Techgame.pl
X-57 Maxwell, pierwszy elektryczny samolot osoby stworzony przez NASA.

Youtube/NASA

NASA testuje elektryczny samolot. Będzie miał dwukrotnie większy zasięg od tradycyjnych maszyn

14 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

NASA nie zajmuje się jedynie eksploracją kosmosu. Jednym z pobocznych projektów, który realizują od trzech lat dotyczy elektrycznego samolotu pasażerskiego, który może zrewolucjonizować przemysł lotnictwa. Naukowcy twierdzą, że samolo

Światowy transport dąży do zeroemisyjności. Samochody elektryczne nie są już tylko niedopracowanymi pojedynczymi przypadkami, a często wybieraną alternatywą wśród masowego klienta. Tak samo sytuacja się ma z ciężarówkami. Inżynierowie pracują również nad wprowadzeniem napędu elektrycznego w lotnictwie.

Nie pierwszy taki pomysł

Pomysł Amerykańskiej Agencji Kosmicznej nie jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem na świecie. Niedawno informowaliśmy o przerobionej Cessnie, która odbyła pierwszy lot w Stanach Zjednoczonych korzystając jedynie z elektrycznych silników. Dzisiaj pisaliśmy również o powrocie do testowania latających taksówek, które również opierają się na elektrycznym napędzie. Teraz do wyścigu o palmę pierwszeństwa w ekologicznym transporcie lotniczym dołączyła również NASA.

X-57 Maxwell będzie rewolucją

NASA podała ostatnio więcej szczegółów w temacie swojego projektu dotyczącego zeroemisyjnego samolotu osobowego. X-57 Maxwell jest maszyną, która może przewieźć na raz kilka osób i jest zbudowana na bazie włoskiego samolotu Tecnam P2006T. Maszyna Amerykańskiej Agencji Kosmicznej ma być pierwszym, zbudowanym od podstaw z myślą o napędzie elektrycznym, samolotem. Ma mieć dwa razy większy zasięg od tradycyjnych maszyn oraz generować o wiele niższe koszty eksploatacji.

Ruszają testy

X-57 Maxwell został przetransportowany do Armstrong Flight Research Center, gdzie będą odbywały się pierwsze loty eksperymentalne. Samolot będzie, podobnie jak latająca taksówka, pojazdem typu VTOL, a więc będzie posiadał kilkanaście silników elektrycznych, które będą umożliwiały mu pionowy start i lądowanie. Pierwsze loty mają się odbyć z asekuracją klasycznego silnika Rotax 912 jednak domyślnie maszyna ma korzystać tylko i wyłącznie z 14 silników elektrycznych o mocy 60 kW. Maxwell ma pozwalać na podróżowanie 4 osobom na raz, na wysokości do 10 km z prędkością d o 280km/h. W przyszłości NASA chce stworzyć również większe maszyny tego typu.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >