Laptop, kobiece dłonie i karta bankomatowa.
Źródło: Wallpaperflare

Kupowałeś w polskich sklepach internetowych? Natychmiast sprawdź swoje konto bankowe, mogłeś stracić fortunę

Max Kersten udostępnił raport, który wykazuje listę sklepów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem MageCart. Kod został odnaleziony również w polskich sklepach internetowych.

Właśnie opublikowano listę 1236 sklepów internetowych, które zostały zainfekowane złośliwym kodem. Chodzi głównie o sprzedawców amerykańskich, chociaż wiele ataków odnotowano również w Europie, w tym w Polsce. Sprawdź czy Twoje konto bankowe jest bezpieczne.

W czasie pandemii wzrosła liczba cyberprzestępstw

Ataki MageCart polegają na podrzucaniu na strony internetowe złośliwego kodu, który ma za zadanie przejmować informacje o kartach kredytowych wprowadzanych przez klientów w czasie robienia zakupów. Najsłynniejsze ataki tego typu dotyczyły linii British Airways lub Ticketmastera. Zazwyczaj hakerzy za cel obierają sobie średnie i małe sklepy. Najnowsze informacje podają, że ofiarami hakerów padły również polskie sklepy. Najnowsze raporty wykazują, że w czasach pandemii COVID-19 znacznie zwiększyła się ilość ataków tego typu. Atak jest o tyle uciążliwy, że nie ingeruje w żaden sposób w przeprowadzanie rzeczywistej płatności, a kiedy użytkownik zobaczy jakieś dziwne przelewy ze swojego konta, to w dalszym ciągu może nie skojarzyć ich z atakiem hakerskim. Ważna jest więc uwaga i dokładne sprawdzenie historii swojego konta bankowego.

Sprawdź, które polskie sklepy zostały zaatakowane

Wśród 1236 sklepów internetowych z całego świata na liście znalazło się niestety miejsce dla siedmiu polskich sklepów. Jeżeli robiliście zakupyw w którymś z tych sklepów, sprawdź czy z Twojego konta bankowego nie zostały przeprowadzone dodatkowe wypłaty. Polskie sklepy, które zainfekowane były MageCartem, to sklepsilvermagic.pl, hurtsilvermagic.pl, laborisfarma.pl, lazieneczka.pl, sukhi.pl, xkko.pl, 4oczy.pl. Max Kersten poinformował wszystkie sklepy, które w momencie tworzenia raportu działały, o złośliwym oprogramowaniu działającym na ich stronie. Jeżeli robicie zakupy w zagranicznych serwisach, warto zapoznać się ze pełną listą zainfekowanych sklepów, ponieważ dużo ataków odnotowano między innymi w Niemczech i Francji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niebezpieczna aplikacja na Androida. Mogłeś ściągnąć ją zupełnie nieświadomie
  2. Rosyjscy hakerzy włamali się do poczty elektronicznej kanclerz Merkel
  3. Cyberprzestępczość w dobie koronawirusa. Każdy z nas może stać się ofiarą
  4. Nastolatek zarabiał miliony, teraz grozi mu kara za cyberprzestępstwa
Następny artykuł