Techgame.pl > Gry > Nadchodzą remastery GTA. Czy rzeczywiście ich potrzebujemy?
Kuba Wieloch
Kuba Wieloch 19.03.2022 05:29

Nadchodzą remastery GTA. Czy rzeczywiście ich potrzebujemy?

GTA San Andreas
igdb

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo zobaczymy pierwsze trailery remasterowanych tytułów GTA III, GTA San Andreas oraz GTA Vice City.

Remastery kultowych części GTA

Jak głoszą panoszące się po internecie plotki z dość wiarygodnych źródeł (Kotaku), studio Take Two pracuje nad remasterem najważniejszych tytułów z serii GTA, które absolutnie zrewolucjonizowały gry sandboxowe. Należy pamiętać, że każda z tych produkcji wprowadziła do świata gamingu funkcje, które stosowane są po dziś dzień. Mowa tu chociażby o ciekawej fabule, czarnym humorze, obszernym i otwartym świecie czy wielowymiarowości świata. 

Każda z tych odsłon GTA ma już dziś status kultowej z różnych powodów. GTA III było fenomenalnym przeniesieniem serii do świata 3D, GTA Vice City słynie z fantastycznego oddania klimatu lat 80, natomiast GTA San Andreas do dziś stanowi wzorzec rewelacyjnej fabuły i postaci z krwi i kości.

Czy te tytuły potrzebują odświeżania?

Można by się zastanawiać jednak, czy kolejne remastery kultowych gier są nam w zasadzie potrzebne? Czy nie lepiej zostawić muzealne artefakty w spokoju?

Odpowiedź na te pytania nie jest łatwa, wszak znajdą się zwolennicy remasterowania wszystkich dobrych gier, oraz osoby uważające, że odświeżanie kotletów jest wynikiem lenistwa gamedeveloperów. Prawda jak zawsze znajduje się pośrodku.

Odświeżanie tytułów się najzwyczajniej w świecie opłaca studiom. Wymaga to znacznie mniej nakładów finansowych niż wydanie nowej gry, a jak wiadomo gracze, ze względu na nostalgię są w stanie wydać dużo pieniędzy na ukochane tytuły. 

Dobre remaster vs zły remaster

Jednak remaster remasterowi nierówny i na przestrzeni ostatnich lat “ery remasterów” otrzymaliśmy wiele rewelacyjnych produktów, jak chociażby Tony Hawk’s Pro Skater 1+2, czy Age of Empires II Definitive Edition, ale otrzymaliśmy również buble, które nie były w stanie konkurować ze swoimi pierwowzorami (np. Warcraft III: Reforged). Z tego powodu gracze są często sceptycznie nastawieni do wskrzeszania ukochanych tytułów z dzieciństwa.

Pamiętajmy jednak, że dobry remaster potrafi nawet wskrzesić zapomniany i wydawałoby się wymarły już gatunek gier. Świetnym przykładem jest sukces Age of Empires II Definitive Edition, który w dużym stopniu przyczynił się do odrodzenia RTS-ów. Dodatkowo tytuł ten nadbudował hajp przed premierą czwartej części kultowej serii, dzięki czemu osoba, które nigdy nie grała w strategie czasu rzeczywistego, może się zainteresować tym niszowym gatunkiem.

Wniosek jest prosty, wystarczy nie mieć wygórowanych oczekiwań w stosunku do remasterowanych klasyków. W takiej sytuacji możemy się jedynie pozytywnie zaskoczyć, zamiast przeżywać niepotrzebny zawód. Nowe wersje kultowych część GTA mają się według plotek ukazać w 2022 roku.

Tagi: GTA
Powiązane