Techgame.pl
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Techgame.pl

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

16 Maja 2021

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Przywracanie systemu do ustawień początkowych

W życiu każdego użytkownika systemu Windows 10 przyjdzie w końcu ten moment, kiedy konieczne będzie przywrócenie systemu do stanu początkowego. Powodów może być wiele - zakup nowych podzespołów (jak, chociażby płyta główna), poważne błędy systemu, czy też sprzedaż swojego komputera lub laptopa.

Przywracania systemu Windows 10 do stanu początkowego jest pomimo pozorów procesem bardzo prostym, wręcz prozaicznym.

Zanim jednak przejdziecie do reinstalacji, warto wykonać kilka czynności. 

Co warto wiedzieć przed reinstalacją?

Jeżeli zamierzacie sprzedać swój komputer, konieczne będzie pełne wyczyszczenie danych z systemu. Warto wiedzieć, że zwykłe wyczyszczenie dysku może nie wystarczyć, a nie chcemy przecież, by nasze pliki personalne dostały się w niepowołane ręce. W naszym poradniku znajdziecie rozwiązanie tego problemu.

Przed rozpoczęciem procesu przywracania warto zaopatrzyć się w zewnętrzny dysk SSD i zgrać na niego wszystkie przydatne dla nas pliki. Należy zwrócić uwagę na foldery “Pobrane” oraz “Dokumenty” - mogą się tam kryć prawdziwe perełki (chociażby zdjęcia), o których istnieniu już dawno zdążyliśmy zapomnieć.

Poradnik wideo

Poniżej znajdziecie link do naszego poradnika w formie wideo, przygotowaliśmy również skrótową wersję opisową, która znajdziecie pod filmem.

Opis tekstowy, krok po kroku

 1. Kliknij “Menu Start” w lewym dolnym rogu, następnie uruchom zębatkę symbolizującą ustawienia systemowe.

 2. Gdy uruchomi się okienko przejdź do zakładki “Aktualizacja i zabezpieczenia”. W lewej części okienka przejdź do zakładki “Odzyskiwanie”.

 3. Na środku okienka pojawi się opcja “Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego”. Tutaj należy kliknąć przycisk "Rozpocznij". Dostaniesz teraz do wyboru 2 opcje. 

 4. Możesz zachować osobiste pliki i usunąć jedynie aplikacje i ustawienia - opcja ta jest zdecydowanie mniej inwazyjna, zalecana dla osób, które chcą jedynie odświeżyć swój system.

  Możesz też usunąć wszystkie pliki co doprowadzi Twój system do stanu początkowego - opcja ta jest przeznaczona dla osób, które zamierzają sprzedać swój komputer. Pamiętaj o zgraniu swoich danych na zewnętrzny dysk SSD lub pendrive przed rozpoczęciem reinstalcji.

 5. Zaznacz opcję “Resetuj ustawienia do stanu początkowego”.

 6. Teraz możesz wybrać dyski, które zostaną poddane pełnemu czyszczeniu danych. Jeśli wybierzesz “Tylko dysk, na którym jest zainstalowany system Windows”, to pozostałe partycje zostaną nietknięte.

 7. Następnie otrzymasz pytanie dotyczące zakresu usuwania danych. Możesz usunąć pliki, lub usunąć pliki i wyczyścić zawartość dysków. Jeśli sprzedajesz swój komputer, koniecznie zaznacz opcję pełnego czyszczenia. Pamiętaj jednak, że proces ten jest nieodwracalny i odzyskanie Twoich danych będzie już niemożliwe. Trzeba również nadmienić, że proces ten może potrwać dość długo, nawet do kilku godzin.

 8. W tym momencie system przypomni o konsekwencjach wykonywanych działań, jest to ostatnie wyskakujące okienko przed rozpoczęciem przywracania systemu do stanu początkowego.

 9. Po zatwierdzeniu system rozpocznie reinstalację. Możesz spodziewać się wielu restartów, ważne jest, by nie wyłączyć komputera podczas tego procesu.

 10. Po zakończeniu procesu rozpocznie się podstawowa konfiguracja systemu. Wybierz region, język (polski programisty), zaakceptuj umowę licencyjną, zaloguj się na swoje konto Microsoft (możesz je również założyć, bądź pominąć ten krok).

 11. Nadaj nazwę swojego użytkownika, skonstruuj hasło i zaznacz odpowiadające Ci ustawienia prywatności.

 12. Zaloguj się

Gotowe

Jak zauważyliście, proces przywracania systemu Windows 10 do stanu początkowego nie jest skomplikowany. Wystarczy uważnie przejść przez wszystkie opisane wyżej kroki, a szybko doprowadzicie system do stanu pożądanego.

źródło: Techgame

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Zapalony gracz zbudował w domu kokpit samolotu F-16. Budowa zajęła mu 20 lat

EA bez kolejnej licencji. W FIFA 22 zabraknie jednego z czołowych europejskich klubów

Tagi:

Kuba WielochAutor

Wydawca pełniący obowiązki redaktora naczelnego portalu Techgame. Absolwent socjologii na Uniwersytycie Warszawskim, wcześniej pisał dla portalu Esportmania. Zagorzały fan e-sportu, gier strategicznych i sprzętu komputerowego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

źródło: PayEye

Technologie

Polacy wprowadzają nowatorską technologię do zamku i muzeum

Czytaj więcej >
Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >