Techgame.pl
Lekarz trzymający zdjęcie rentgenowskie

Pikrepo

Olbrzymia rewolucja w medycynie. Rentgen będzie znacznie bardziej szczegółowy i dostanie kolor

21 Listopada 2020

Autor tekstu:

Łukasz Kopciński

Udostępnij:

Firma MARS Bioimaging Ltd z Nowej Zelandii pochwaliła się swoimi ostatnimi osiągnięciami. Naukowcy skupili się na udoskonaleniu technologii tworzenia zdjęć rentgenowskich. Wkrótce prześwietlenia mają znacznie precyzyjniej oddawać obraz z wnętrza dł

Nowozelandczycy skupili się na urządzeniu odpowiadającym konkretnym potrzebom medycznym. Oznacza to, że początkowo nowa technologia odnosi się do prześwietlania dłoni i nadgarstka.

Poprawić diagnozy ze zdjęć rentgenowskich 

Naukowcy twierdzą, iż urazy nadgarstków same w sobie są częste, a na dodatek nierzadko zdarzają się pomyłki przy ich ocenie. Skupiono się zatem na doskonalszym ukazaniu zachodzących w ręce zmian. 

Sprzęt pozwoli na wychwytywanie nawet drobnych złamań, które mogłyby skutkować niewłaściwym zrastaniem się kości. Coś takiego na zwykłych, płaskich zdjęciach zdaje się być nieuchwytne. 

Tymczasem medyczna nowość od MARS Bioimaging Ltd dostarczy trójwymiarowych i kolorowych obrazów kontuzjowanych obszarów. Dzięki temu lekarze będą mieli przystępniejsze zadanie, obserwując skutki operacji i leczenia. 

Na szeroką dostępność tego rozwiązania trzeba będzie jeszcze poczekać. Choć pierwsze rezultaty są obiecujące, urządzenie czekają kolejne testy.

 Skaner trafi najpierw do całodobowej kliniki operacyjnej w Christchurch. Jest to placówka należąca do bliskiego partnera MBI, Pacific Radiology Group.  

Następnym krokiem będzie udostępnienie kolorowego rentgena międzynarodowo. Technologia zadebiutuje w Europie w University Hospital. Ośrodek znajduje się w szwajcarskiej Lozannie.

Inteligentny czip mózgiem skanera 

Szwajcarzy mieli udział przy stworzeniu trójwymiarowego RTG. Za podstawę posłużył czip Medipix3, opracowany w CERN – Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. 

Od strony technicznej mowa oczywiście o zachodzeniu skomplikowanych procesów wymagających dużej mocy obliczeniowej. Medipix zbiera dane takie jak zależności między fotonami i atomami wewnątrz prześwietlanego obszaru. 

Rejestrowane są przy tym informacje pokroju gęstości i ułożenia tkanek. Pozwala to lekarzom uzyskać naprawdę szczegółowe materiały do analizy i zwiększa prawdopodobieństwo podjęcia przez nich właściwych decyzji o leczeniu. 

Zaawansowanie opisywanej technologii może budzić obawy, iż sprzęt będzie zbyt drogi i nie uświadczymy go w wielu placówkach. Według MBI tak się nie stanie. Sprzęt ma trafiać do mniejszych klinik, a zaprojektowano go z myślą o redukcji czasu i wydatków.

W pierwszej połowie 2021 roku dostępność będzie ograniczona do testowych obiektów. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, może w nie tak odległej przyszłości technologia zagości i w Polsce.

Fot. MARS Bioimaging Ltd (MBI)

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >