Techgame.pl > Technologie > Ile kosztuje najdroższa toaleta świata? NASA zna odpowiedź, cena godna króla sedesów
Stanisław Janowski
Stanisław Janowski 19.03.2022 05:25

Ile kosztuje najdroższa toaleta świata? NASA zna odpowiedź, cena godna króla sedesów

Astronauta w kombinezonie siedzi na toalecie w starej łazience.
needpix

Prace nad projektem Universal Waste Management System trwały przez 6 lat i pochłonęły niebagatelną kwotę 23 milionów dolarów co sprawia, że jest to prawdopodobnie najdroższa toaleta na świecie. Toaleta godna królów i astronautów.

Najbardziej zaawansowana technologia

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie miejsc w znanym nam kosmosie (i prawdopodobnie na Ziemi też, ale skoro stacja orbituje wokół naszej planety, to chyba w tę kategorię się nie łapie). W tamtejszych laboratoriach, praktycznie 24 godziny na dobę przeprowadza się eksperymenty, które mogą poprawić jakość życia zarówno na Ziemi, jak i w kosmosie. W związku z tym NASA nie szczędzi pieniędzy na elementy infrastruktury ISS, które mogą uprzyjemnić i usprawnić życie astronautów.

Toaleta za 23 miliony dolarów

Jednym z takich projektów był właśnie Universal Waste Management System, nad którym naukowcy z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej pracowali od 6 lat i kosztował ich niebagatelną sumę 23 milionów dolarów. Nowoczesna toaleta zostanie wysłana na ISS we wrześniu w kapsule Northrop Grumman Cygnus i jeżeli sprawdzi się na miejscu, to będzie prawdopodobnie stałym elementem statku kosmicznego Orion służącego do lotów załogowych, który ma zabrać astronautów na Księżyc.

Co wyróżnia tę toaletę?

Na pierwszy rzut oka, nowa toaleta nie różni się w zasadzie niczym od toalety używanej dotychczas na ISS. Biały cylinder, siedzisko, lejek z funkcją wciągania moczu i wyjmowany pojemnik na odchody. Gdzie więc podziały się te 23 miliony dolarów? Obecnie używana toaleta jest montowana za grodzią, co bardzo utrudniało naprawy tego ważnego urządzenia. Najnowsza wersja będzie montowana w środku statku. Kolejnym bardzo ważnym usprawnieniem Universal Waste Management System jest system oczyszczania. Toaleta filtruje mocz, a następnie przekazuje go do systemu podtrzymywania życia, gdzie jest on zamieniany na wodę. Odpowiedzialna za projekt Melissa McKinley uważa jednak, że najważniejszą nowością jest jeszcze coś innego. Dotychczasowa toaleta była bardzo problematyczna dla kobiet, nie była do nich przystosowana. Najnowszy model został tak wyprofilowany, żeby kobiety z łatwością mogły z niego korzystać.

Tagi: Kosmos NASA
Powiązane