być wspierana, a jej miejsce zająć ma nowoczesne rozwiązanie giganta z Redmond, czyli MIcrosoft

Jeżeli korzystacie z Internet Explorera to zobaczycie pewnie tę wiadomość za dwa lata. Wiedzcie jednak, że wasza przeglądarka nie jest już obsługiwana. 

Internet Explorer umiera

Pierwsza wersja legendarnej już przeglądarki Microsoftu ukazała się rynku w 1995 roku przy okazji premiery (analogicznie) Windowsa 95. Szybkość wydania okazała się tutaj kluczowa, gdyż do 2003 roku okazało się, że IE jest najpopularniejszą przeglądarką internetową, ale co tu się dziwić? W końcu z systemów giganta z Redmond korzystała większość ludzi, a zbyt poważnej konkurencji w kwestii przeglądarek internetowych nie było. I choć sukces ten dla MS był bardziej niż zadowalający, to szybko okazało się, że IE staje się coraz bardziej przestarzałe, wolne, a przede wszystkim - nieatrakcyjne. W ciągu kolejnych lat IE przestawał być wręcz notowany w udziale w najpopularniejszych przeglądarkach i kolejne łatki niewiele tu dawały.. Z tego względu Microsoft wytoczył ciężkie działa. 

Internet Edge jest całkiem-całkiem

Ostatnią wersją Internet Explorera była ta oznaczona numerkiem 11. Ukazała się w 2013 roku, ale już dwa lata później MS oficjalnie informował, o tym, że w najnowszej wersji ich flagowego systemu operacyjnego znajdzie się inne narzędzie do przeglądania internetu. Mowa tu o Microosft Edge, który okazuje się całkiem niezły. Na pewno trochę szkoda docinków o tym jak IE jest wolny, ale Microsoft w końcu zdecydował się na pójście z duchem czasu. I choć wspieranie poprzedniej przeglądarki zakończono jakiś czas temu, w ciągu następnego roku umrze ona całkowicie. Konkretnie mowa tu o dacie 17 sierpnia 2021 roku - wtedy, gdy aplikacje z pakietu Microsoft 365 nie będą dalej wspierać przeglądarki. 

RIP Internet Explorer

MIcrosoft oficjalnie poinformował, że wraz z nastaniem daty 17 sierpnia 2021 roku zakończy się jakiekolwiek wsparcie dla Internet Explorera. Aplikacje takie jak OneDrive, Outlook, Office 365 i wiele innych przestaną obsługiwać przestarzałą przeglądarkę. Warto tu jednak wspomnieć, że już 30 listopada 2020 roku aplikacja Microsoft Teams przestanie wspierać IE. Nic dziwnego - Microsoft od dłuższego czasu stara się za wszelką cenę przeforsować swojego Edge'a, co wcale nie dziwi. Oparty na otwartym oprogramowaniu Chromium program jest całkiem niezły i działa znacznie lepiej, niż IE kiedykolwiek. Tu jednak kolejna ciekawostka - Istnieje starsza wersja Edge'a, która nie bazuje na Chromium i ona również zakończy żywot. Mowa tu o dacie 9 marca 2021 roku.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >