Front sklepu FamilMart
Źródło: Wikipedia Commons

Japoński robot-kangur rozpocznie pracę w sklepie. Czy to początek rewolucji?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
20 Lipca 2020

Samochody z autopilotem, wszędobylskie drony, loty w kosmos - otaczająca nas rzeczywistość coraz bardziej przypomina tę z filmów science fiction. Teraz robi się jeszcze dziwniej, bo w japońskich sklepach pracę rozpoczyna kangur-robot.

Robot rozpocznie swoją pracę w sierpniu, a do jego obowiązków należeć będzie rozkładanie produktów na półkach. Jeżeli się sprawdzi, tego typu urządzeń może pojawić się o wiele więcej.

Czas zrobotyzować handel

Za projekt i stworzenie robota odpowiada japońska firma Telexistence. Mają oni nadzieję, że ich nowatorski projekt zapoczątkuje robotyzację handlu. Model T, bo tak została nazwana kanguropodobna maszyna, naśladuje ludzkie ruchy i wykonuje powtarzalne, proste czynności, takie jak na przykład układanie produktów na półkach. Jeżeli testy robota pójdą zgodnie z oczekiwaniami, to sieć marketów FamilyMart planuje wprowadzić 20 robotów do 2022 roku w swoich placówkach.

Najpierw zdalnie sterowane, potem sztuczna inteligencja

Na początku robotami będą sterować ludzie. Tak się będzie działo do momentu, kiedy uda opracować się na tyle zaawansowany model sztucznej inteligencji, aby roboty mogły zupełnie same pracować nie stwarzając przy tym zagrożenia dla klientów i nie przynosząc szkód sklepom. Robotem interesuje się również inna firma posiadająca sieć marketów w Japonii - Lawson. Oni z kolei planują rozpocząć testy Modelu T we wrześniu.

Dlaczego kangur?

Japońska firma odpowiedzialna za stworzenie robota wyjaśniła również skąd wziął się pomysł na nietypowy wygląd robota. Otóż z przeprowadzonych badań wynika, że ludzie nie czują się komfortowo w otoczeniu robotów wyglądających zbyt podobnie do ludzi. Dlatego właśnie postanowiono stworzyć go, w pewnym stopniu, na podobieństwo przyjaznego torbacza.

Następny artykuł