Space Perspective zabierze nas w podróż 30 km nad Ziemią. Poznaliśmy cenę i szczegóły lotu
Space Perspective jest firmą, która już w latach 90. zajmowała się przemysłem kosmicznym. “We wczesnych latach 90. zaprojektowaliśmy systemy powietrzne, wodne i te związane z jedzeniem dla projektu Biosphere 2” - tłumaczą właściciele firmy.
Kosmos coraz bardziej atrakcyjny komercyjnie
Przestrzeń kosmiczna od zarania dziejów wzbudzała wśród ludzkości zachwyt. Astronomowie już w czasach starożytnych szczegółowo badali to, co mogli zaobserwować na nocnym niebie. W ujęciu bardziej ogólnym kosmos również odegrał bardzo ważną rolę. Na temat przestrzeni kosmicznej, jej teoretycznych mieszkańców i zjawisk w niej zachodzących powstała niezliczona ilość filmów i innych dzieł związanych z kulturą popularną. Dotychczas jednak nie dawało się jej za bardzo skomercjalizować pod względem turystycznym.
Turystyka kosmosu coraz prężniej się rozwija
Wraz z założeniem przez Elona Muska firmy SpaceX, wizja komercjalizacji kosmosu staje się coraz bardziej wyraźna. Ostatnio informowaliśmy między innymi o pierwszej misji załogowej przeprowadzonej we współpracy SpaceX z NASA oraz o planowanym pierwszym, komercyjnym locie naokoło księżyca. Te wszystkie wydarzenia są jednak wciąż bardzo daleko, jeżeli chodzi o możliwości finansowe “normalnych” ludzi. Teraz sytuacja może się odrobinę zmienić, a to za sprawą firmy Space Perspective.
Spaceship Neptune, czyli balonem w kosmos
Space Perspective stworzyło kapsułę Spaceship Neptune. Będzie ona mogła zabrać do 8 osób w 6-godzinny lot nad powierzchnie Ziemi. Docelowo lot balonu ma osiągnąć wysokość 30 km co pozwoli cieszyć się namiastką kosmosu za ułamek ceny prawdziwego lotu w kosmos. Kapsuła została zaprojektowana w taki sposób, aby pasażerowie docenili każdą chwilę w niej spędzoną. Kopuła składa się z ogromnych przezroczystych okien, a na pokładzie znajduje się bar, łazienka oraz szybki Internet.
Cena i plan lotu
Swoją przygodę z lotem futurystycznym balonem rozpoczniemy na stacji Kennedy Space Center na Florydzie. Po 6-godzinnym locie, lądowanie ma się odbyć na otwartym morzu, z którego pasażerów zabierze specjalny statek. Koszt lotu oszacowano na 125 tysięcy dolarów, a pierwsze wyprawy kosmicznych balonem mają wystartować już w 2021 roku.