Techgame.pl
Sieć satelitów

pxfuel.com

NASA sprzeciwia się rozbudowie systemu satelitów. "Ryzyko katastrofalnych kolizji jest niedopuszczalnie wysokie"

9 Listopada 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Firmy i instytucje z całego świata coraz częściej sięgają po technologię satelitarną. Trudno się dziwić, pozwala to na uzyskanie ogromnego zasięgu prowadzonych badań lub oferowanych usług. Jednakże satelitów coraz więcej, a orbita wciąż ta sama. NA

Jakiś czas temu firma ASC & Science złożyła wniosek do Federalnej Komisji Komunikacji (FCC) o pozwolenie na umieszczenie ich nowej sieci satelitów na orbicie okołoziemskiej. W przypadku takich próśb obowiązuje okres komentarzy publicznych, kiedy każdy może wypowiedzieć się w danej sprawie. Po raz pierwszy w takiej sytuacji zabrała głos NASA.

NASA obawia się kolizji satelitów

Konstelacja SpaceMobile, którą amerykańska firma chce umieścić na orbicie, ma pełnić funkcję kosmicznych wież telefonicznych. Na orbicie miałyby krążyć aż 243 urządzenia, każde wyposażone w anteny o powierzchni 900 metrów kwadratowych. To daje satelity o średnicy aż 30 metrów. Dla porównania inne satelity na orbicie są dziesięciokrotnie mniejsze.

Umieszczenie takich gigantów w przestrzeni okołoziemskiej byłoby o tyle problematyczne, że na tej samej wysokości krąży już jedna sieć satelitów - konstelacja A-Train. Jest to grupa urządzeń pozwalających na ciągłe monitorowanie pogody i klimatu panującego na Ziemi. Zarządzaniem nimi zajmuje się między innymi NASA oraz US Geological Survey.

Tłok na orbicie

W przypadku gdy SpaceMobile i A-Train krążyłyby na tak podobnej wysokości, ryzyko kolizji satelitów byłoby ogromne, a ciągłe próby zapobiegania całkowicie wypełniłyby dzień koordynatorów projektu.

NASA uszczegóławia ten argument w swoim komunikacie: „Umieszczenie planowanej konstelacji 243 satelitów będzie oznaczało, że każdego roku trzeba będzie wykonywać 1500 manewrów unikowych oraz prawdopodobnie 15 000 innych zaplanowanych wcześniej manewrów. To zaś przekłada się na 4 manewry unikowe i 40 innych działań dziennie”.

Kosmiczne śmieci

Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, iż na orbicie już znajduje się aż 2500 dużych odłamków powstałych w efekcie testu broni antysatelitarnej, który przeprowadziły Chiny w 2007 roku, celowo zestrzeliwując jedno ze swoich nieaktywnych urządzeń.

Jakby tego było mało, na orbicie krąży też ogromna ilość mniejszych kosmicznych odpadów. Znalazły się tam w wyniku kolizji rosyjskiego satelity z podobnym urządzeniem z systemu Iridion w 2009 roku. 

Unikanie tych niebezpiecznych odłamków jest już wystarczająco trudne. Gdyby na orbicie zrobiło się bardziej tłoczno, kolizje byłyby znacznie częstsze, co w perspektywie mogłoby zaowocować kompletnym wyłączeniem orbity z użytku, ze względu na zbyt dużą ilość niebezpiecznych śmieci.

NASA apeluje o rozsądek

To pierwszy raz, kiedy NASA wypowiedziała się w kwestii dopuszczenia sieci satelitów do rynku kosmicznego. Federalna Komisja Komunikacji stoi przed trudnym wyborem. Miejmy nadzieję, że cokolwiek się stanie, nie odczujemy bolesnych skutków decyzji w tej sprawie.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >