Techgame.pl > Technologie > Najmniejszy komputer świata jest wielkości ziarenka soli, a jego koszt produkcji wynosi niespełna 40 groszy
Kuba Wieloch
Kuba Wieloch 19.03.2022 05:23

Najmniejszy komputer świata jest wielkości ziarenka soli, a jego koszt produkcji wynosi niespełna 40 groszy

Komputer IBM
flickr.com

Niezwykły wynalazek firmy IBM

Najmniejszy komputer świata ma wymiary zaledwie 1x1 mm. Niech nie mylą was pozory, ta miniaturowa maszyna obliczeniowa ma możliwości przewyższające zaawansowane komputery z lat 90'.W 2018 roku w trakcie IBM Think firma IBM zaprezentowała niesamowity wynalazek. Ich miniaturowy komputer jest wielkości ziarenka soli i może w znacznym stopniu zrewolucjonizować rynek technologii. Warto dodać, że koszt produkcji tego minisprzętu wynosi zaledwie 10 centów, czyli mniej niż 40 groszy. Ze względu na to istnieje szansa, że firmy zechcą korzystać z tych rewolucyjnych komputerów marki IBM.

Niezliczona liczba zastosowań

Producent zapewnia, że ten mikrokomputer ma być wykorzystywany głównie do weryfikacji oryginalność produktów. Jest to rozwiązane znane ze sklepów, gdzie tagowane są nie tylko przedmioty, ale również żywność i alkohol. Dodatkowo użyteczność tych komputerów ma się łączyć również z systemem blockchain. Dla przykładu w Estonii dzięki temu systemowi stworzono powszechny spis medyczny, czyli otwarty system identyfikacji, który umożliwia dostęp do wszystkich danych medycznych w jednym miejscu. To rzeczywiście może zrewolucjonizować wiele dziedzin biznesu, jak i systemów państwowych.

Perfekcyjny świat uporządkowania i dostępności

Dzięki systemowi blockchain możliwe jest stworzenie rejestów wszystkiego. Wyobraźcie sobie uproszczone spisy prawa, testamentów, systemów rozliczeń podatkowych, czy chociażby możliwość prostego głosowania przez internet. To jednak nie wszystko, idąc dalej tym tropem, można wyobrazić sobie kontrakty i transakcje zawierane automatycznie na podstawie danych dostępnych publicznie. Dla przykładu, gdy nie przyjedzie pociąg, na który klient miał wykupiony bilet. W tym przypadku blockchain umożliwi automatyczny zwrot pieniędzy lub odszkodowanie bez konieczności podpisywania dokumentów i załatwiania formalności.

To dopiero początek

IBM ma ogromne i rewolucyjne plany względem swojego projektu. Firma uważa, że to dopiero poczatek, ponieważ projekt wciąż jest w fazie rozwoju i testów. Zapowiedziano również zwiększenia wydajności komputerów, dzięki czemu będą miały o wiele więcej zastosowań.

Powiązane