Techgame.pl
X-57 Maxwell, pierwszy elektryczny samolot osoby stworzony przez NASA.

Youtube/NASA

NASA testuje elektryczny samolot. Będzie miał dwukrotnie większy zasięg od tradycyjnych maszyn

14 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

NASA nie zajmuje się jedynie eksploracją kosmosu. Jednym z pobocznych projektów, który realizują od trzech lat dotyczy elektrycznego samolotu pasażerskiego, który może zrewolucjonizować przemysł lotnictwa. Naukowcy twierdzą, że samolo

Światowy transport dąży do zeroemisyjności. Samochody elektryczne nie są już tylko niedopracowanymi pojedynczymi przypadkami, a często wybieraną alternatywą wśród masowego klienta. Tak samo sytuacja się ma z ciężarówkami. Inżynierowie pracują również nad wprowadzeniem napędu elektrycznego w lotnictwie.

Nie pierwszy taki pomysł

Pomysł Amerykańskiej Agencji Kosmicznej nie jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem na świecie. Niedawno informowaliśmy o przerobionej Cessnie, która odbyła pierwszy lot w Stanach Zjednoczonych korzystając jedynie z elektrycznych silników. Dzisiaj pisaliśmy również o powrocie do testowania latających taksówek, które również opierają się na elektrycznym napędzie. Teraz do wyścigu o palmę pierwszeństwa w ekologicznym transporcie lotniczym dołączyła również NASA.

X-57 Maxwell będzie rewolucją

NASA podała ostatnio więcej szczegółów w temacie swojego projektu dotyczącego zeroemisyjnego samolotu osobowego. X-57 Maxwell jest maszyną, która może przewieźć na raz kilka osób i jest zbudowana na bazie włoskiego samolotu Tecnam P2006T. Maszyna Amerykańskiej Agencji Kosmicznej ma być pierwszym, zbudowanym od podstaw z myślą o napędzie elektrycznym, samolotem. Ma mieć dwa razy większy zasięg od tradycyjnych maszyn oraz generować o wiele niższe koszty eksploatacji.

Ruszają testy

X-57 Maxwell został przetransportowany do Armstrong Flight Research Center, gdzie będą odbywały się pierwsze loty eksperymentalne. Samolot będzie, podobnie jak latająca taksówka, pojazdem typu VTOL, a więc będzie posiadał kilkanaście silników elektrycznych, które będą umożliwiały mu pionowy start i lądowanie. Pierwsze loty mają się odbyć z asekuracją klasycznego silnika Rotax 912 jednak domyślnie maszyna ma korzystać tylko i wyłącznie z 14 silników elektrycznych o mocy 60 kW. Maxwell ma pozwalać na podróżowanie 4 osobom na raz, na wysokości do 10 km z prędkością d o 280km/h. W przyszłości NASA chce stworzyć również większe maszyny tego typu.

Tagi:

Przemysł lotniczyNASA

Stanisław JanowskiAutor

Wydawca portalu Techgame. Z wykształcenia dziennikarz i kulturoznawca. Wcześniej parałem się dziennikarstwem radiowym, teraz głównie działam w Internecie. Miłośnik retro-technologii i nowych smartfonów. W wolnych chwilach rozmawiam z Google Home.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Najnowsze

O tym się mówi

Militaria

MOSFET w replikach airsoft. Do czego służy i czy warto go stosować?

Czytaj więcej >
Materiał Partnerski

Technologie

Jak wybrać tablet? Najważniejsze wskazówki

Czytaj więcej >
Freepik.com

Gry

Wymagania gier na 2022 rok – jak im sprostać?

Czytaj więcej >
Esport zyskuje na popularności – dlaczego?

Gry

Esport zyskuje na popularności – dlaczego?

Czytaj więcej >
"Dr Google" vs HeyCzeker

Technologie

"Dr Google" vs HeyCzeker – sprawdź, co pomoże Ci bardziej, gdy Twoje zdrowie zacznie szwankować

Czytaj więcej >