Księżyc będzie czystszy niż Ziemia. Zadbała o to NASA
Kosmiczne porozumienie dotyczy między innymi wzajemnej pomocy podczas księżycowych misji oraz utylizacji śmieci, które będą generować, pracujący na powierzchni Księżyca, astronauci.
Kosmiczny pakt podpisany. Czas na kolonizację Księżyca
Osiem państw, na czele ze Stanami Zjednoczonymi, podpisały w ostatnim czasie specjalny, kosmiczny pakt. Oprócz NASA, dokument o nazwie Artemis Accords podpisały agencje kosmiczne z Kanady, Japonii, Australii, Włoch, Luksemburga, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Wielkiej Brytanii. Nie jest to zupełnie nowe porozumienie, a wzmocnienie podpisanego w 1967 roku traktatu o kosmosie. Dokumenty traktują przede wszystkim o zachowaniu pokoju na powierzchni Księżyca. Nowe porozumienie wprowadza jednak jeszcze kilka ciekawych punktów związanych z eksploracją Srebrnego Globu.
NASA zadba o ekologię Księżyca
Amerykańska Agencja Kosmiczna oraz agencje z siedmiu wyżej wymienionych krajów zawarły w oficjalnym kosmicznym porozumieniu, że będą, między innymi, dbać o ekologię na Księżycu. Jeden z zapisów mówi o konieczności utylizacji oraz usuwania odpadów, które podczas misji będą generowane przez astronautów. Dokument nie precyzuje jednak w jaki sposób śmieci mają być usuwane, czy będą one zabierane z powrotem na Ziemię, czy na powierzchni Srebrnego Globy zostanie stworzona specjalna przestrzeń, przeznaczona na przechowywanie odpadów.
Księżycowe artefakty muszą zostać nienaruszone
Kolejny zapis, który możemy znaleźć w porozumieniu mówi o tym, że wszystkie agencje kosmiczne muszą uszanować historyczne miejsca na powierzchni Księżyca. Mowa tu przede wszystkim o miejsca lądowań misji Apollo. Zgodnie z zapisem, astronauci nie mogą przekładać pozostawionych tam przedmiotów oraz nie prowadzić badań na tych terenach. Wszystkie kraje zobowiązały się również do takiego prowadzenia misji, aby nie przeszkadzać w realizacji innym państwom obecnym na Księżycu. W razie niebezpieczeństwa, wszystkie państwa są również zobowiązane do niesienia pomocy astronautom innych agencji kosmicznych.
Cały świat może się zaangażować w badanie Księżyca
Jeden z zapisów, który znalazł się na porozumieniu traktuje również o tym, że państwa członkowskie powinny udostępniać do publicznego dostępu wszystkie badania prowadzone przez siebie na Księżycu, dzięki czemu inne kraje będą mogły czerpać wiedzę z osiągnięć pracy astronautów działających na Srebrnym Globie. Państwa członkowskie w porozumieniu będą pracowały również nad opracowaniem wspólnego uniwersalnego standardu, dzięki czemu wszyscy astronauci będą mogli korzystać na powierzchni Księżyca z tego samego sprzętu.