Abordaż łodzi w kombinezonach JetSuit.
Źródło: YouTube

Akcja jak z Iron Mana. Mężczyźni w plecakach odrzutowych robią coś niesamowitego

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
27 Sierpnia 2020

Świat militariów zmienia się na naszych oczach, a wszystko dzięki nowoczesnym technologiom. Plecaki odrzutowe zaprojektowane przez Richarda Browninga znalazły zastosowanie w wojsku.

Po testach cywilnych, możliwości JetSuit zostały sprawdzony w poważnych warunkach. “Żołnierze” mieli za zadanie dostać się na pływający, na otwartym morzu okręt, a do wykorzystania mieli właśnie plecaki odrzutowe od Browninga.

1000 koni mechanicznych mocy przyczepionych do ramion

Gravity Industries stworzyło prawdziwego potwora. JetSuit został wyposażony w silniki odrzutowe o łącznej mocy 1000 koni mechanicznych, które dla łatwiejszego manewrowania są przymocowane do ramion użytkownika (i jeden do pleców). Dzięki nowemu projektowi, o którym pisaliśmy już wcześniej, cała konstrukcja jest niezwykle zgrabna i nie krępuje ruchów. Nowa wersja JetSuit jest usprawnionym kombinezonem zaprezentowanym przez Richarda Browninga po raz pierwszy w 2017 roku zyskał nowe lotki stabilizujące lot oraz lepiej rozłożone turbiny odrzutowe.

Żołnierze przyszłości w akcji

W ramach prezentacji możliwości JetSuit dla przedstawicieli brytyjskiej Marynarki Wojennej, trzech inżynierów z firmy Gravity Industires dokonało spektakularnego abordażu na łódź płynącą na otwartym morzu. Prezentacja wyglądała jak nagrywki kolejnej części filmowych przygód Iron Mana i musiała zrobić wrażenie na wojskowych oficjelach. Wszystko wskazuje, że prezentacja rzeczywiście zachwyciła przedstawicieli, bo brytyjska Marynarka zapowiedziała, że będzie chciała zrobić praktyczny użytek z futurystycznego JetSuita. Możneby zaryzykować, że na naszych oczach tworzą się właśnie żołnierze przyszłości.

Turbiny JetSuit, które mocuje się do ramion. Kombinezon został wyprodukowany przez Gravity Industries, firmę należącą do Richarda Browninga.

Ograniczone możliwości urządzenia

Jak na razie JetSuit musi zostać jednak dopracowany. O ile spektakularny, strój nie jest jeszcze zbyt dobrze zoptymalizowany. Strój z Gravity Industries pozwala obecnie na kilkukilometrowy lot z prędkością 50 km/h. Imponuje wysokość, którą można w nim osiągnąć, JetSuit może wznieść użytkownika na 4 kilometry, jednak sprzęt jest bardzo paliwożerny i potwornie głośny. Po wprowadzeniu kolejnych usprawnień z pewnością JetSuit znajdzie szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle militarnym jak i cywilnym. Do tego czasu musimy jeszcze chwilę poczekać, Browning zapewnia, że kolejne usprawnienia będą implementowane, a dotychczasowe upgrade'y kosztowały 50 tysięcy dolarów, co nie jest wyszukaną ceną myśląc o potencjale gotowe urządzenia.

Następny artykuł