Techgame.pl
budynek google

materiały prasowe

Kontrowersyjny pomysł Google i Apple. Dane posiadaczy smartfonów pomogą w walce z wirusem

11 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Albert Długoszewski

Udostępnij:

Amerykańscy giganci z branży technologicznej uruchamiają nowoczesny system śledzący rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Google i Apple postanowiły stworzyć oprogramowanie na smartfony, które będzie informować o kontaktach z osobami zakażonymi SARS-Cov-2. Ogłoszony w piątek projekt firm, które na co dzień ze sobą rywalizują ma przekazywać informacji o rozprzestrzenianiu się koronawirusa agencjom rządowym oraz zdrowotnym. System wykorzystywać technologię Bluetooth Low Energy.  Mamy nadzieję wykorzystać moc technologii, aby pomóc krajom na całym świecie spowolnić rozprzestrzenianie się COVID-19 i przyspieszyć powrót do życia codziennego - wygłosili we wspólnym ogłoszeniu Apple oraz Google.

Giganci technologii zapowiedzieli, że połączy wysiłki. Wszystko to dlatego żeby urządzenie było gotowe w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Ma to służyć jak najbardziej efektywnej walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Nowa technologia będzie wbudowana w systemy operacyjne miliardów smartfonów IPhone. Analogicznie pojawi się one również w telefonach z Androidem. Za pomocą nowatorskiego systemu zakażeni powiadamialiby instytucje zdrowia publicznego, że są zakażeni koronawirusem. Będzie to również wykorzystywane do wysyłania elektronicznych ostrzeżeń do innych zbliżających się do nich ludzi. Według gigantów z USA dane poszczególnych użytkowników będą przechowywane w ich telefonów. Wykorzystywać będą je jedynie instytucje zdrowia publicznego.

Światowi eksperci są podzieleni co do użyteczności metody. Z jednej strony pojawiają się opinie, że może to być jeden z najbardziej obiecujących dla ograniczania zasięgu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Natomiast oświadczenie naukowców z Duke głosi tak - można wątpić, czy aplikacje w telefonach komórkowych rejestrujące bliskość kontaktów między osobami mają odpowiednie zdolności lub zastosowanie, aby służyć z pożytkiem zdrowiu publicznemu. Google i Apple twierdzą jednak, że ich projekt wręcz chroni prywatność właścicieli smartfonów. Każda osoba korzystająca z niego musi wyrazić na to zgodę. Jak będzie w rzeczywistości, czas pokaże.

Albert Długoszewski

autor techgame

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >