Techgame.pl

Microsoft

Jak poprawić wydajność systemu Windows? 5 prostych sposobów

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Programy działające w tle

W celu usprawnienia działania systemu Windows 10 warto wpierw przyjrzeć się programom działającym w tle. Aby to zrobić, musimy wcisnąć kombinację przycisków ctrl + alt + Delete, włączyć manager zadań i wyświetlić więcej szczegółów. 

Teraz należy przejść do zakładki procesy. Tutaj możemy sprawdzić, która z aplikacji zużywa największe zasoby procesora oraz pamięci RAM. Trzeba tu zaznaczyć, że niestety przeglądarki Google Chrome i Firefox zużywają tonę pamięci i nie da się z tym nic zrobić. Jeśli więc Waszym problemem jest jej wysokie zużycie, to nie pozostaje nic innego jak zakup nowego zestawu kości ram. 16 giga to już dzisiaj minimalny standard.

Możemy jednak zminimalizować zużycie wyłączając aplikacje uruchomione w tle, z których w danym momencie nie korzystamy, przykładem mogą być uruchomione biblioteki gier jak Steam, Gog, czy Epic Games Luncher.

Czyszczenie dysków

Zapewne wielu z Was ma problem z brakiem miejsca na dyskach. Rzecz jasna najlepszą radą jest zakup większych dysków, ale załóżmy teraz, że nie dysponujemy budżetem i chcemy na szybko odzyskać trochę miejsca. Zacznijmy od najprostszego sposobu.

Wpisujemy w menu start “dodaj lub usuń programy” i uruchamiamy wyskakujące okienko ustawień. Sortujemy pliki wg określonych przez nas dysków i miejsca, jakie zajmują. W taki sposób możemy pousuwać, chociażby gry i programy, z których już nie korzystamy.

Warto również usunąć pliki tymczasowe, aby to zrobić, wchodzimy w ustawienia, następnie system i zakładkę pamięć. Teraz zaznaczamy interesujące nas opcje i cieszymy się z odzyskanej przestrzeni. W celu porządnego przeczyszczenia systemu z plików tymczasowych, warto pobrać specjalną aplikację jak np. CC Cleaner. Dzięki niej z pewnością pozbędziemy się zbędnych plików.

Skanowanie systemu

Rzecz jasna warto przeskanować system, bo jeśli nasz komputer nagle zwolnił i nie jesteśmy w stanie zlokalizować konkretnej przyczyny problemu, to jest szansa, że został zainfekowany wirusem i ktoś właśnie kopie bitcoiny na naszym sprzęcie (rzecz jasna to wyolbrzymienie), ale tak, wirusy mogą drastycznie spowolnić nasz sprzęt, a przy okazji wyciągać wszystkie dane personalne jak hasła, nr karty, loginy itp.

Dlatego warto włączyć zaporę systemową, a znajdziemy ją, wchodząc w ustawienia, następnie przechodząc do zakładki aktualizacje i zabezpieczenia. Następnie wybieramy zabezpieczenia Windows. Pozostaje nam uruchomienie wbudowanego natywnego antywirusa i szybkie przeskanowanie komputera.

Aktualizacja sterowników

Czas na oczywistą oczywistość. Kiedy nasz komputer zwalnia, albo zaczyna się zachowywać dziwnie, to znak, że warto sprawdzić, czy aby nie pojawiły się nowe sterowniki. Częste sprawdzanie aktualizacji sterowników i wersji Biosa jest bardzo ważne, tym bardziej że czasami update'y do karty graficznej potrafią w konkretnych tytułach znacznie poprawić osiągi sprzętowe, nie raz nawet o 50%.

Temperatury podzespołów

Ostatnią rzeczą, którą warto omówić, jest sprawdzenie wydajności sprzętowej. Wystarczy pobrać program Hwmonitor, aby uzyskać wgląd w stan działania naszych podzespołów. Tutaj możemy chociażby sprawdzić temperatury procesora i karty graficznej.

Jeśli są one zbyt wysokie, to znaczy, że warto już przeczyścić komputer (najlepiej delikatnie, sprężonym powietrzem, aby niczego nie uszkodzić), bo sam kurz na wiatrakach może utrudniać cyrkulację powietrza. Warto również co jakiś czas wymienić pastę chłodzącą na procesorze.

Tagi:

Windows 10

Podobne artykuły

Technologie

Uwaga, wykradziono tysiące haseł. Dane wielu Polaków są zagrożone
Czytaj więcej >

Technologie

Hiperrealistyczny robo-delfin. Ten robot zastąpi żywe zwierzęta w ZOO
Czytaj więcej >

Technologie

Hakerzy zaatakowali Acer. Żądają najwyższego okupu w historii
Czytaj więcej >

Technologie

Elon Musk zmienił imię dziecka. Nie nazywa się już X Æ A-12, ale nowy pomysł jest równie dziwny
Czytaj więcej >

Technologie

Oto gadżet, który pokocha Twój kot. Xiaomi Youpin Petoneer, czyli kolejna innowacja od Chińczyków
Czytaj więcej >

Technologie

Rząd wspiera rozwój fotowoltaiki. Ogromne pieniądze czekają na Polaków
Czytaj więcej >
Kuba Wieloch

Wydawca pełniący obowiązki redaktora naczelnego portalu Techgame. Absolwent socjologii na Uniwersytycie Warszawskim, wcześniej pisał dla portalu Esportmania. Zagorzały fan e-sportu, gier strategicznych i sprzętu komputerowego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Technologie

Technologie

Redakcja Techgame

Frontend Developer – czym się zajmuje? Ile zarabia?
Czytaj więcej >
Technologie

Artur Łokietek

Pamiętasz to logo? W pełni działający Windows 98 w przeglądarce internetowej
Czytaj więcej >
Technologie

Gabriela Sicińska

AMD zaskakuje. Firma pracuje nad kartą graficzną dla kopaczy kryptowalut
Czytaj więcej >
Technologie

Stanisław Janowski

"Kieruj się na południe", czyli Polacy wygrali spór z Google
Czytaj więcej >
Technologie

Artur Łokietek

Chiny inwestują gigantyczne sumy w fotowoltaikę. Nagranie wprawia w osłupienie, stworzyli coś niewiarygodnego
Czytaj więcej >
Technologie

Stanisław Janowski

Technologia, która przywraca do żywych. Hologramy zmarłych zyskują na popularności
Czytaj więcej >