bitcoin
Źródło: Unsplash

Kontrowersyjne pomysły Microsoftu. Chcą stworzyć kryptowalutę zasilaną ludzką energią

Artur ŁokietekArtur Łokietek
1 Kwietnia 2020

Szalona popularność bitcoina zainspirowała wielu innych do tworzenia kryptowalut. Tym razem patentem podzielił się Microsoft, który zaproponował kryptowalutę opartą na ludzkiej aktywności. Kontrowersyjny pomysł ma być przeciwieństwem bitcoina.

Choć wartość bitcoina waha się i potrafi osiągać różne skrajności, to nie można odmówić jednego - kryptowaluta okazała się ogromnym sukcesem. Z tego względu inni inżynierowie czy firmy chcą tworzyć własne krypotwaluty.

Microsoft z zaskakującym patentem

Amerykańska firma Microsoft złożyła właśnie wniosek patentowy w którym proponuje stworzenie kryptowaluty opartej na ludzkiej energii generowanej z różnych aktywności. Sama idea jest dosłowną odwrotnością tego, w jaki sposób działa bitcoin, gdyż przyczynia się on do generowania ogromnych mocy obliczeniowych i jest niezwykle obciążający sieć i komputer. Patent Microsoftu bazuje na "human body activity data", czyli zbieraniu danych z ludzkiej aktywnośći fizycznej. Nie znaczy to jednak, że aby generować kryptowalutę trzeba biegać - wystarczą zwykłe codzienne czynności wykonywane przy użyciu sportowej opaski zbierającej dane, smartwatcha czy teorytcznie nawet zwykłego smartfona. Serwer wysyła zadania na urządzenie, które wykonywane są za pomocą człowieka, a potem zebrane dane są sprawdzane i na tej podstawie system decyduje czy należy nam się wypłata.

Communication Network

Oszczędność energii dzięki krypotwalucie

Oczywiście sam serwer nie stawia przed nami zadań pokroju "zrób szpagat" - w grę wchodzą nawet takie czynności, jak choćby zwykłe wyświetlanie reklam. Jednak najbardziej kontrowersjny może właśnie okazać się ten pomysł - system mógłby odbierać nasze fale mózgowe lub po prostu ciepło emitowane przy wykonywaniu codziennych czynności, dzięki czemu my dostawalibyśmy wypłatę w kryptowalucie. Co ciekawe, zbieranie takich mogłoby przynosić również inne korzyści, jak choćby rozwiązywanie problemów trudnych do obliczeń. W przeciwieństwie do obciążającego bitcoina, kryptowaluta Microsoftu mogłaby sama dostosować moc obliczeniową zależną od danego zadania.

Zobacz także:

  1. Niebo zaroi się od dronów. Będą kontrolować zakaz zgromadzeń. Ty też możesz pomóc
  2. Algorytm podgląda ludzi na ulicach. Nowoczesny i kontrowersyjny sposób na walkę z koronawirusem w Polsce
  3. Tinder wymyślił sposób na pandemię. Znajdziesz miłość na końcu świata.
  4. Koronawirus mógł zarazić o wiele więcej ludzi na świecie. Zadziwiające analizy naukowców
Następny artykuł