Komputer IBM
Źródło: flickr.com

Najmniejszy komputer świata jest wielkości ziarenka soli, a jego koszt produkcji wynosi niespełna 40 groszy

Kuba WielochKuba Wieloch
22 Sierpnia 2020

Technologia wciąż posuwa się do przodu w niewiarygodnie szybkim tempie. Najmniejszy komputer świata jest wielkości ziarenka soli

Niezwykły wynalazek firmy IBM


Najmniejszy komputer świata ma wymiary zaledwie 1x1 mm. Niech nie mylą was pozory, ta miniaturowa maszyna obliczeniowa ma możliwości przewyższające zaawansowane komputery z lat 90'.
W 2018 roku w trakcie IBM Think firma IBM zaprezentowała niesamowity wynalazek. Ich miniaturowy komputer jest wielkości ziarenka soli i może w znacznym stopniu zrewolucjonizować rynek technologii. Warto dodać, że koszt produkcji tego minisprzętu wynosi zaledwie 10 centów, czyli mniej niż 40 groszy. Ze względu na to istnieje szansa, że firmy zechcą korzystać z tych rewolucyjnych komputerów marki IBM.

Wrzucił telefon do najgłębszej dziury świata. Zdumiewające nagranieWrzucił telefon do najgłębszej dziury świata. Zdumiewające nagranieCzytaj dalej

Niezliczona liczba zastosowań


Producent zapewnia, że ten mikrokomputer ma być wykorzystywany głównie do weryfikacji oryginalność produktów. Jest to rozwiązane znane ze sklepów, gdzie tagowane są nie tylko przedmioty, ale również żywność i alkohol. Dodatkowo użyteczność tych komputerów ma się łączyć również z systemem blockchain. Dla przykładu w Estonii dzięki temu systemowi stworzono powszechny spis medyczny, czyli otwarty system identyfikacji, który umożliwia dostęp do wszystkich danych medycznych w jednym miejscu. To rzeczywiście może zrewolucjonizować wiele dziedzin biznesu, jak i systemów państwowych.

Perfekcyjny świat uporządkowania i dostępności


Dzięki systemowi blockchain możliwe jest stworzenie rejestów wszystkiego. Wyobraźcie sobie uproszczone spisy prawa, testamentów, systemów rozliczeń podatkowych, czy chociażby możliwość prostego głosowania przez internet. To jednak nie wszystko, idąc dalej tym tropem, można wyobrazić sobie kontrakty i transakcje zawierane automatycznie na podstawie danych dostępnych publicznie. Dla przykładu, gdy nie przyjedzie pociąg, na który klient miał wykupiony bilet. W tym przypadku blockchain umożliwi automatyczny zwrot pieniędzy lub odszkodowanie bez konieczności podpisywania dokumentów i załatwiania formalności.

Śmiertelna chmura pochłonęła 1746 ludzkich żyć. Przyczyna katastrofy nadal owiana tajemnicąŚmiertelna chmura pochłonęła 1746 ludzkich żyć. Przyczyna katastrofy nadal owiana tajemnicąCzytaj dalej

To dopiero początek


IBM ma ogromne i rewolucyjne plany względem swojego projektu. Firma uważa, że to dopiero poczatek, ponieważ projekt wciąż jest w fazie rozwoju i testów. Zapowiedziano również zwiększenia wydajności komputerów, dzięki czemu będą miały o wiele więcej zastosowań.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Potężny wybuch w kosmosie trwa już ponad 400 lat. Naukowcy przecierają oczy ze zdumienia
  2. Najwyższy komin w Europie ma historie ciekawszą niż niejeden kraj
  3. Wyciekły ceny nowych kart graficznych GeForce RTX z serii 3000
  4. Zagadkowa awaria ogromnego teleskopu do poszukiwania kosmitów. Czyżby naukowcy coś ukrywali?

Następny artykuł