Techgame.pl
Dwa myśliwce Su-57 w locie.

flickr

Rosyjska armia otrzyma supernowoczesne myśliwce. Maszyna posiada poważne wady

4 Listopada 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Rosja się zbroi. Pierwsze supernowoczesne myśliwce Su-57 trafią do rosyjskiej armii już w grudniu tego roku. Jak informuje agencja TASS, Rosjanie mają otrzymać łącznie 76 samolotów piatej generacji. Dozbrajanie potrwa jednak kilka lat.

Rosyjska agencja TASS poinformowała, że rosyjska armia otrzyma pierwszy egzemplarz supernowoczesnego myśliwca już w przyszłym miesiącu. Su-57 mają zastąpić w Siłach Powietrznych Federacji Rosyjskiej stare modele myśliwców, czyli Mig-29 oraz Su-27, które w rosyjskiej armii służą już od 30 lat.

Rosja się dozbraja. Nowoczesne myśliwce w armii

W tym roku Rosja otrzyma pierwszy model supernowoczesnego myśliwca Su-57. W 2021 roku do hangarów Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej trafią kolejne cztery modele tego samolotu. W następnych latach wojsko będzie otrzymywało po 15 egzemplarzy tych maszyn. Łącznie rosyjska armia ma się wzbogacić o 76 supernowoczesnych myśliwców, które mają być odpowiedzią na amerykańskie samoloty przewagi powietrznej F-22 Raptor oraz program ATF. Dozbrajanie potrwa do 2028 roku.

Su-57 - niewykrywalne supermyśliwce

Pierwszy prototyp myśliwca Su-57 został stworzony w 2010 roku. Wtedy odbyły się również pierwsze testy kołowania tej niezwykłej maszyny. Na początku roku odbył się również pierwszy oblot myśliwca w okolicach lotniska fabrycznego KnAAPO w Komsomolsku nad Amurem. W 2013 roku wznowiono produkcję kolejnych prototypów.

Myśliwce Su-57 opierają się o specjalne systemu awioniki, które zostały stworzone przez rosyjskich ekspertów specjalnie na potrzeby tego samolotu. Ma to ustrzec rosyjskie maszyny przed wrogimi atakami i próbami włamań się do systemów. W zeszłym roku podczas kolejnych lotów testowych doszło do pierwszej katastrofy myśliwca Su-57. Samolot rozbił się w odległości 100 kilometrów od lotniska w Komsomolsku. Pilot zdążył się w porę katapultować i przeżył wypadek.

Myśliwce Su-57 zostały zaprojektowane w technologii stealth. Co oznacza, że są bardzo trudno wykrywalne przez nawet najnowocześniejsze radary. Jest to piąta generacja tych myśliwców. Są one w stanie osiągać ponaddźwiękową prędkość i mogą transportować hipersoniczne pociski.

Rosyjski myśliwiec tylko częściowo piątej generacji?

Jak informują eksperci z RAND Corporation, rosyjski myśliwiec Su-57 na razie nie spełnia wszystkich założeń związanych z początkową konfiguracją. Oznacza to, że nie możemy w jego przypadku mówić o kompletnej piątej generacji myśliwców. Tą osiągnie dopiero pod koniec dekady, kiedy zostaną wprowadzone wszystkie zakładane modyfikacje. Jak podkreślają specjaliści, budowa Su-57 stwarza problemy związane z niedopracowanym napędem. Technologia stealth również nie jest idealna. Inżynierowie musieli bowiem dokonać pewnych kompromisów związanych z wysokimi parametrami lotu rosyjskiej maszyny.

Tagi:

RosjaMilitariaPrzemysł lotniczy

Stanisław JanowskiAutor

Wydawca portalu Techgame. Z wykształcenia dziennikarz i kulturoznawca. Wcześniej parałem się dziennikarstwem radiowym, teraz głównie działam w Internecie. Miłośnik retro-technologii i nowych smartfonów. W wolnych chwilach rozmawiam z Google Home.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

dron

Militaria

Wyjątkowy pomysł amerykańskich sił zbrojnych. Drony dostaną sztuczną inteligencję

Czytaj więcej >
mysliwiec

Militaria

Najbardziej zaawansowany myśliwiec świata ofiarą ataku hakerów. Chińczycy włamali się do jego systemów

Czytaj więcej >
mysliwiec

Militaria

Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?

Czytaj więcej >
Bombowiec B-52

Militaria

Start bombowca B-52 podczas silnego wiatru. Niesamowite nagranie, niebezpieczne zdarzenie

Czytaj więcej >
wojsko

Militaria

Zadziwiający pomysł wojska. Żołnierze użyją gogli AR do sterowania psami

Czytaj więcej >
wojsko

Militaria

Niewiarygodne plany wojska USA. Kraj będzie miał najnowocześniejszą armię

Czytaj więcej >