Lekarz trzymający zdjęcie rentgenowskie
Źródło: Pikrepo

Olbrzymia rewolucja w medycynie. Rentgen będzie znacznie bardziej szczegółowy i dostanie kolor

Łukasz KopcińskiŁukasz Kopciński
21 Listopada 2020

Firma MARS Bioimaging Ltd z Nowej Zelandii pochwaliła się swoimi ostatnimi osiągnięciami. Naukowcy skupili się na udoskonaleniu technologii tworzenia zdjęć rentgenowskich. Wkrótce prześwietlenia mają znacznie precyzyjniej oddawać obraz z wnętrza dłoni.

Nowozelandczycy skupili się na urządzeniu odpowiadającym konkretnym potrzebom medycznym. Oznacza to, że początkowo nowa technologia odnosi się do prześwietlania dłoni i nadgarstka.

Poprawić diagnozy ze zdjęć rentgenowskich

Naukowcy twierdzą, iż urazy nadgarstków same w sobie są częste, a na dodatek nierzadko zdarzają się pomyłki przy ich ocenie. Skupiono się zatem na doskonalszym ukazaniu zachodzących w ręce zmian.

Elon Musk opisuje wygląd pierwszych ludzkich kolonii na Marsie. Planeta znacznie zmieni się dla człowiekaElon Musk opisuje wygląd pierwszych ludzkich kolonii na Marsie. Planeta znacznie zmieni się dla człowiekaCzytaj dalej

Sprzęt pozwoli na wychwytywanie nawet drobnych złamań, które mogłyby skutkować niewłaściwym zrastaniem się kości. Coś takiego na zwykłych, płaskich zdjęciach zdaje się być nieuchwytne.

Tymczasem medyczna nowość od MARS Bioimaging Ltd dostarczy trójwymiarowych i kolorowych obrazów kontuzjowanych obszarów. Dzięki temu lekarze będą mieli przystępniejsze zadanie, obserwując skutki operacji i leczenia.

Na szeroką dostępność tego rozwiązania trzeba będzie jeszcze poczekać. Choć pierwsze rezultaty są obiecujące, urządzenie czekają kolejne testy.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najstarsze żyjące zwierzęta na świecie. Zamrożone przetrwały 40 tys. lat, naukowcy są zaskoczeni

2. Naukowcy biją na alarm, wystarczy jedno dziennie, a konsekwencje mogą być opłakane. Ryzyko cukrzycy wzrasta o 60%, wszyscy byliśmy w błędzie

Skaner trafi najpierw do całodobowej kliniki operacyjnej w Christchurch. Jest to placówka należąca do bliskiego partnera MBI, Pacific Radiology Group.

Następnym krokiem będzie udostępnienie kolorowego rentgena międzynarodowo. Technologia zadebiutuje w Europie w University Hospital. Ośrodek znajduje się w szwajcarskiej Lozannie.

Inteligentny czip mózgiem skanera

Szwajcarzy mieli udział przy stworzeniu trójwymiarowego RTG. Za podstawę posłużył czip Medipix3, opracowany w CERN – Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych.

Lista najgorszych haseł z 2020 roku. Podium wygląda klasycznie, ale niektóre pozycje mogą zaskoczyćLista najgorszych haseł z 2020 roku. Podium wygląda klasycznie, ale niektóre pozycje mogą zaskoczyćCzytaj dalej

Od strony technicznej mowa oczywiście o zachodzeniu skomplikowanych procesów wymagających dużej mocy obliczeniowej. Medipix zbiera dane takie jak zależności między fotonami i atomami wewnątrz prześwietlanego obszaru.

Rejestrowane są przy tym informacje pokroju gęstości i ułożenia tkanek. Pozwala to lekarzom uzyskać naprawdę szczegółowe materiały do analizy i zwiększa prawdopodobieństwo podjęcia przez nich właściwych decyzji o leczeniu.

Zaawansowanie opisywanej technologii może budzić obawy, iż sprzęt będzie zbyt drogi i nie uświadczymy go w wielu placówkach. Według MBI tak się nie stanie. Sprzęt ma trafiać do mniejszych klinik, a zaprojektowano go z myślą o redukcji czasu i wydatków.

W pierwszej połowie 2021 roku dostępność będzie ograniczona do testowych obiektów. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, może w nie tak odległej przyszłości technologia zagości i w Polsce.

Obrazy techgame

Obrazy techgame

Fot. MARS Bioimaging Ltd (MBI)

Studenci prześwietlili stary pergamin i natychmiast zamarli. Odkryli coś niewiarygodnegoStudenci prześwietlili stary pergamin i natychmiast zamarli. Odkryli coś niewiarygodnegoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Rewolucyjna zmiana w komunikacji urzędowej. Życie wielu Polaków będzie o niebo łatwiejsze
  2. Kotek urodził się z dwiema twarzami. Niestety, nie pożył długo
  3. Uwaga, ogromne utrudnienia w polskich bankach. Lepiej wypłacić pieniądze, PKO BP, mBank, Santander, Millennium, Ing Bank Śląski
  4. Wielki skandal w Watykanie. Papież Franciszek polubił zdjęcie "dla dorosłych" na Instagramie, wszczęto śledztwo
  5. Sony podało oficjalną informację na temat PlayStation 5. Firma ogłosiła suckes, a gracze są wściekli
  6. Bayern Monachium - Werder Brema. Robert Lewandowski zawiódł miliony fanów, tragiczna gra Polaka, kompromitacja
  7. Ważyła 22 kilogramy, w ostatniej chwili ją uratowali. Niestety po kilku dniach przekazali tragiczne wieści

Następny artykuł