Techgame.pl > Technologie > Polska kupuje nową broń. Negocjacje zakończone sukcesem
Stanisław Janowski
Stanisław Janowski 19.03.2022 05:28

Polska kupuje nową broń. Negocjacje zakończone sukcesem

Pocisk Javelin wystrzeliwany z wyrzutni.
Wikipedia commons

Umowa zostanie wkrótce podpisana. Na jej mocy polskie wojsko wejdzie w posiadanie 80 wyrzutni oraz 180 samonaprowadzających pocisków przeciwpancernych Javelin. Błaszczak dodaje, że to nie koniec zakupów związanych z Javelinami, w planach jest także zakup lekkich pocisków przeciwpancernych w ramach programu “Pustelnik”.

Ile kosztowała inwestycja?

W marcu Departament Stanu Stanów Zjednoczonych zatwierdził sprzedaż wyrzutni, pocisków Javelin, materiałów szkoleniowych oraz pakietu szkoleń na łączną kwotę nieprzekraczającą 100 mln dolarów. Transakcja odbędzie się w ramach programu Foreign Military Sales, który zakłada sprzedaż broni używanej przez armię Stanów Zjednoczonych jej sojusznikom.

Charakterystyka broni

Z pociskami typu Javelin już od lat styczność mogli mieć graczę FPS-ów. Jednym z pierwszym przykładów użycia tego typu broni odnajdujemy w Call of Duty: Modern Warfare 2. Wszyscy, którzy przegapili okazję do zapoznania się z Javelinami przez tę produkcję informujemy, że jest to broń typu “wystrzel i zapomnij”. Służy do walki na średnim dystansie (do kilkuset metrów) i charakteryzuje się niezwykłą precyzją. Broń ma stanowić jedynie uzupełnienie arsenału polskiej armii. Głównym typem pocisków używanych w armii jest aktualnie pocisk Spike.

Tagi: Wydarzenia
Powiązane