Techgame.pl
astronauci NASA

nasa.gov

Historyczna misja NASA już za parę dni. Astronauci są już na miejscu

21 Maja 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Już 27 maja miejsce będzie mieć kolejne historyczne wydarzenie w kontekście badania przestrzeni kosmicznej. NASA i SpaceX wyślą wtedy na Międzynarodową Stację Kosmiczną dwóch astronautów, którzy własnie przybyli do Centrum Kosmicznego

Dwóch astronautów - Bob Behnken i Doug Hurley ma niebawem wyruszyć na Międzynarodową Stację Kosmiczną. To pierwszy taki lot od dziewięciu lat.

Historyczna misja NASA

Przez ostatanie dziewięć lat NASA korzystała z usług rosyjskiej agencji kosmicznej w przedsięwzięciu wysyłania amerykańskich astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Ostatni taki lot z terytorium USA miał miejsce właśnie w 2011 roku i był zakończeniem programu STS (Space Transportation System), trwającego od 1981 roku. Nowa misja, w której bierze udział również SpaceX ma być historyczną chwilą z trzech powodów: to pierwsza misja załogowa SpaceX, pierwsza od dziewięciu lat misja startu z terytorium USA i pierwsza od 1981 roku misja wykorzystująca nowy rodzaj statku kosmicznego. Nowy rozdział w misjach kosmicznych zacznie się już 27 maja, o godzinie 22:33 czasu polskiego.

Nowy statek Crew Dragon

Dotychczasz najpowszechniejszym wehikułem transportowym astronautów był Kosmiczny Wahadłowiec. Tym razem zastępuję go o wiele nowocześniejszy Crew Dragon stworzony przez przedsiębiorstwo Elona Muska, czyli SpaceX. Wahadłowce korzystały z wielkich rakiet przymocowanych do skrzydeł pojazdu, co pozwalało astronautom na podróż do i z powrotem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Crew Dragon jest zaś zupełnie inny - przede wszystkim dużo bardziej ergonomiczny i mniejszy, a samo wyniesienie w przestrzeń kosmiczną możliwe jest dzięki osobnej rakiecie nośnej. Kojarzy się przy tym nieco z rosysjką kapsułą Sojuz. 

Oto astronauci biorący udział w misji

Bob Behnken i Doug Hurley dołączą tym samym do zaszczytnego grona astronautów, którzy jako pierwsi mogą przetestować w warunkach właściwej misji nowy pojazd kosmiczny. Oni sami są przy tym wybitnie spokojni. "Podejmiemy się tego... jak wszystkiego innego. Prawdopodobnie będziemy o tym więcej myśleć, jak już wrócimy" - stwierdził w rozmowie z CNN Doug Hurley. Obydwaj astronauci zaczynali karierę w wojsku, gdzie pilotowali testowo samoloty ponaddźwiękowe. NASA od niemal zawsze wybiera osoby z taką historią, gdyż, zdaniem agencji, piloci mają nabyte już wszystkie najważniejsze umiejętności. Do tej pory obydwaj astronauci spędzali ze sobą niemal każdą chwilę - Behnken mówił nawet, że byli na swoich własnych weselach i rozumieją się do tego stopnia, że mogą kończyć za siebie zdania. To bardzo ważne przy misji tej skali. Astronauci przylecieli właśnie do Centrum Kosmicznego Kennedy'ego na Florydzie, gdzie spędzą najbliższy tydzień w oczekiwaniu na start historycznej misji.

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >