Jeff Bezos wznawia testy turystycznej rakiety. Loty w kosmos tuż-tuż?
Kosmos i jego eksploracja jest marzeniem wielu. Obok NASA, należącego do Elona Muska, SpaceX mamy na kosmicznym rynku jeszcze jednego poważnego zawodnika jakim jest Jeff Bezos i jego firma Blue Origin. Miliarder ma plan na najbliższą przyszłość, aby loty turystyczne w kosmos stały się dla nas codziennością.
Kosmos znowu staje przed nami otworem
12 października bieżącego roku należąca do Jeffa Bezosa firma Blue Origin wznowiła, po prawie rocznej przerwie, testy rakiety New Shepard, która ma się stać pierwszym, w pełni turystycznym, rodzajem transportu dla szerszej grupy miłośników wszechświata. Plan Jeffa Bezosa jest taki, aby w niedalekiej przyszłości oferować loty turystyczne na skraj kosmosu. Jak na razie brakuje jednak konkretnych informacji, a same testy New Shepard’a nie są w specjalnie zaawansowanej fazie.
Kiedy polecimy w kosmos? Tego nie wiem sam Bezos
Był to już trzynasty lot testowy rakiety Jeffa Bezosa, jednak jak dotąd ani razu nie przeprowadzono załogowych lotów. Dotychczas jedynym członkiem załogi w testowanej rakiecie był manekin, który został pieszczotliwie nazwany na cześć jednej z postaci z Gwiezdnych Wojen, czyli Mannequin Skywalker. Nie wiadomo również, kiedy ruszy sprzedaż biletów na pierwsze kosmiczne loty oraz jaka będzie ich cena.
Lot w kosmos z niesamowitą prędkością
Rakieta New Shepard składa się z dwóch głównych elementów. Ogrągłej kapsuły wyposażonej w duże, prostokątne okna oraz ogromnego silnika rakietowego o długości 60-metrów, dzięki któremu podróż w kosmos odbywa się z prędkością potrójnej prędkości dźwięku. Kiedy rakieta wyniesie kapsułę na wysokość 96 kilometrów, ta odczepia się od niej i następnie spędza kilka minut w stanie nieważkości. Następnie zaczyna się proces opadania na Ziemię.
NASA korzysta z testów
Poniedziałkowe testy były też okazją dla Amerykańskiej Agencji Kosmicznej (NASA) do przeprowadzenia kilku ważnych testów, między innymi specjalnego oprzyrządowania, które zostało umieszczone na zewnątrz rakiety New Shepard. Testowane urządzenie w przyszłości może się okazać niezwykle przydatne przy okazji lotów na Księżyc i Marsa, ponieważ ma znacząco ułatwić proces precyzyjnego lądowania na powierzchni innych planet. Z resztą cała rakieta New Shepard została skonstruowana w taki sposób, aby rozwijać technologie księżycowe. Daje to jasny sygnał, jakie plany na przyszłość ma najbogatszy człowiek na świecie. Testy rakiety New Shepard z 12 października możecie obejrzeć poniżej.