Dwa myśliwce Su-57 w locie.
Źródło: flickr

Rosyjska armia otrzyma supernowoczesne myśliwce. Maszyna posiada poważne wady

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
4 Listopada 2020

Rosja się zbroi. Pierwsze supernowoczesne myśliwce Su-57 trafią do rosyjskiej armii już w grudniu tego roku. Jak informuje agencja TASS, Rosjanie mają otrzymać łącznie 76 samolotów piatej generacji. Dozbrajanie potrwa jednak kilka lat.

Rosyjska agencja TASS poinformowała, że rosyjska armia otrzyma pierwszy egzemplarz supernowoczesnego myśliwca już w przyszłym miesiącu. Su-57 mają zastąpić w Siłach Powietrznych Federacji Rosyjskiej stare modele myśliwców, czyli Mig-29 oraz Su-27, które w rosyjskiej armii służą już od 30 lat.

Joe Biden jako prezydent USA to świetna wiadomość dla klimatu. Kompletna opozycja Joe Biden jako prezydent USA to świetna wiadomość dla klimatu. Kompletna opozycja "antynaukowej" postawy TrumpaCzytaj dalej

Rosja się dozbraja. Nowoczesne myśliwce w armii

W tym roku Rosja otrzyma pierwszy model supernowoczesnego myśliwca Su-57. W 2021 roku do hangarów Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej trafią kolejne cztery modele tego samolotu. W następnych latach wojsko będzie otrzymywało po 15 egzemplarzy tych maszyn. Łącznie rosyjska armia ma się wzbogacić o 76 supernowoczesnych myśliwców, które mają być odpowiedzią na amerykańskie samoloty przewagi powietrznej F-22 Raptor oraz program ATF. Dozbrajanie potrwa do 2028 roku.

Su-57 - niewykrywalne supermyśliwce

Pierwszy prototyp myśliwca Su-57 został stworzony w 2010 roku. Wtedy odbyły się również pierwsze testy kołowania tej niezwykłej maszyny. Na początku roku odbył się również pierwszy oblot myśliwca w okolicach lotniska fabrycznego KnAAPO w Komsomolsku nad Amurem. W 2013 roku wznowiono produkcję kolejnych prototypów.

Znaleźli szczątki dinozaura na niewłaściwym kontynencie. Historyczna zagadka, naukowcy są w kropceZnaleźli szczątki dinozaura na niewłaściwym kontynencie. Historyczna zagadka, naukowcy są w kropceCzytaj dalej

Myśliwce Su-57 opierają się o specjalne systemu awioniki, które zostały stworzone przez rosyjskich ekspertów specjalnie na potrzeby tego samolotu. Ma to ustrzec rosyjskie maszyny przed wrogimi atakami i próbami włamań się do systemów. W zeszłym roku podczas kolejnych lotów testowych doszło do pierwszej katastrofy myśliwca Su-57. Samolot rozbił się w odległości 100 kilometrów od lotniska w Komsomolsku. Pilot zdążył się w porę katapultować i przeżył wypadek.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Ogromna rewolucja w Poczcie Polskiej. Zmiany dotrą do wielu miast. Koniec z długimi kolejkami?

2. Polaków czeka godzina policyjna? Takie rozwiązanie wprowadziły już inne kraje w Europie

Myśliwce Su-57 zostały zaprojektowane w technologii stealth. Co oznacza, że są bardzo trudno wykrywalne przez nawet najnowocześniejsze radary. Jest to piąta generacja tych myśliwców. Są one w stanie osiągać ponaddźwiękową prędkość i mogą transportować hipersoniczne pociski.

Rosyjski myśliwiec tylko częściowo piątej generacji?

Jak informują eksperci z RAND Corporation, rosyjski myśliwiec Su-57 na razie nie spełnia wszystkich założeń związanych z początkową konfiguracją. Oznacza to, że nie możemy w jego przypadku mówić o kompletnej piątej generacji myśliwców. Tą osiągnie dopiero pod koniec dekady, kiedy zostaną wprowadzone wszystkie zakładane modyfikacje. Jak podkreślają specjaliści, budowa Su-57 stwarza problemy związane z niedopracowanym napędem. Technologia stealth również nie jest idealna. Inżynierowie musieli bowiem dokonać pewnych kompromisów związanych z wysokimi parametrami lotu rosyjskiej maszyny.

SpaceX ma się czego bać. Konkurencja też pracuje nad przełomową technologiąSpaceX ma się czego bać. Konkurencja też pracuje nad przełomową technologiąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Malutkie rysie pilnie poszukiwane. Nie żyje ich mama, słynna rysica Nelly
  2. Nadchodzi najmocniejsze Audi w historii. Będzie elektryczne
  3. Naukowcy znaleźli niezwykła planetę. Nikt nie chciałby tam trafić, aż ciężko uwierzyć
  4. Banknot, który wzbudza wiele pytań. Banki nie miały pewności, NBP rozwiało wątpliwości
  5. Nowa technologia w Biedronce. Miłośnicy bezpieczeństwa i oszczędności będą zadowoleni
  6. Internet od Elona Muska kosztuje ogromne pieniądze. Poznaliśmy cenę usługi internetowej Starlink
  7. 26-letni Joe Biden wywołał zachwyt na całym świecie. Internauci nie mogą oderwać wzroku od zdjęcia z młodości

Następny artykuł