Techgame.pl > Militaria > Rosyjska armia otrzyma supernowoczesne myśliwce. Maszyna posiada poważne wady
Stanisław Janowski
Stanisław Janowski 19.03.2022 05:21

Rosyjska armia otrzyma supernowoczesne myśliwce. Maszyna posiada poważne wady

Dwa myśliwce Su-57 w locie.
flickr

Rosyjska agencja TASS poinformowała, że rosyjska armia otrzyma pierwszy egzemplarz supernowoczesnego myśliwca już w przyszłym miesiącu. Su-57 mają zastąpić w Siłach Powietrznych Federacji Rosyjskiej stare modele myśliwców, czyli Mig-29 oraz Su-27, które w rosyjskiej armii służą już od 30 lat.

Rosja się dozbraja. Nowoczesne myśliwce w armii

W tym roku Rosja otrzyma pierwszy model supernowoczesnego myśliwca Su-57. W 2021 roku do hangarów Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej trafią kolejne cztery modele tego samolotu. W następnych latach wojsko będzie otrzymywało po 15 egzemplarzy tych maszyn. Łącznie rosyjska armia ma się wzbogacić o 76 supernowoczesnych myśliwców, które mają być odpowiedzią na amerykańskie samoloty przewagi powietrznej F-22 Raptor oraz program ATF. Dozbrajanie potrwa do 2028 roku.

Su-57 - niewykrywalne supermyśliwce

Pierwszy prototyp myśliwca Su-57 został stworzony w 2010 roku. Wtedy odbyły się również pierwsze testy kołowania tej niezwykłej maszyny. Na początku roku odbył się również pierwszy oblot myśliwca w okolicach lotniska fabrycznego KnAAPO w Komsomolsku nad Amurem. W 2013 roku wznowiono produkcję kolejnych prototypów.

Myśliwce Su-57 opierają się o specjalne systemu awioniki, które zostały stworzone przez rosyjskich ekspertów specjalnie na potrzeby tego samolotu. Ma to ustrzec rosyjskie maszyny przed wrogimi atakami i próbami włamań się do systemów. W zeszłym roku podczas kolejnych lotów testowych doszło do pierwszej katastrofy myśliwca Su-57. Samolot rozbił się w odległości 100 kilometrów od lotniska w Komsomolsku. Pilot zdążył się w porę katapultować i przeżył wypadek.

Myśliwce Su-57 zostały zaprojektowane w technologii stealth. Co oznacza, że są bardzo trudno wykrywalne przez nawet najnowocześniejsze radary. Jest to piąta generacja tych myśliwców. Są one w stanie osiągać ponaddźwiękową prędkość i mogą transportować hipersoniczne pociski.

Rosyjski myśliwiec tylko częściowo piątej generacji?

Jak informują eksperci z RAND Corporation, rosyjski myśliwiec Su-57 na razie nie spełnia wszystkich założeń związanych z początkową konfiguracją. Oznacza to, że nie możemy w jego przypadku mówić o kompletnej piątej generacji myśliwców. Tą osiągnie dopiero pod koniec dekady, kiedy zostaną wprowadzone wszystkie zakładane modyfikacje. Jak podkreślają specjaliści, budowa Su-57 stwarza problemy związane z niedopracowanym napędem. Technologia stealth również nie jest idealna. Inżynierowie musieli bowiem dokonać pewnych kompromisów związanych z wysokimi parametrami lotu rosyjskiej maszyny.

Powiązane