protego
Źródło: gov.pl

Do pobrania dostępna jest już rządowa aplikacja. Powstała w celu walki z koronawirusem

Artur ŁokietekArtur Łokietek
21 Kwietnia 2020

ProteGO to aplikacja powstała z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia. Szumnie zapowiadana aplikacja nie zawiera w sobie jeszcze najbardziej oczekiwanej funkcji, a na razie spełnia rolę narzędzia do samokontroli. Mimo wszystko okazała się całkiem bogatym źródłem wiedzy o pandemii.

ProteGO zadebiutowała na urządzeniach mobilnych. Pokazujemy, co na ten moment oferuje rządowa aplikacja.

ProteGO

ProteGO było zapowiadane już na początku kwietnia. Ministerstwo Zdrowia obiecywało ciekawie zapowiadającą się aplikację pozwalającą na informowanie ludzi o ryzyku zarażenia. Wszystko miało działać dzięki wykorzystaniu bluetooth - telefony z zainstalowaną aplikacją łączyłyby się w przestrzeni publicznej, a aplikacja zbierałaby nasze dane lokalizacyjne. W przykładowym scenariuszu jeden z użytkowników okazuje się zarażony COVID-19 i wtedy na telefony, z którymi się łączył, wędrowałoby stosowne powiadomienie, a użytkownicy byliby świadomi ewentualnego kontaktu z osobą zarażoną. Co zaskakuje, to fakt, że ta funkcja jednak nie jest jeszcze dostępna. Twócy aplikacji zapowiadają, że niedługo zostanie wprowadzona, ale nie znamy niestety dokładnej daty. Przez brak tej kluczowej funkcji, ProteGO na razie spełnia rolę jedynie narzędzia do samokontroli.

Jak działa ProteGO?

Choć główna funkcja aplikacji nie została jeszcze zaimplementowana, całość jest całkiem niezłym narzędziem do samokontroli. Po podaniu odpowiednich danych i przesłaniu kwestionariusza otrzymamy wyniki "testu oceny zarażenia koronawirusem". Aplikacja spyta nas o ewentualne objawy czy ostatnie dolegliwości, kontakt z osobami zarażonymi czy inne zdrowotne kwestie i na tej podstawie otrzymamy wskaźnik ryzyka zarażenia. Ministerstwo radzi przeprowadzać taki kwestionariusz raz dziennie i na bierząco śledzić stan swojego zdrowia. Oprócz tego ProteGO to swoista kopalnia wiedzy o pandemii. Znajdziemy tu wszelkie niezbędne informacje - komunikaty, poradniki, dane o infolinii dotyczącej koronawirusa i wszystko to pochodzi bezpośrednio od Ministerstwa Zdrowia bądź WHO. Z tego względu jest to także całkiem przydatna platforma informacyjna z której dowiemy się m.in. jak zachować się w razie podejrzenia COVID-19 czy jak poprawnie dbać o higienię, aby uniknąć zarażenia. Aplikacja na ten moment dostępna jest dla urządzeń z Androidem, na iOS zadebiutuje w późniejszym terminie. Dostępna jest z oficjalnego sklepu Play dokładnie w tym miejscu.

Zobacz także:

  1. GeForce Now z coraz mniejszą biblioteką gier. Xbox i Warner Bros. rezygnują
  2. Europejskie miasto od 9 dni nie ma nowych przypadków zarażeń. Wszystko dzięki noszeniu maseczek
  3. Facebook udostępnia mapy z ogniskami koronawirusa. Powstają w oparciu o dane użytkowników
  4. Polska firma produkuje materiał nieprzepuszczający wirusów. Stał się prawdziwym hitemNastępny artykuł