Techgame.pl
bitcoin

Unsplash

Kontrowersyjne pomysły Microsoftu. Chcą stworzyć kryptowalutę zasilaną ludzką energią

1 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Szalona popularność bitcoina zainspirowała wielu innych do tworzenia kryptowalut. Tym razem patentem podzielił się Microsoft, który zaproponował kryptowalutę opartą na ludzkiej aktywności. Kontrowersyjny pomysł ma być przeciwieństwem bitcoina.

Choć wartość bitcoina waha się i potrafi osiągać różne skrajności, to nie można odmówić jednego - kryptowaluta okazała się ogromnym sukcesem. Z tego względu inni inżynierowie czy firmy chcą tworzyć własne krypotwaluty.

Microsoft z zaskakującym patentem

Amerykańska firma Microsoft złożyła właśnie wniosek patentowy w którym proponuje stworzenie kryptowaluty opartej na ludzkiej energii generowanej z różnych aktywności. Sama idea jest dosłowną odwrotnością tego, w jaki sposób działa bitcoin, gdyż przyczynia się on do generowania ogromnych mocy obliczeniowych i jest niezwykle obciążający sieć i komputer. Patent Microsoftu bazuje na "human body activity data", czyli zbieraniu danych z ludzkiej aktywnośći fizycznej. Nie znaczy to jednak, że aby generować kryptowalutę trzeba biegać - wystarczą zwykłe codzienne czynności wykonywane przy użyciu sportowej opaski zbierającej dane, smartwatcha czy teorytcznie nawet zwykłego smartfona. Serwer wysyła zadania na urządzenie, które wykonywane są za pomocą człowieka, a potem zebrane dane są sprawdzane i na tej podstawie system decyduje czy należy nam się wypłata.

Oszczędność energii dzięki krypotwalucie

Oczywiście sam serwer nie stawia przed nami zadań pokroju "zrób szpagat" - w grę wchodzą nawet takie czynności, jak choćby zwykłe wyświetlanie reklam. Jednak najbardziej kontrowersjny może właśnie okazać się ten pomysł - system mógłby odbierać nasze fale mózgowe lub po prostu ciepło emitowane przy wykonywaniu codziennych czynności, dzięki czemu my dostawalibyśmy wypłatę w kryptowalucie. Co ciekawe, zbieranie takich mogłoby przynosić również inne korzyści, jak choćby rozwiązywanie problemów trudnych do obliczeń. W przeciwieństwie do obciążającego bitcoina, kryptowaluta Microsoftu mogłaby sama dostosować moc obliczeniową zależną od danego zadania.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >