Wizualizacja lotu kosmicznym balonem Space Perspective. Ogromny balon na tle Florydy.
Źródło: Space Perspective

Space Perspective zabierze nas w podróż 30 km nad Ziemią. Poznaliśmy cenę i szczegóły lotu

W czasach, w których agencje kosmiczne coraz prężniej działają w kierunku kosmicznej ekspansji, naturalnym zjawiskiem będzie rozszerzenia się komercyjnej oferty lotów w przestrzeń kosmiczną. Jedną z takich ofert przygotowała firma Space Perspective, która chce organizować loty balonem na wysokość 30 km nad Ziemię.

Space Perspective jest firmą, która już w latach 90. zajmowała się przemysłem kosmicznym. “We wczesnych latach 90. zaprojektowaliśmy systemy powietrzne, wodne i te związane z jedzeniem dla projektu Biosphere 2” - tłumaczą właściciele firmy.

Kosmos coraz bardziej atrakcyjny komercyjnie

Przestrzeń kosmiczna od zarania dziejów wzbudzała wśród ludzkości zachwyt. Astronomowie już w czasach starożytnych szczegółowo badali to, co mogli zaobserwować na nocnym niebie. W ujęciu bardziej ogólnym kosmos również odegrał bardzo ważną rolę. Na temat przestrzeni kosmicznej, jej teoretycznych mieszkańców i zjawisk w niej zachodzących powstała niezliczona ilość filmów i innych dzieł związanych z kulturą popularną. Dotychczas jednak nie dawało się jej za bardzo skomercjalizować pod względem turystycznym.

Turystyka kosmosu coraz prężniej się rozwija

Wraz z założeniem przez Elona Muska firmy SpaceX, wizja komercjalizacji kosmosu staje się coraz bardziej wyraźna. Ostatnio informowaliśmy między innymi o pierwszej misji załogowej przeprowadzonej we współpracy SpaceX z NASA oraz o planowanym pierwszym, komercyjnym locie naokoło księżyca. Te wszystkie wydarzenia są jednak wciąż bardzo daleko, jeżeli chodzi o możliwości finansowe “normalnych” ludzi. Teraz sytuacja może się odrobinę zmienić, a to za sprawą firmy Space Perspective.

Plan lotu balonem w kosmos stworzonym przez firmę Space Perspective.

Spaceship Neptune, czyli balonem w kosmos

Space Perspective stworzyło kapsułę Spaceship Neptune. Będzie ona mogła zabrać do 8 osób w 6-godzinny lot nad powierzchnie Ziemi. Docelowo lot balonu ma osiągnąć wysokość 30 km co pozwoli cieszyć się namiastką kosmosu za ułamek ceny prawdziwego lotu w kosmos. Kapsuła została zaprojektowana w taki sposób, aby pasażerowie docenili każdą chwilę w niej spędzoną. Kopuła składa się z ogromnych przezroczystych okien, a na pokładzie znajduje się bar, łazienka oraz szybki Internet.

Cena i plan lotu

Swoją przygodę z lotem futurystycznym balonem rozpoczniemy na stacji Kennedy Space Center na Florydzie. Po 6-godzinnym locie, lądowanie ma się odbyć na otwartym morzu, z którego pasażerów zabierze specjalny statek. Koszt lotu oszacowano na 125 tysięcy dolarów, a pierwsze wyprawy kosmicznych balonem mają wystartować już w 2021 roku.

Następny artykuł