Techgame.pl
Odcisk linii papilarnych z palca.

Pixabay

Microsoft chce abyśmy w 2021 roku zrezygnowali z haseł. Ma w tym pomóc dobrze znana technologia

19 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Microsoft ogłosił właśnie śmiałe plany, które zakładają wprowadzenie do końca 2021 roku technologii biometrycznych we wszystkich urządzeniach sygnowanych logiem giganta z Redmond. Dzięki temu użytkownicy nie będą musieli się już przejmować wpisywan

  • Microsoft planuje rozwinąć swoje technologie biometryczne

  • Hasła mają zostać wyeliminowane do końca 2021 roku

  • Windows Hello oraz Microsoft Authenticator to narzędzia, które mają pomóc osiągnąć ten cel

Firma założona przez Billa Gatesa od lat prowadzi działania mające na celu wyeliminowanie zabezpieczeń bazujących na hasłach. Jak na razie użytkownicy mogą korzystać z dwóch narzędzi do tego służących: Microsoft Authenticator oraz Windows Hello.

Kamerka i linie papilarne kluczem do bezpieczeństwa

Narzędzie Windows Hello wykorzystuje do potwierdzenia tożsamości użytkownika obraz z kamerki internetowej lub skan linii papilarnych użytkownika komputera. Nie są to jednak idealne rozwiązania zabezpieczające, Microsoft wprowadza więc narzędzia bazujące o smartfony. Takim jest Microsoft Authenticator.

Zabezpieczenia biometryczne debiutowały kilkanaście lat temu na komputerach przenośnych, nie odniosły wtedy jednak zbyt dużego sukcesu. Po latach technologie tego typu przejął rynek smartfonów, gdzie biometryka przyjęła się o wiele lepiej i zadomowiła na dobre. W obecnych czasach praktycznie każdy smartfon ma możliwość zabezpieczenia za pomocą linii papilarnych, siatkówki czy kształtu twarzy. 

Ludzie zaczynają ufać biometryce

Microsoft podkreśla, że do końca 2021 roku chce sprawić, że wpisywanie haseł w celu potwierdzenia swojej tożsamości ma popaść w zapomnienie. Chociaż wydaje się mało prawdopodobnym aby w rok wszyscy użytkownicy giganta z Redmond zrezygnowali z tradycyjnej formy zabezpieczenia, to Microsoft pozostaje pozytywnej myśli.

Jak podkreślają eksperci od Billa Gatesa, jedynie w maju 2020 roku z rozwiązań zabezpieczeń biometrycznych w urządzeniach Microsoftu korzystało 150 milionów osób. Eksperci prognozowali, że od tego czasu, w przeciągu kilkunastu miesięcy liczba ta kilkukrotnie się powiększy.

Ataków hakerskich przybywa

Rok 2020 był przełomowy pod wieloma względami. Ze względu na pandemię koronawirusa swoją aktywność w sieci zwiększyli hakerzy, którzy w pocie czoła wymyślali kolejne sposoby na wykradanie delikatnych danych osobowych użytkowników Internetu.

Microsoft tłumaczy kierunek rozwoju swoich technologii zabezpieczających potrzebą zwiększenia bezpieczeństwa swoich użytkowników w sieci. Według giganta z Redmond, 80% ataków hakerskich bazuje na wykradaniu lub łamaniu haseł użytkowników. Szerokie użycie zabezpieczeń biometrycznych miałoby zminimalizować ten proceder i znacząco utrudnić pracę cyberprzestępców.

Tagi:

HakerMicrosoft

Stanisław JanowskiAutor

Wydawca portalu Techgame. Z wykształcenia dziennikarz i kulturoznawca. Wcześniej parałem się dziennikarstwem radiowym, teraz głównie działam w Internecie. Miłośnik retro-technologii i nowych smartfonów. W wolnych chwilach rozmawiam z Google Home.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
PS5

Bezpieczeństwo

Oszuści oferują darmowe PlayStation 5. Kaspersky ostrzega przed atakiem phishingowym

Czytaj więcej >
Cyberprzestępcy

Bezpieczeństwo

Uwaga, oszuści podszywają się pod użytkowników BlaBlaCar. Wykradają dane oraz pieniądze ofiar

Czytaj więcej >
Karty kredytowe

Bezpieczeństwo

Poważne ostrzeżenie od CERT Polska. Polacy otrzymują fałszywe maile od "Ministerstwa Finansów"

Czytaj więcej >
Chat

Bezpieczeństwo

Uwaga na nową metodę oszustów. Podszywają się pod znajomych i proszą o przelew

Czytaj więcej >
Fałszywa aplikacja

Bezpieczeństwo

Eksperci ostrzegają przed fałszywą aplikacją IKO. Atak hakerski na klientów PKO BP

Czytaj więcej >