Wizualizacja lotu kosmicznym balonem Space Perspective. Ogromny balon na tle Florydy.
Źródło: Space Perspective

Space Perspective zabierze nas w podróż 30 km nad Ziemią. Poznaliśmy cenę i szczegóły lotu

W czasach, w których agencje kosmiczne coraz prężniej działają w kierunku kosmicznej ekspansji, naturalnym zjawiskiem będzie rozszerzenia się komercyjnej oferty lotów w przestrzeń kosmiczną. Jedną z takich ofert przygotowała firma Space Perspective, która chce organizować loty balonem na wysokość 30 km nad Ziemię.

Space Perspective jest firmą, która już w latach 90. zajmowała się przemysłem kosmicznym. “We wczesnych latach 90. zaprojektowaliśmy systemy powietrzne, wodne i te związane z jedzeniem dla projektu Biosphere 2” - tłumaczą właściciele firmy.

Kosmos coraz bardziej atrakcyjny komercyjnie

Przestrzeń kosmiczna od zarania dziejów wzbudzała wśród ludzkości zachwyt. Astronomowie już w czasach starożytnych szczegółowo badali to, co mogli zaobserwować na nocnym niebie. W ujęciu bardziej ogólnym kosmos również odegrał bardzo ważną rolę. Na temat przestrzeni kosmicznej, jej teoretycznych mieszkańców i zjawisk w niej zachodzących powstała niezliczona ilość filmów i innych dzieł związanych z kulturą popularną. Dotychczas jednak nie dawało się jej za bardzo skomercjalizować pod względem turystycznym.

Turystyka kosmosu coraz prężniej się rozwija

Wraz z założeniem przez Elona Muska firmy SpaceX, wizja komercjalizacji kosmosu staje się coraz bardziej wyraźna. Ostatnio informowaliśmy między innymi o pierwszej misji załogowej przeprowadzonej we współpracy SpaceX z NASA oraz o planowanym pierwszym, komercyjnym locie naokoło księżyca. Te wszystkie wydarzenia są jednak wciąż bardzo daleko, jeżeli chodzi o możliwości finansowe “normalnych” ludzi. Teraz sytuacja może się odrobinę zmienić, a to za sprawą firmy Space Perspective.

Plan lotu balonem w kosmos stworzonym przez firmę Space Perspective.

Spaceship Neptune, czyli balonem w kosmos

Space Perspective stworzyło kapsułę Spaceship Neptune. Będzie ona mogła zabrać do 8 osób w 6-godzinny lot nad powierzchnie Ziemi. Docelowo lot balonu ma osiągnąć wysokość 30 km co pozwoli cieszyć się namiastką kosmosu za ułamek ceny prawdziwego lotu w kosmos. Kapsuła została zaprojektowana w taki sposób, aby pasażerowie docenili każdą chwilę w niej spędzoną. Kopuła składa się z ogromnych przezroczystych okien, a na pokładzie znajduje się bar, łazienka oraz szybki Internet.

Cena i plan lotu

Swoją przygodę z lotem futurystycznym balonem rozpoczniemy na stacji Kennedy Space Center na Florydzie. Po 6-godzinnym locie, lądowanie ma się odbyć na otwartym morzu, z którego pasażerów zabierze specjalny statek. Koszt lotu oszacowano na 125 tysięcy dolarów, a pierwsze wyprawy kosmicznych balonem mają wystartować już w 2021 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromny krater wypełniony lodem na Marsie. Naukowcy opublikowali imponujące nagranie
  2. Zaćmienie Księżyca, noc spadających gwiazd i dobrze widoczny Jowisz oraz Saturn. Lipcowe noce będą niezwykle widowiskowe
  3. NASA wznawia testy megarakiety SLS. To najpotężniejsza rakieta jaką dotychczas stworzono
  4. Gigantyczne tornado na słońcu. Naukowcy zarejestrowali zjawisko większe od naszej planety

Następny artykuł