Techgame.pl
DirectX 12 Ultimate zapowiedź

Microsoft

Nadchodzi DirectX 12 Ultimate! Zobacz demo technologiczne

20 Marca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Microsoft zaprezentował właśnie najnowszą wersje swojej biblioteki graficznej. DirectX 12 Ultimate zawiera parę nowości i ulepszeń w stosunku do poprzedniej wersji. Firma coraz śmielej pokazuje nowości dotyczące Xboxa Series X.

DirectX to biblioteka graficzna wspomagająca generowanie grafiki właśnie. Microsoft podzielił się szczegółami dotyczącymi najnowszej jej wersji. Jednak nie wszyscy będą mogli cieszyć się dobrodziejstwami DirectX 12 Ultimate.

Nowy DirectX, nowe funkcje

DirectX 12 Ultimate to w zasadzie ulepszona wersja DirectaX 12. Microsoft chwali się, że jest to najbardziej zaawansowany układ API w historii firmy, który ma przygotować software na nadejście kolejnych przełomowych rozwiązań graficznych. Twórcy chcą także zbliżyć do siebie technologie właściwe dla Xbox'a i PC. Główne funkcje nowej biblioteki graficznej to obsługa szumnie zapowiadanego Ray Tracing'u, Variable Rate Shading i Mesh Shaders oraz Sample Feedback.

Oczywiście większość z tych funkcji dostępna będzie dla deweloperów, którzy w lepszy sposób będą mogli zoptymalizować swoje gry pod kątem stabilności - VRS zapewni priorytetowanie efektów graficznych na różnych obiektach, a na przykład Mesh Shaders to po prostu ulepszone generowanie siatki graficznej. Bez wdawania się w zbytnie szczegóły - nowy DirectX ma zapewnić gotowość sprzętową na nową generację układów graficznych. 

DirectX 12 Ultimate z AMD i Nvidią

W tworzeniu najnowszej układu graficznego DirectX brały udział najważniejsze firmy zajmujące się grafiką, czyli AMD i Nvidia. Ta druga zapowiada od razu, że DirectX 12 Ultimate dostępny będzie również na aktualną generację ich flagowych kart graficznych z serii RTX 2***, jednak już od jakiegoś czasu krążą pogłoski jakoby prawdziwą rewolucję przyniosły nowe układy RTX 3***. Nvidia w obawie przed koronawirusem rzekomo przesunęla ich premierę na czwarty kwartał tego roku, ale firma jest też ciekawa co takiego pokaże konkurencja od AMD, a mają oni zaprezentować nowe chipy oparte na architekturze RDNA 2.

Microsoft uspokoił graczy powiadamiając, że gry korzystające z DirectX 12 Ultimate będą kompatybilne z układami graficznymi poprzedniej generacji.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >