Techgame.pl
protego

gov.pl

Do pobrania dostępna jest już rządowa aplikacja. Powstała w celu walki z koronawirusem

21 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

ProteGO to aplikacja powstała z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia. Szumnie zapowiadana aplikacja nie zawiera w sobie jeszcze najbardziej oczekiwanej funkcji, a na razie spełnia rolę narzędzia do samokontroli. Mimo wszystko okazała się całkiem bogatym źr&oac

ProteGO zadebiutowała na urządzeniach mobilnych. Pokazujemy, co na ten moment oferuje rządowa aplikacja.

ProteGO

ProteGO było zapowiadane już na początku kwietnia. Ministerstwo Zdrowia obiecywało ciekawie zapowiadającą się aplikację pozwalającą na informowanie ludzi o ryzyku zarażenia. Wszystko miało działać dzięki wykorzystaniu bluetooth - telefony z zainstalowaną aplikacją łączyłyby się w przestrzeni publicznej, a aplikacja zbierałaby nasze dane lokalizacyjne. W przykładowym scenariuszu jeden z użytkowników okazuje się zarażony COVID-19 i wtedy na telefony, z którymi się łączył, wędrowałoby stosowne powiadomienie, a użytkownicy byliby świadomi ewentualnego kontaktu z osobą zarażoną. Co zaskakuje, to fakt, że ta funkcja jednak nie jest jeszcze dostępna. Twócy aplikacji zapowiadają, że niedługo zostanie wprowadzona, ale nie znamy niestety dokładnej daty. Przez brak tej kluczowej funkcji, ProteGO na razie spełnia rolę jedynie narzędzia do samokontroli.

Jak działa ProteGO?

Choć główna funkcja aplikacji nie została jeszcze zaimplementowana, całość jest całkiem niezłym narzędziem do samokontroli. Po podaniu odpowiednich danych i przesłaniu kwestionariusza otrzymamy wyniki "testu oceny zarażenia koronawirusem". Aplikacja spyta nas o ewentualne objawy czy ostatnie dolegliwości, kontakt z osobami zarażonymi czy inne zdrowotne kwestie i na tej podstawie otrzymamy wskaźnik ryzyka zarażenia. Ministerstwo radzi przeprowadzać taki kwestionariusz raz dziennie i na bierząco śledzić stan swojego zdrowia. Oprócz tego ProteGO to swoista kopalnia wiedzy o pandemii. Znajdziemy tu wszelkie niezbędne informacje - komunikaty, poradniki, dane o infolinii dotyczącej koronawirusa i wszystko to pochodzi bezpośrednio od Ministerstwa Zdrowia bądź WHO. Z tego względu jest to także całkiem przydatna platforma informacyjna z której dowiemy się m.in. jak zachować się w razie podejrzenia COVID-19 czy jak poprawnie dbać o higienię, aby uniknąć zarażenia. Aplikacja na ten moment dostępna jest dla urządzeń z Androidem, na iOS zadebiutuje w późniejszym terminie. Dostępna jest z oficjalnego sklepu Play dokładnie w tym miejscu.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >